DAJ CYNK

Telekomy wyprzedają infrastrukturę, czyli najem lepszy od własności

Marian Szutiak

Wydarzenia

Operatorzy telekomunikacyjni, sprzedaż infrastruktury, najem zamiast własności

Operatorzy sieci Play i Plus zdecydowali się na sprzedaż infrastruktury telekomunikacyjnej (wież i masztów BTS) firmie Cellnex. Na podobny krok zdecydowały się też największe telekomy w Europie, a z trendu tego wyłamał się tylko Orange. Niektórzy uważają, że w połączeniu z rosnącą inflacją niesie to ryzyko dla użytkowników, w postaci wzrostu cen.

BT, Deutsche Telekom, Orange, Telecom Italia, Telefónica i Vodafone to szóstka największych operatorów telefonii komórkowej w Europie. Wszystkie one, z wyjątkiem Pomarańczowych, oddały kontrolę (w całości lub częściowo) nad swoimi wieżami telekomunikacyjnymi zewnętrznym podmiotom, na przykład znanej również w Polsce firmie Cellnex. Orange, który przeniósł swoją infrastrukturę do wydzielonej firmy o nazwie Totem, zachował nad nią pełną kontrole.

Operator Firma wieżowa Liczba BTS-ów Kraje Zachowane udziały
BT MBNL 14000 Wielka Brytania 50,0%
Deutsche Telekom GD Towers 40000 Niemcy, Austria 49,0%
Orange Totem 26882 Francja, Hiszpania 100%
Telecom Italia Inwit 23000 Włochy 15,4%
Telefónica Telxius Towers 30722 Argentyna, Brazylia, Chile, Hiszpania, Niemcy, Peru 0%
Vodafone Vantage Towers 82000 Czechy, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Węgry, Wielka Brytania, Włochy 81,7%


Sprzedaż wież a wzrost kosztów

Świat boryka się z kryzysem wywołanym między innymi wojną w Ukrainie. W Polsce, ale nie tylko, inflacja wzrosła do niespotykanego od wielu lat poziomu, co wpływa między innymi na koszty działania spółek zarządzających infrastrukturą telekomunikacyjną operatorów telefonii komórkowej. Jak możemy przeczytać w ciekawym artykule na łamach serwisu LightReading, głównym zagrożeniem jest dziś to, że opłaty najmu wież rosną, ponieważ firmy typu towercos i private equity wymagają więcej od swoich najemców. Jak powiedział na początku 2021 roku proszący o anonimowość informator związany branżą telekomunikacyjną,

najpierw dostajesz dobre pieniądze na sprzedaż wież radiowych. A potem? Potem trzeba je wynająć z powrotem, a czynsze stale rosną.

Później zaczęły się problemy z łańcuchami dostaw, rosnącą inflacją i coraz wyższymi stopami procentowymi. Miało to swój wpływ również na dzierżawę wież BTS przez telekomy. Jak informuje agencja Moody's w swoim raporcie, koszty takiego najmu stanowią około 5% całkowitych kosztów operacyjnych u typowego europejskiego operatora. Mniej więcej tyle samo operatorzy wydają na energię.

Inflacja spowoduje również wzrost kosztów dzierżawy wież. Firmy, które sprzedały swoje wieże i podlegają umowom powiązanym z inflacją bez ograniczeń, prawdopodobnie będą odczuwać większą presję. Środowisko o wyższej inflacji może przetestować relacje między operatorami najemców a spółkami wieżowymi, które leżą u podstaw modelu wieżowego biznesu.

– czytamy w raporcie Moody's

Play i Plus uspokajają

W Polsce na sprzedaż BTS-ów zdecydowali się operatorzy sieci Play i Plus. Chcąc się dowiedzieć, jak opisany powyżej problem wygląda z ich punktu widzenia, wysłaliśmy do nich dwa pytania:

  • Czy w związku z rosnącą inflacją i, co za tym idzie, rosnącymi kosztami po stronie firm zarządzających infrastrukturą komórkową, nie obawiają się Państwo zwiększenia kosztów użytkowania sprzedanych nadajników?
  • Czy klienci nie muszą obawiać się wzrostu cen usług, wynikających pośrednio ze sprzedaży infrastruktury przez operatora?

Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy.

Przyjęty przez Play model funkcjonowania w obszarze infrastruktury opiera się na umowie typu lease-back, a 30 proc. udziałów w spółce, która jest właścicielem infrastruktury pasywnej wykorzystywanej przez Play, należy do Grupy iliad. Zapewnia nam to długofalowe, przewidywalne i stabilne warunki działalności, co pozwala się stale rozwijać i oferować najkorzystniejsze oferty dla naszych klientów. Natomiast rynek telekomunikacyjny jest rynkiem regulowanym, co uniemożliwia bezpośrednie i gwałtowne wzrosty cen kosztów obowiązujących kontraktów.

– napisała Ewa Sankowska-Sieniek z Play

Podjęta przez nas decyzja o zbyciu infrastruktury na rzecz Cellnex nie ma nic do rzeczy w stosunku do inflacji. A wręcz przeciwnie – liczymy, że rosnące z uwagi na inflację koszty utrzymania sieci mobilnej będą skłaniały właścicieli infrastruktury mobilnej (w tym Cellnex) do szybszej optymalizacji zasobów sieciowych po to, by efektywnie uzyskiwać oszczędności kosztowe.

– napisał Arkadiusz Majewski z Plusa

Z powyższych komentarzy wynika, że klienci sieci Play i Plus nie mają się czego obawiać.

Zobacz: Wieże telekomunikacyjne Plusa przejęte przez Cellnex, transakcja sfinalizowana
Zobacz: Cellnex finalizuje przejęcie od Iliad 7 tys. masztów Play

Ankieta
10%
5%
18%
54%
13%

Wszystkich głosujących: 940

Źródło ankiety: Telekomy wyprzedają infrastrukturę, czyli najem lepszy od własności

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: lightreading.com, Play, Plus

Przewiń w dół do następnego wpisu