Orange świeci przykładem i oszczędnościami

Orange proponuje miastom inteligentne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć zużycie energii przez oświetlenie miejskie i zaoszczędzić wydatki z tym związane.

Marian Szutiak (msnet)
28
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Orange świeci przykładem i oszczędnościami

Ulice współczesnych miast są rozświetlone w nocy, co ma zapewnić bezpieczeństwo i komfort jego mieszkańcom. Jest też ciemna strona takiego rozwiązania: niemal 330 milionów latarni ulicznych odpowiada za 19% globalnego zużycia energii elektrycznej. A to nie wszystko, ponieważ oświetlanie miast kosztuje. Działanie lamp ulicznych stanowi średnio 40% miejskich rachunków za prąd.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak podaje narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w Polsce świeci około 3,3 mln lamp ulicznych. Ponad połowa z nich (60%) to energochłonne lampy sodowe i rtęciowe.

Światło w mieście może być tańsze

Już wymiana lamp sodowych i rtęciowych na LED-owe przekłada się na obniżkę rachunków za prąd o około 50%. Postawienie na inteligentne oświetlenie to spadek o kolejne 20%. Dlatego coraz więcej miast i gmin planuje modernizację oświetlenia, w czym może pomóc Orange. Pomarańczowy operator ma w swojej ofercie rozwiązanie Smart Light, dzięki któremu można sterować oświetleniem ulic, parków, osiedli mieszkaniowych i innych przestrzeni. Lampy, które z tego korzystają, świecą tylko wtedy, gdy jest ciemno, a natężenie ich światła zależy miedzy innymi od warunków atmosferycznych czy lokalizacji.

Orange Smart Light działa już między innymi w Bolesławcu, Rozogach, Lwówku Śląskim, Sierpcu, Lubomierzu i Dusznikach Zdroju, a w Skarżysku Kamiennej trwa wdrażanie rozwiązania.

Małe, a inteligentne

Mózgiem systemu Orange Smart Light jest niewielkie urządzenie z wbudowaną kartą SIM M2M, montowane na ogół na zewnątrz oprawy oświetleniowej LED. Dzięki niemu można zarządzać osobno każdą z lamp lub ich grupami według zdefiniowanych scenariuszy oświetlenia. Dzięki temu lampy świecą w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować się do okoliczności. Na przykład w parkach jest jaśniej, gdy alejki są uczęszczane, ale gdy liczba spacerowiczów się zmniejsza, lampy się przygaszają.

Orange świeci przykładem i oszczędnościami

W podobny sposób można na przykład doświetlić okolice szkół, przedszkoli lub przejść dla pieszych, ograniczając jednocześnie natężenie światła w innych miejscach. Sterownik potrafi zbadać poziom naturalnego oświetlenia i sprawić, że lampy świecą mocnej w pochmurne wieczory i noce. Dodatkowo monitorowane są parametry elektryczne opraw i wysyłane alarmy w przypadku nieprawidłowości. To pozwala na błyskawiczne wykrycie ewentualnych awarii.

Do zarządzanie systemem służy Platforma Zarządzania Miastem, udostępniana przez Orange. Dzięki niej oświetleniem można sterować z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Komunikacja pomiędzy oprawą LED i systemem sterowania odbywa się za pomocą transmisji LTE-M.

Orange zapewnia, że Smart Light współpracuje z oprawami najważniejszych producentów i różnymi systemami sterowania. System można więc wprowadzić w ramach istniejącej już infrastruktury, ale pod warunkiem, że składa się ona z lamp LED. Montaż sterownika trwa kilka minut i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.