TP oficjalnie operatorem usług powszechnych
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podjął 5. maja decyzję o wyznaczeniu Telekomunikacji Polskiej do świadczenia usługi powszechnej na obszarze wszystkich 49 stref numeracyjnych w Polsce.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podjął 5. maja decyzję o wyznaczeniu Telekomunikacji Polskiej do świadczenia usługi powszechnej na obszarze wszystkich 49 stref numeracyjnych w Polsce.
Jednocześnie w drugiej decyzji Prezesa UKE z 5. maja zostały określone szczegółowe warunki świadczenia usługi powszechnej:
• termin rozpoczęcia świadczenia usługi powszechnej od dnia doręczenia decyzji (co nastąpiło 8. maja),
• okres świadczenia usługi powszechnej przez 6 miesięcy od dnia doręczenia,
• wartości wskaźników dostępności i jakości świadczenia usługi powszechnej jakie powinny być dotrzymane przez TP,
• obowiązek świadczenia osobom o udokumentowanych niskich dochodach oraz osobom niepełnosprawnym pakietu socjalnego uwzględniającego ich możliwości ekonomiczne.
Obu decyzjom Prezes UKE nadał rygor natychmiastowej wykonalności.
Okres świadczenia usługi powszechnej został wyjątkowo określony na 6 miesięcy z uwagi na korzystne dla użytkowników jak najszybsze rozpoczęcie świadczenia usługi powszechnej przez wyznaczonego operatora. Wydanie kolejnej decyzji w tej sprawie obowiązkowo poprzedzi postępowanie konsultacyjne. Dlatego przed upływem 6 miesięcy Prezes UKE przeprowadzi wymagane ustawą konsultacje projektu decyzji określającej szczegółowe warunki świadczenia przez TP usługi powszechnej na wnioskowany przez Spółkę okres 5 lat.
Usługa powszechna to zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne wszystkim użytkownikom końcowym stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych na terytorium Polski, z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie. W jej skład wchodzą następujące usługi:
• przyłączenie pojedynczego zakończenia sieci w głównej lokalizacji abonenta (z wyłączeniem sieci cyfrowej z integracją usług ISDN),
• utrzymanie łącza abonenckiego z zakończeniem sieci w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych,
• połączenia telefoniczne krajowe i międzynarodowe, w tym do sieci ruchomych, obejmujące także zapewnienie transmisji dla faksu oraz transmisji danych, w tym połączenia do sieci Internet,
• udzielanie informacji o numerach telefonicznych oraz udostępnianie spisów abonentów,
• świadczenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych,
•świadczenie usług telefonicznych za pomocą aparatów publicznych.
W związku z wyznaczeniem TP do świadczenia usługi powszechnej użytkownicy będą mogli korzystać także z innych usług wymienionych w Prawie telekomunikacyjnym, tj.:
• bezpłatnego szczegółowego wykazu wykonanych usług telekomunikacyjnych (billing) dostarczanego na żądanie abonenta,
• nieodpłatnego zablokowania połączeń wychodzących do określonych kategorii numeracji lub usług,
• możliwości zablokowania połączeń wychodzących powyżej określonej przez abonenta górnej kwoty faktury.
Przedsiębiorcy wyznaczonemu przysługuje dopłata do kosztów świadczenia usługi powszechnej w przypadku ich nierentowności. Dopłatę ustala Prezes UKE w wysokości kosztu netto świadczenia usługi powszechnej.
Zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego Prezes UKE wyznacza, w drodze decyzji, przedsiębiorcę telekomunikacyjnego do świadczenia usługi powszechnej albo poszczególnych usług wchodzących w jej skład, na podstawie najniższego kosztu świadczenia publicznie dostępnych usług telefonicznych oraz danych o jakości świadczenia tych usług zawartych w ofercie przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, biorąc pod uwagę jego zdolność do świadczenia usługi powszechnej albo poszczególnych usług wchodzących w jej skład.
Pierwsze postępowanie konkursowe na wyznaczenie podmiotu zobowiązanego do świadczenia usługi powszechnej, rozpoczęte 2. września 2005 roku, zostało nierozstrzygnięte z powodu uchybień formalnych jedynej oferty złożonej przez TP.
W drugim konkursie ogłoszonym 22. grudnia 2005 roku również wystartowała tylko TP. Prezes UKE stwierdził, iż jedyna oferta złożona przez TP. przeszła pozytywnie dwuetapowe postępowanie konkursowe i w drodze decyzji z 5. maja wyznaczył Spółkę do świadczenia usługi powszechnej.