Orange postawił nowe anteny. Skorzystają klienci wszystkich sieci
Zasięg sieci mobilnych w tunelach stanowi dodatkowe wyzwanie dla operatorów. Orange pochwalił się rozbudowaną instalacją telekomunikacyjną w tunelu na nowo otwartym odcinku obwodnicy Krakowa.

Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otworzyła 12-kilometrowy odcinek północnej obwodnicy Krakowa. Na platformie X napisał o tym, nie bez powodu, Wojtek Jabczyński, rzecznik sieci Orange. Na nowym odcinku trasy, w rejonie węzła Zielonki, znajduje się tunel długości ponad 650 metrów, a Orange zainstalował tam 8 anten wewnętrznych i 2 sektorowe na wlotach.
Nowe anteny pozwalają korzystać z pasm 800, 900, 1800 i 2100 MHz, co zapewnia prowadzenia rozmów głosowych, jak i dostęp do internetu.



Dzięki temu wewnątrz można swobodnie korzystać z usług mobilnych i jest bezpieczniej
Nowa instalacja to efekt współpracy międzyoperatorskiej, ale to Orange Polska odpowiadał za jego techniczną realizację. Obecnie z łączności komórkowej w tunelu mogą korzystać klienci Orange i T-Mobile, ale docelowo instalacja będzie także dostępna dla użytkowników sieci Play i Plus.
Instalacja anten w tunelach nie jest prostym zadaniem. Pomijając aspekty czysto techniczne, prace trzeba skoordynować z budowlańcami, ale najpierw dokonać formalnych porozumień z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Z tym bywało różnie – po otwarciu w 2021 r. tunelu stanowiącego część Południowej Obwodnicy Warszawy zasięg sieci komórkowych nie był dostępny, mimo kilku lat wspólnych starań telekomów. GDDKiA oskarżyła wtedy operatorów, że zbyt późno złożyli koncepcję założeń związanych ze wzmocnieniem sygnału w tunelu i to ich wina, że wspólny system łączności nie powstał. Problem udało się dopiero rozwiązań wiosną 2024 r., czyli prawie w 3 lata po uruchomieniu tunelu i w 8 lat po wysłaniu pierwszych pism. Za tę inwestycję technicznie odpowiedzialny był Play.