DAJ CYNK

Play ma w ofercie smartfony 5G? Podobno wystarczy dostęp do odpowiednich częstotliwości

orson_dzi

Sprzęt

Rozumiemy zasadę działania 5G Ready w sieci Play. Rozumiemy tłumaczenie operatora i motywy jego działania. Ale braki w wiedzy osób obsługujących profil Play na Facebooku wołają o pomstę do nieba.

Na temat 5G Ready w sieci Play zostało już powiedziane chyba wszystko. Przedstawiciele operatora jasno wyjaśnili, że w żadnym wypadku nie jest to sieć 5G, a jedynie określenie nadajników, na których 5G może zostać uruchomione. Wystarczy do tego tylko odpowiednia aktualizacja oprogramowania stacji bazowych. Wszystko to rozumiemy, może nie do końca akceptujemy jak zostało to przedstawione marketingowo, ale sprawa wydawała się być wyjaśniona i zakończona.

Zobacz: 5G Ready w Play - pytania, odpowiedzi i ciekawostki oraz mistrzowski komentarz prezesa Orange

Internauci są jednak bezlitośni dla Fioletowych i nadal zalewają operatora pytaniami na temat 5G Ready. Pod jednym z takich pytań na Facebooku pracownicy operatora... lekko mówiąc nie popisali się. Wiecie, że istnieją smartfony 5G Ready? Wszystko zaczęło się od takiego pytania.

Dalej niestety było tylko gorzej.

Czy w jakikolwiek sposób możemy wytłumaczyć odpowiedź Play? W zasadzie, czysto teoretycznie i hipotetycznie część z wymienionych smartfonów jest 5G Ready. Np. jeśli do Mate'a 20 Pro dołożymy (a dokładniej wlutujemy go do płyty głównej) modem Balong 5000 tworząc tym samym Mate'a 20 Pro 5G, to faktycznie zacznie on obsługiwać sieć 5G. I można go na siłę nazwać smartfonem 5G Ready. Tylko oczywiście nikt nam tego modemu w smartfonie nie zamontuje i taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca. To nie jest tak jak tłumaczy obsługa Playa, że wystarczy dostęp do częstotliwości, konfiguracja smartfonu (urządzenia końcowego) i sruuu... Taka magia nie istnieje.

Lista wymienionych smartfonów to oczywiście modele obsługujące szybką sieć LTE (LTE Advanced), która przez Play jest nazywana 5G Ready. Mówienie o nich jako o smartfonach 5G nie jest jednak dobrym posunięciem, bo zwyczajnie wprowadza w błąd.

Pozostaje mieć nadzieję, że pracownicy Play zostaną odpowiednio przeszkoleni z zagadnień związanych z 5G Ready, bo na chwilę obecną takie odpowiedzi na pytania klientów tworzą więcej szkody niż pożytku.

Zobacz: Szybki Internet w telefonie zniknie w ciągu 3 lat, a sieć 5G w Polsce nigdy nie powstanie - ostrzega Instytut Łączności

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł