DAJ CYNK

Kolejny spór o stację bazową w Krakowie

19.05.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6991

Ważne 4

3

Mieszkańcy Krakowa ponownie protestują w sprawie nadajnika sieci komórkowych. Tym razem jego rozbiórka może nie być taka prosta.

Mieszkańcy Krakowa ponownie protestują w sprawie nadajnika sieci komórkowych. Tym razem jego rozbiórka może nie być taka prosta.

Spór toczy się tym razem o nadajnik znajdujący się przy ul. Teligi i patrząc na numery budynków pojawiających się w materiale, chodzi o instalację Networks!. Początkowo mieszkańcy nie zwracali uwagę na to, że widok z ich balkonu rozpościera się na nadajnik sieci komórkowych, oddalony od nich o ok. 60 metrów. Kiedy lokatorzy zainteresowali się tematem i dowiedzieli się, że takie sąsiedztwo może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, zaczęli szukać sposobu na pozbycie się nadajnika. Dodatkowo na własny koszt zamówili specjalistyczne badania, które wykazały, że na ich balkonach promieniowanie elektromagnetyczne przekracza dopuszczalne normy.

Stacja bazowa została w tym miejscu wybudowana kilkanaście lat temu i jak się okazuje, bez pozwolenia. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie tłumaczy, że nadajnik został wybudowany na podstawie zgłoszenia w organie architektoniczno-budowlanym i takie dokumenty wystarczają, aby inwestor mógł go w tym miejscu umieścić.

Prezes spółdzielni mieszkaniowej tłumaczy, że rozbiórka stacji bazowej nie wchodzi w grę, ponieważ spółdzielnia jest związana z jej właścicielami długoterminową umową. Jej zerwanie poniosłoby za sobą wysokie kary finansowe. Dodatkowo prezes zlecił przeprowadzenie dodatkowych badań, tym razem wykonanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, który stwierdził, że promieniowanie dopuszczalnych norm nie przekracza... na ziemi, skąd pomiary były wykonywane. Nie na balkonach, z których pomiarów dokonywali mieszkańcy.

Materiał dostępny jest na stronie internetowej TVP Kraków. rozmieszczenie nadajników sprawdzić można na mapie w serwisie BTSearch.pl.

Zobacz: Kraków zaopatrzy się w analizator widma
Zobacz: Mieszkańcy wywalczyli rozbiórkę stacji bazowej

Źródło tekstu: wł

Tagi: bts kraków
Komentarze
Zaloguj się
61. ~tomy
0

2016-12-19 21:01:13

Ja proponuję aby wyłączyć całkiem ten nadajnik i i ze 2-3 inne w okolicy. Ciekawe co wtedy zrobią ? Będą japy drzeć , że zasięgu nie maja ;) . Niech się jeden z drugim zastanowi jak mocno promieniuje tel przez który gada i to tym mocniej im słabszy jest nadajnik z którym jest podłączony. Niestety typowo po polsku , tamto mi szkodzi, ale moje jest cacy ;)PozdrawiamTeż krakowianin :D

Odpowiedz

60. ~63Obserwator
0

2016-06-15 21:51:19

...a dlaczego mieszkańcy nie pozwolili/udostępnili swoich balkonów aby wykonać powtórne pomiary przez WIOŚ ? Kto robił pomiary na zlecenie mieszkańców (akredytowana firma) ? W tym artykule nic na ten temat się nie pisze . Łatwo protestować i rozbierać stacje bazowe , pytanie tylko co dalej . Urzędnicy po takich "występach" mieszkańców wolą pod każdym pozorem nie wydać pozwolenia aby tylko mieć spokój , a sępy się żywią tym tematem ( eko stowarzyszenia) . Jak niedługo nie będzie zasięgu w miastach to powinniśmy sobie wszyscy pogratulować.

Odpowiedz

59. dt
0

2016-05-23 22:28:52

Tak pewnie. Niech zlikwiduja ten a potem żeby mieć zasięg trzeba będzie wzmocnić inna odległą stację a telefon będzie promieniowal mocniej żeby poradzić sobie z gorszym zasięgiem.

Odpowiedz

58. ~Marcin
0

2016-05-21 14:56:22

Wg. materiału antena stoi już kilkanaście lat. Blok był budowany kilka, nie mogli zwrócić na to uwagi przy kupnie i kupić inne mieszkanie ?

Odpowiedz

57. ~
0

2016-05-20 15:44:43

@55 Mówisz o Grońcu? Tam oprócz wysypiska śmieci nie ma żadnych anten.

Odpowiedz

56. ~
0

2016-05-20 14:55:06

bez nazwisk proszę:-/

Odpowiedz

2016-05-20 13:26:15

@39,40 Nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz. Wiesz co to jest e.i.r.p? Wiesz co to jest regulacja mocy stacji (i telefonu)? Wiesz co to jest antena kierunkowa i charakterystyka promieniowania? Obok mnie mam trzy stacje bardzo blisko 20-50m dwie N! i jedna biedasieci flej (nota bene już dziadowsko wygląda w porównaniu do N!). Sygnał wewnątrz budynku na poziomie -43dBm ze stacji N! (jeżeli coś ci to powie). I nikt nie protestuje, żadne Kathreiny "nie świecą" po oknach. Jest zrobione dobrze.Spaliny z aut, palenie smieciami z tworzyw, hałas, smog, zabiją cię prędzej niż ten BTS.

Odpowiedz

54. ~Piotrek
3

2016-05-20 12:22:25

Zajmijcie się lepiej smogiem w Krakowie - bo to szkodzi dużo mocniej i szybciej niż promieniowanie stacji bazowej GSM. AZle ciemnego ludu nie przekonasz będą dalej palić śmieciami bo taniej ale stacje bazową rozebrać bo szkodzi :-(

Odpowiedz

53. ~delta
2

2016-05-20 10:46:46

A potem będą się drzeć, że nie mają zasięgu

Odpowiedz

52. MaciejM
3

2016-05-20 09:38:04

Może by tak w tym Krakowie za smog by się wzieli, za coś co znacznie wpływa na zdrowie.

Odpowiedz

51. ~
-1

2016-05-20 09:37:48

To nie nadajnik. To spacja przekaźnikowa (nadajniko-odbionik).

Odpowiedz

50. Alienus
2

2016-05-20 09:32:49

@45 - jeśli ta stacja to główny dostawca internetu dla tych kilku wsi to wcale się nie dziwię że są takie wyniki ;) Pasmo z gumy nie jest

Odpowiedz

49. ~
0

2016-05-20 09:28:13

Jeżeli promieniowanie przekracza dopuszczalne normy, to zrozumiałym jest, że ludzie protestują, ja też protestowałbym w tej sytuacji. Stacja niech będzie ale nie może siać promieniowaniem wyższym niż dopuszczają normy.Każdego obowiązują przepisy, normy.

Odpowiedz

48. mikkel
0

2016-05-20 07:28:57

Kiedyś plej wystąpił do mojej wspólnoty o postawienie nadajnika, oczywiście w bloku większość ludzi starszych więc wiadomo...Plej postawił na sąsiednim bloku i emituje w ten pierwszy hehehe

Odpowiedz

47. mikkel
1

2016-05-20 07:25:59

Jeśli pomiary były robione na ziemi i normy nie były przekroczone (bo przecież antena nie promieniuje w ziemię lecz prawie że poziomo) a na balkonach jest przekroczona to sam bym protestował.Zawyczaj moje podejście jest takie samo jak w @27 ale tutaj widzę że mieszkańcy mają rację.

Odpowiedz