DAJ CYNK

Wieże 5G bez zgód środowiskowych. Rozbudowa zasięgu będzie łatwiejsza

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

wieże 5G rozporządzenie zgody środowiskowe

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia kwalifikacyjnego, dzięki czemu łatwiej będzie budować maszty i wieże telekomunikacyjne. Nie będą przy tym wymagane zgody środowiskowe.

Dziennik Gazeta Prawna dotarł do projektu nowelizacji tak zwanego rozporządzenia kwalifikacyjnego. W dokumencie tym znajduje się wykaz urządzeń, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Z tego zestawienia znikną instalacje radiokomunikacyjne w zakresie od 30 kHz do 300 GHz. Co to oznacza dla telekomów? Budowa nowej lub przebudowa istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej, takiej jak maszty i wieże z antenami, nie będzie wymagała zgód środowiskowych.

Gdy nowe rozporządzenie wejdzie w życie (co stanie się 14 dni od dnia ogłoszenia), łatwiejsza stanie się rozbudowa sieci 5G, szczególnie wtedy, gdy już będziemy po aukcji częstotliwości z pasma C (3,4 - 3,8 GHz). Ta powinna się odbyć w tym roku (a przynajmniej taką mamy nadzieję). Urząd Komunikacji Elektronicznej czeka z nią do czasu zakończenia prac nad nową ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Nowelizowane rozporządzenie kwalifikacyjne stanowi jeden z elementów reform zawartych w Krajowym Planie Odbudowy.

Zobacz: UKE zarezerwuje osobny blok 5G w paśmie 3,4 GHz. Ruszyły konsultacje
Zobacz: UKE: wielkie porządki w paśmie 2100 MHz. Co na tym zyskają klienci?

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna, Telko.in