Snapdragon 8 Gen 5 z rdzeniami 5 GHz. Duży skok mocy i dwie wersje

Chociaż Snapdragon 8 Gen 4 jeszcze nie miał swojej premiery, już pojawiają się pierwsze doniesienia o następnej generacji układów SoC firmy Qualcomm – czyli Snapdragon 8 Gen 5.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
9
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Snapdragon 8 Gen 5 z rdzeniami 5 GHz. Duży skok mocy i dwie wersje

Snapdragon 8 Gen 4 będzie miał swoją premierę w przyszłym miesiącu i choć nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, wiadomo, że układ będzie miał nieco inną niż poprzednie generacje aranżację rdzeni CPU. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Kluczową zmianą jest wprowadzenie dwóch, zamiast jednego, szybkich rdzeni Prime z taktowaniem 4,09 GHz lub według nowych przecieków 4,2 GHz albo nawet 4,37 GHz oraz sześciu mniej wydajnych, ale energooszczędnych o niższym taktowaniu 3,53 GHz. Zamiast trzech klastrów z obecnego Snapdragona 8 Gen 3 mają być więc tylko dwa, a ciężar najbardziej wymagających zadań spocznie na głównej parze Prime.

Snapdragon 8 Gen 5 znów mocno przyspieszy

Jak wynika z doniesień Digital Chat Station przyszła, piąta generacja układów Qualcomma będzie kontynuować nową aranżację rdzeni, ale Snapdragon 8 Gen 5 jeszcze bardziej przyspieszy. Najmocniejsze rdzenie Prime o nazwie kodowej Pegasus mają się rozpędzić aż do 5 GHz. Pozostałe sześć rdzeni też nie będzie próżnować – ich taktowanie z kolei wyniesie aż 4 GHz. To duży skok mocy, o rozpiętości, która kiedyś osiągana była między dwoma generacjami SoC.  

Z innych doniesień wynika, że Snapdragon 8 Gen 5 powstanie w dwóch wersjach, co nie jest już specjalną nowością. Pierwszy wariant układu, przeznaczony dla telefonów z serii Galaxy S, będzie produkowany przez Samsunga w procesie technologicznym SF2 (2 nm) – ma to być Snapdragon 8 Gen 5 for Galaxy. Podobne jednostki znamy z obecnych na rynku telefonów. Taktowanie rdzeni w tym modelu SoC pozostaje nieznane.

Z kolei wspomniane 5 GHz i 4 GHz dotyczyć ma standardowej wersji Snapdragona 8 Gen 5, która ma być z kolei proudkowan przez TSMC w litografii N3P (3 nm). Układ dla Samsunga już z racji wykorzystania procesu 2 nm może okazać się bardziej wydany – bo nie tylko szybki, ale również bardziej energooszczędny i zapewniający wyższą kulturę pracy. Samo taktowanie rdzeni CPU może być jednak minimalnie niższe.

Pojawiające się dziś przecieki na temat Snapdragona 8 Gen 5 odzwierciedlają raczej kierunek poszukiwań Qualcomma, a nie już podjęte decyzje, więc finalnie jeszcze może sporo się zmienić. Jedno nie pozostaje wątpliwości – flagowe układy SoC dalej będą przyspieszać, przekraczając kolejne granice, jeszcze bardziej odstając od realnych potrzeb aplikacji i gier w smartfonach i tabletach z Androidem. Może jednak w końcu przyniesie to też nowe, kluczowe zmiany i zastosowania w systemie operacyjnym?