Stanowisko UOKiK w zakresie podejścia do oceny współpracy operatorów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył wszczęte 11 kwietnia 2014 roku postępowanie wyjaśniające, w ramach którego analizował kwestie związane ze współpracą operatorów.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
12
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Stanowisko UOKiK w zakresie podejścia do oceny współpracy operatorów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył wszczęte 11 kwietnia 2014 roku postępowanie wyjaśniające, w ramach którego analizował kwestie związane ze współpracą operatorów telekomunikacyjnych w zakresie udostępniania, łączenia lub współdzielenia częstotliwości, infrastruktury lub sieci telekomunikacyjnych

Ustalenia z przeprowadzonego postępowania UOKiK udostępni Komisji Europejskiej, która obecnie analizuje skargę dotyczącą współpracy międzyoperatorskiej (w tym w zakresie współdzielenia częstotliwości).

Obecna dynamika rozwoju rynku telekomunikacyjnego oraz wzrastające potrzeby i wymagania odbiorców usług powodują, że wzmacnia się tendencja do współdzielenia infrastruktury. Główne korzyści płynące ze współdzielenia to: oszczędności wynikające z uniknięcia duplikacji kosztów używanej infrastruktury, co może przełożyć się na obniżenie cen dla finalnych odbiorców oraz korzyści jakościowe związane z możliwością świadczenia w oparciu o współdzieloną infrastrukturę nowych usług lub usług o lepszej jakości.

Rozważając zagrożenia wynikające ze współdzielenia infrastruktury, należy wskazać przede wszystkim na:

Dalsza część tekstu pod wideo
  • ograniczenie konkurencji infrastrukturalnej (technologicznej), w tym zmniejszenie bodźców do rozwoju infrastruktury oraz tendencję do konkurowania jedynie w ramach wyznaczonych dzieloną technologią,
  • powstanie istotnych asymetrii w zasobach między przedsiębiorcami je współdzielącymi a pozostałymi,
  • ułatwienie wymiany informacji pomiędzy konkurentami umożliwiającej koordynację zachowań na rynku detalicznym.