Internet na Dolnym Śląsku powinien przyspieszyć. Powstała Dolnośląska Unia Światłowodowa

Z inicjatywy Orange Polska i przedstawicieli gminy Wołów powołano Dolnośląską Unię Światłowodową. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie szerokopasmowego Internetu mieszkańcom Dolnego Śląska, likwidacja „białych plam” w województwie oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Internet na Dolnym Śląsku powinien przyspieszyć. Powstała Dolnośląska Unia Światłowodowa

Celem Dolnośląskiej Unii Światłowodowej jest współpraca z lokalnymi samorządami. Przystępując do tej inicjatywy, gminy będą mogły uczestniczyć w ustalaniu założeń projektu inwestycyjnego, dzięki czemu wybudowana sieć najlepiej będzie odpowiadała na potrzeby mieszkańców i jednostek publicznych. Pomoże to także w likwidacji „białych plam internetowych” w województwie i przyczyni się do sprawniejszej realizacji inwestycji. Przystąpienie do Unii daje również możliwość promocji gminy jako lokalizacji przyjaznej inwestorom, a wartością dodaną może być wprowadzenie publicznych e-usług i rozwiązań typu Smart City.

Dalsza część tekstu pod wideo

Orange Polska realizuje inwestycję budowy szerokopasmowej sieci internetowej w 18 powiatach i 86 gminach Dolnego Śląska. Jest ona współfinansowana ze środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Zgodnie z założeniami, do 2020 roku światłowód ma dotrzeć do prawie 60 tys. gospodarstw domowych i ponad 400 szkół w województwie dolnośląskim. Porozumienie o współpracy stwarza możliwość przystąpienia do projektu innych jednostek samorządu terytorialnego z terenu tego województwa.

Dolnośląska Unia Światłowodowa jest szóstym tego typu projektem, zainicjowanym przez Orange wspólnie z lokalnym samorządem. Łącznie do Lubuskiej, Pomorskiej, Mazowieckiej, Małopolskiej  i Zachodniopomorskiej Unii Światłowodowej przystąpiło ponad 190 gmin. W ramach projektów pozyskanych w drugim konkursie POPC Orange Polska planuje wybudować sieć światłowodową dla ponad 360 tysięcy gospodarstw domowych na terenie kilkuset gmin w kraju. Łącznie na realizację tych inwestycji operator chce przeznaczyć 289 mln zł własnych środków oraz 744 mln zł dofinansowania ze środków europejskich.