DAJ CYNK

UKE zarezerwuje osobny blok 5G w paśmie 3,4 GHz. Ruszyły konsultacje

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

UKE zarezerwuje osobny blok 5G w paśmie 3,4 GHz

UKE planuje wydzielić osobny blok częstotliwości 5G w paśmie C w zakresach około 3,4 GHz na potrzeby sieci prywatnych. Urząd rozpoczął konsultacje, kierując do samorządów i przedsiębiorców dziesięć pytań o plany związane z takimi inwestycjami.

Prezes UKE, Jacek Oko, poinformował na urzędowym blogu o rozpoczynających się konsultacjach dotyczących budowy sieci prywatnych 5G. Urząd chce dla sieci tej klasy  zarezerwować pasmo 70 MHz z zakresu 3410-3480 MHz, czyli tzw. blok „0”.

Jednym z najważniejszych, przyszłych zastosowań dla łączności 5G są sieci kampusowe, czyli prywatne sieci wydzielone z publicznego dostępu, stworzone na potrzeby firm i instytucji. Dzięki niskim opóźnieniom w części radiowej i przetwarzaniu krawędziowemu tego typu sieci mogą na przykład zautomatyzować przemysł, rozwinąć opomiarowania miast czy lokalną logistykę. 

Zobacz: Sieci kampusowe to jedno z kluczowych zastosowań 5G. Zobaczcie, jak się to robi w Orange

Jak zaznacza Jacek Oko, doświadczenie operatorów sieci prywatnych, sposób budowy i obszar działania takich sieci jest zupełnie inny niż publicznych sieci ogólnokrajowych. Zdaniem UKE to musi oznaczać, że podejście do przyznawania i zarządzania częstotliwości musi być inne.

Prezes UKE wskazuje, że poszczególne kraje Europy prowadzą różną politykę dotyczącą sieci prywatnych. Niektóre nie przewidują lokalnego wykorzystania – na przykład Węgry, Malta, Estonia, Bułgaria, Litwa, Austria – a niektóre przyznają operatorom ogólnokrajowym pasmo z obowiązkiem współpracy z lokalnym biznesem, a nawet udostępnianie im swojego pasma (m.in. Francja, Czechy, Finlandia, Dania). 

UKE za wzór bierze Wielką Brytanię oraz Niemcy, które sieciom prywatnym przydzielają dedykowane częstotliwości. W Polsce ma to być określona część bloku „0”.

Z myślą o tym, UKE ruszył z konsultacjami, kierując do samorządów i przedsiębiorców różnych branż zestaw 10 pytań. Urząd planuje podzielić częstotliwości z pasma C (3400-3800 MHz) w następujący sposób:

  • zakres 3400-3410 MHz („guardband”) – zakres pozostawiony na potrzeby ochrony systemów pracujących w ramach służby radiokomunikacyjnej radiolokalizacji,
  • zakres 3410-3480 MHz („blok 0”) na sieci prywatne,
  • zakres 3480-3800 MHz – zakres podzielony na 4 bloki o szerokości 80 MHz (bloki A, B, C, D), przeznaczony do dystrybucji wśród ogólnokrajowych operatorów, którzy zdobędą częstotliwości podczas aukcji.

UKE chce poznać zdanie rynku na temat podmiotów uprawnionych do uzyskania rezerwacji, szerokości bloków, obszaru rezerwacji, terminu rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości, chce też wiedzieć, jakie przedsiębiorcy mają plany związane z wykorzystaniem tych częstotliwości. Szczegóły z załączonym dokumencie PDF:

UKE zachęcam do wyrażenia swojej opinii przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje zrzeszające przedsiębiorców. Urzędowi zależy na opinii tych, którzy mogą chcieć takie sieci budować i eksploatować. UKE chce też poznać zdanie  firm, które do tej pory nie były zarejestrowanymi operatorami telekomunikacyjnymi oraz tych podmiotów, które chciałyby oprzeć swoje działania gospodarcze o sieci prywatne.

Zobacz: UKE: wielkie porządki w paśmie 2100 MHz. Co na tym zyskają klienci?
Zobacz: Aukcja 5G przegrywa z koronawirusem. UKE zawiesza termin składania ofert wstępnych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu