DAJ CYNK

Czy sieć 5G w Polsce to nasza przyszłość?

Dodane przez: Koala

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 7659

Sieć 4G na dobre zadomowiła się pod strzechami Polaków. Większość z nas, bo aż 57% dorosłych, już teraz korzysta z dobrodziejstw LTE i nie wyobraża sobie życia bez korzystania z szybkiego Internetu mobilnego.Sieć 4G na dobre zadomowiła się pod strzechami Polaków. Większość z nas, bo aż 57% dorosłych, już teraz korzysta z dobrodziejstw LTE i nie wyobraża sobie życia bez użytkowania szybkiego Internetu mobilnego. Okazuje się także, że aż 31% osób, które jeszcze nie posiadają takich usług, chce w ciągu najbliższego roku z nich skorzystać. Są to dane ujawnione przez firmę doradczą Deloitte.

A co czeka nas w przyszłości?

Po czasach sieci 4G powinny nadejść czasy sieci 5G. Okazuje się, że już w tym roku wiele z sieci na całym świecie (Deloitte podaje, że ponad 200) będzie zawierać elementy architektury 5G, a pełne uruchomienie usług w sieci 5G ma nastąpić ok. 2020 roku.

Wdrożenia LTE-Advanced, a następnie LTE-Advanced Pro będą przybliżały nas do pełnego wdrożenia 5G oferując m.in. coraz większe prędkości przesyłania danych i niższe poziomy opóźnień, co powinno napędzać rozwój nowych produktów i usług, w tym popularyzację IoT- mówi Jakub Wróbel, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu, ekspert TMT, Deloitte.

Jednak co tak naprawdę da nam sieć 5G?

Przede wszystkim bardzo szybki Internet i pełen dostęp do niego jest niezbędny do niezakłóconego użytkowania nowych rozwiązań oferowanych przez producentów sprzętu. Już teraz rynek zalewają smartwatche. Kolejne inteligentne urządzenia ubieralne wydają się być, w przyszłości, nieuniknione. Do tego dochodzi rzeczywistość wirtualna, inteligentne systemy do zarządzania domem, sprzęt RTV i AGD, który już teraz, coraz śmielej, korzysta z Internetu, a także samochody, w tym autonomiczne, które będą masowo łączyć się z siecią. Nie możemy także zapomnieć o rynku gier, który będzie oferował coraz więcej rozwiązań online, w tym usługi zdalnego renderowania grafiki. To wszystko się zaczęło i będzie się nieubłaganie rozwijać. Czekają nas czasy zalewu interaktywnymi przedmiotami codziennego użytku, które będą korzystały z Internetu.

Obecnie wszechobecne smartfony upowszechniły i nadal upowszechniają mobilny Internet u przeciętnego użytkownika. Do niedawna bardzo się ograniczaliśmy łącząc smartfon z Internetem. Dziś większość planów taryfowych operatorów, nie dość że bardzo staniała, to oferuje duże pakiety danych, które uwalniają nas z ograniczeń podyktowanych wysokimi kosztami korzystania z Internetu mobilnego. Szybkość transmisji danych, w ostatnich latach, także wzrosła i będzie zapewne wzrastać. W zasadzie można stwierdzić, że każdy, przeciętny, pracujący Polak może sobie pozwolić na korzystanie z mobilnego Internetu nie ograniczając się zbytnio.

Jakość mobilnego dostępu do Internetu oraz nieograniczony dostęp do niego jest coraz ważniejszy dla użytkowników - najwięcej (26 proc.) wśród badanych dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce chciałoby dodać usługę nieograniczonego transferu danych do swojego abonamentu. To pokazuje istotny kierunek dla rozwoju sieci komórkowych i usług - mówi Jakub Wróbel.

W zależności od miejsca korzystania z Internetu, jedynie od 17 proc. do 23 proc. badanych użytkowników 4G/LTE stwierdziła, że prędkość 4G jest niższa niż Wi-Fi dostępne w danym miejscu (w domu, pracy, na uczelni, czy podczas przemieszczania się) - pisze Deloitte.

Zdaje się, że przyzwyczailiśmy się już do wolności jaką daje nam siec 4G. Wdrożenie tej technologii w naszym kraju okazało się być naturalne. W przyszłości, jak będziemy mieli same inteligentne sprzęty, zapragniemy całkowicie nielimitowanego połączenia z Internetem. To wydaje się być naszą przyszłością i to powinna przynieść nam siec 5G.

Źródło zdjęć: pixabay

Źródło tekstu: Deloitte, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu