DAJ CYNK

Orange dostarcza inteligentne liczniki wody. Urządzenia Internetu Rzeczy mogą działać w sieci 2G

03.10.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 4661

Ważne 0

0

2G to żaden Internet? Przepustowość może i jest niewielka, transfery niskie, ale to w zupełności wystarcza do niektórych zastosowań Internetu Rzeczy. A dobry zasięg też jest ważny.

 

W Józefowie pod Warszawą Orange rozwija sieć inteligentnych liczników wody. Blisko 3 tysiące nadajników m.in. zdalne sprawdzi zużycie wody z dokładnością do godziny i wykryje problemy w działaniu sieci wodociągowej. Docelowo, całe wodociągi mają być „smart”.

Zastosowana technologia ma przede wszystkim za zadanie ograniczenie strat wody, która choć trafia do sieci wodociągowej, nie jest sprzedawana. Pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na wykrycie i usunięcie awarii w sieci wodociągowej. Daje także możliwość wyeliminowania nielegalnego poboru wody, na przykład przez ingerencję w pracę wodomierzy. Zautomatyzowany system powiadomień pozwala również na szybką reakcję, wyeliminowanie nieprawidłowości i ogranicza zbędne koszty.

Do działania wykorzystywana jest sieć 2G. Dane przesyłane przez liczniki są na tyle małe, że przepustowość sieci w zupełności do tego wystarcza. Dodatkowo liczniki są zazwyczaj montowane w piwnicach i miejscach, w których zasięg sieci komórkowej jest bardzo słaby, co jest kolejnym powodem do wykorzystania sieci 2G.

Rozpoczynając projekt, po pierwsze chcieliśmy mieć wgląd w bieżące zużycie wody i zabezpieczyć klientów przed nadmiernym jej poborem wynikającym np. z awarii w ich domu. Dzięki inteligentnemu systemowi Smart Metering24 możemy o jednej godzinie każdego ostatniego dnia miesiąca jednym kliknięciem myszy pobrać najbardziej aktualne dane o zużyciu wody i na tej podstawie wystawiać faktury dla klientów. Wcześniej było to niemożliwe. Każdy z inkasentów miał bowiem co miesiąc do zebrania dane z 800-900 punktów. Fizycznie nie było możliwości, by zrobić to w ciągu jednego dnia  tłumaczy Stanisław Zdanowicz, prezes zarządu Hydrosfery Józefów.

 

Źródło tekstu: Blog Orange; wł

Komentarze
Zaloguj się