DAJ CYNK

UKE: captcha w Aero2 zgodna z rezerwacją i prawem

01.04.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 25349

Ważne 5

14

Decyzja Aero2 dotycząca wprowadzania kodów captcha, wprowadzanych co 60 minut, w usłudze Bezpłatnego Dostępu do Internetu, nie stanowi naruszenia zapisów decyzji rezerwacyjnej ani prawa - odpisuje UKE pytającym Urząd użytkownikom.

Decyzja Aero2 dotycząca wprowadzania kodów captcha, wprowadzanych co 60 minut, w usłudze Bezpłatnego Dostępu do Internetu, nie stanowi naruszenia zapisów decyzji rezerwacyjnej ani prawa - odpisuje UKE pytającym Urząd użytkownikom.

Zobacz: Aero2 wprowadza kody captcha w BDI.

Poniżej zamieszczamy najważniejszą część odpowiedzi na pytanie czytelnika:

Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, iż wskazane w decyzji rezerwacyjnej wymagania dotyczące wprowadzenia i utrzymania mechanizmu zarządzania ruchem w sieci dotyczą jedynie nieodpłatnego powszechnego dostępu do sieci Internet z wykorzystaniem częstotliwości z zakresu 2570 - 2620 MHz. W rezerwacji nie zostały zamieszczone natomiast inne wymagania dla Spółki które ma stosować oraz ograniczenia, których nie mogłaby wykorzystać.

Niemniej jednak na podstawie wpływu do Urzędu znacznej ilości zapytań konsumentów w sprawie wprowadzenia do korzystania z BDI kodu captcha Urząd wystąpił do Aero2 o przedstawienie wyjaśnień.

Dokonana przez UKE analiza przesłanych wyjaśnień oraz wykonywania obowiązków przez Aero2, nie wskazuje na niewykonywanie przez Spółkę zobowiązań określonych ww. decyzją.

Należy podkreślić, iż dostarczana przez Aero2 BDI jest niekomercyjną forma dostępu, z tytułu której Spółka nie pobiera opłat abonamentowych. Obecnie wzrost popularności BDI powoduje, że zmalała efektywność w rzeczywistym zapewnieniu przez Aero 2 usługi zgodnie z decyzją rezerwacyjną. W praktyce korzystania z BDI przerwana sesja jest automatycznie łączona ponownie przez oprogramowanie sterujące urządzeniem z którego korzysta użytkownik BDI, praktycznie bez konieczności ingerowania przez korzystającego w ten proces. Jak się okazuje w rezultacie ponad połowa użytkowników BDI korzysta z automatycznego wznawiania sesji, wydłużając znacząco czas sesji efektywnej, co ma negatywny wpływ na dostępność BDI dla wszystkich zainteresowanych.

Należy zaznaczyć również, iż Aero2 zapewnia BDI drogą radiową, w ramach możliwości technicznych, co wiąże się z tym, że jego jakość zależy od ilości Użytkowników korzystających w jednym czasie z usługi. Jak wynika z przedstawionych przez Spółkę statystyk od stycznia 2013 r. średnio każdy korzystający z BDI generuje ponad 2,5 GB transferu miesięcznie, a 17% użytkowników ściągnęło miesięcznie więcej niż średnio komercyjny użytkownik sieci. Tak wysoki wolumen ściągania danych wynika właśnie z automatycznego wznawiania sesji co z kolei powoduje ograniczony dostęp innym potencjalnie zainteresowanym, którzy chcieliby skorzystać z ofert BDI.

Wprowadzenie przez Aero2 konieczności wpisywania przez użytkowników BDI po każdej zakończonej sesji kodu captcha może ograniczyć i utrudnić użytkownikom korzystanie z tej usługi jednakże z drugiej strony zwiększy powszechność dostępu do BDI, w szczególności wśród osób wykluczonych cyfrowo, nie mających innej formy dostępu do Internetu, używających BDI jako dostęp do wiadomości i poczty, czy przeglądania stron www, a nie do ściągania wszelkiego rodzaju plików muzycznych, filmów, czy tez do prowadzenia działalności gospodarczej, jak również ma na celu poprawę stopnia przestrzegania przez użytkowników BDI zawartego w decyzji rezerwacyjnej obowiązku aby jednorazowa sesja nie trwała dłużej niż 60 min, a także zmniejszenia ryzyka zaburzenia konkurencji względem ofert komercyjnych.

Ponadto wprowadzenie kodów, tak jak Pan podnosi w zapytaniu, może utrudnić wykorzystanie BDI np. przez osoby słabowidzące czy też wykorzystanie BDI w urządzeniach z małym ekranem, jednak kwestie te nie są regulowane decyzją. Niemniej jak Spółka zapewnia mechanizm, który zamierza wprowadzić przewiduje także korzystanie przez osoby o ograniczonej zdolności widzenia. Odnosząc się zaś do tego czy wprowadzenie kodu captcha naruszy pkt 4. c. c) decyzji wskazać należy, iż decyzja stanowi jedynie, że jakiekolwiek ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z dostępu nieodpłatnego nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkownika korzystającego z usług odpłatnych. Z zapisu tego nie wynika, że po wprowadzeniu kodu captcha dla użytkowników BDI, Aero2 musiałaby zastosować takie kody dla użytkowników korzystających z usług odpłatnych.

W związku z powyższym, dopóki nie zaistnieje sytuacja różnicująca przez Spółkę ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z BDI oraz dostępnych dla użytkowników korzystających z usług odpłatnych, trudno mówić o naruszeniu zapisów decyzji.

Źródło tekstu: wł

Tagi: aero2 uke
Komentarze
Zaloguj się
212. ~Konrad_30xs
-1

2014-06-05 11:06:51

ciekawe czy Po-wiakom i premierowi Tuskowi miesci sie w glowie, ze stracili i straca moj glos w wyborach przez kapcie w Aero2 :-|.

Odpowiedz

211. ~Skandal.
0

2014-05-16 15:59:23

Zasięg strony z capciem?Jak mi wyskakuje strona z kodem na bdi to mam pełny zasięg 5kresek.A po restarcie połączenia na internet, już tylko 2 kreski.Też tak macie, tak powinno być, czy coś ściemniają z zasięgiem?

Odpowiedz

210. ~gościuuuuu
1

2014-04-08 16:10:36

205 aero - a jak wytypujesz "te które lecą w światło bramki"?

Odpowiedz

209. AERO2 USER
0

2014-04-05 20:34:25

@208 Zgodnie z regulaminem sprzęt ma być co najmniej 10 kategorii. Na razie wszystkich wpuszczają. Ten sam problem mają z użytkownikami komercyjnymi. Teraz dlaczego kapeć ma poprawić pojemność sieci a nie urządzenia kategorii co najmniej 10 ? ;)

Odpowiedz

208. Gormar
1

2014-04-05 14:40:01

@205. Generalnie się z tobą zgadzam, ale zapominasz że CAPTCHA wprowadzono przede wszystkim, aby wyegzekwować wymóg rozłączania sesji po około 60 minutach. Kwestia "torrenciarzy" być może również była paląca, ale to niemal na pewno nie był jedyny powód. Do tego moim zdaniem również chciano ograniczyć ilość osób korzystających z BDI w smartfonach i tabletach, gdyż stanowi to nie tylko większe obciążenie sieci, ale również największą konkurencje dla pakietów transferu w ofertach komercyjnych. Fakt, że transfer danych dla tego typu urządzeń jest najdroższy w przeliczeniu na 1 MB nie wynika tylko ze złośliwości operatora, ale również z uwarunkowań. W tego typu urządzeniach najczęściej wykorzystywane są starszych generacji układy transmisyjne co przy ich dużej ilości wpływa na obciążenie sieci. Przede wszystkim dzieje się tak dla tego, że nawet urządzenie nie inicjujące połączeń, ale podłączone do sieci transmisyjnej operatora i tak dość często odbiera z sieci różne pakiety. Część to są pakiety ICMP echo wysyłane przez różnego typy skanery przykładowo z botnetów. A każda taka transmisja wymaga zarezerwowania zasobów i przykładowo w przypadku gdy urządzenie końcowe korzysta z wolniejszej klasy transmisji (cat < 14) wtedy na ułamek sekundy (2ms w UMTS) cały sektor B-Node musi zwolnić do prędkości najwolniejszego urządzenia. Przy jednym tego typu urządzeniu w sektorze to nie jest jeszcze tragedia, ale w przypadku kilkunastu i to jeszcze aktywnie inicjujących transmisję wtedy robi się z tego problem dla operatora, który "niepotrzebnie" wydał środki na sprzęt do szybkiej transmisji HSPA+ (64QAM), a transmisja w sieci przez znaczącą część czasu "idzie" w HSPA (16QAM). Oczywiście ten ostatni problem w przypadku Aero2 można by w dużym stopniu wyeliminować analizując numery IMEI urządzeń wykorzystywanych przez użytkowników BDI i sprawdzając

Odpowiedz

207. Gormar
1

2014-04-05 14:22:25

@206. Niestety ograniczenie portów nie wystarczyło by do powstrzymania nałogowych "zasysaczy". Aby pobierać dużo danych wcale nie potrzeba korzystać z P2P a wystarczy z popularnych serwisów służących do przechowywania plików, które oferują transfery z portu 80-tego poprzez protokół HTTP. Takiego czegoś praktycznie nie da się powstrzymać nie odcinając użytkowników od WWW. Do tego trzeba wspomnieć, że według koncesji wydanej przez UKE jakiekolwiek ograniczenie usług lub protokołów inne niż w ofercie komercyjnej nie jest dozwolone w ramach BDI.

Odpowiedz

206. ~LN
0

2014-04-04 21:32:25

Zasadniczo zamiast robić captcha mogli wyciąć cały ruch, zostawić tylko 53 dns oraz 80 http ewentualnie 443 https. Wtedy internet areo służyłby do tego do czego miał służyć w zamyśle czyli przeglądania stron oraz zdobywania informacji, które pomagałby znalesc prace i itp.

Odpowiedz

205. AERO2 USER
1

2014-04-04 21:09:18

o to biega że jak bramkarz interweniuje to rzuca się na te piłki co lecą w światło bramki a nie leci do każdej możliwej.

Odpowiedz

204. ~gościuuuuu
0

2014-04-04 17:14:16

A troszkę jaśniej? 1. Na jakich szkoleniach bo pracuje w innym dziale i to co pisze jest moim prywatnym zdaniem i ZS płaci mi tak defakto za coś innego. 2. "Z kapciem nie da się oglądać ?" czyli o co biega???

Odpowiedz

203. AERO2 USER
1

2014-04-04 17:11:28

Gościu Safari tak kupił częstotliwości jak ja kupiłem kartę SIM AERO2. Na szkoleniach podawali tylko jeden argument "torrento - redtubowcy" ? Z kapciem nie da się oglądać ? Zamiast klepać w kółko jedno ruszcie mózgownicą.

Odpowiedz

202. ~gościuuuuu
0

2014-04-04 16:48:16

aero - a w jaki sposób "bo żeruje na gratisie". Bo napewno nie ZS tylko torrento-redtubowicze zawalający łącza i podkreślam koleny raz to im nalezy podziękowac za kapcia a nie zielonym ludzikom

Odpowiedz

201. ~Safari
0

2014-04-04 16:41:41

@Aero2User - tak, jest ścierwojadem, bo KUPUJE częstotliwości, które potem oddaje użytkownikom (na których mógłby zarobić, sprzedając im net komercyjny) ZA DARMO. Ergo, instytucje charytatywne to też ścierwojady :P

Odpowiedz

198. ~Jorik
-1

2014-04-04 01:13:59

czy naprawdę ciasne móżdżki coponiektórych nie są w stanie pojąć że sposób w jaki oni korzystają z internetu nie jest jedynym możliwym? coraz więcej jest urządzeń, które nie mają wbudowanej przeglądarki a pomimo to korzystają z internetu pozwalając znacznie rozszerzyć swoją funkcjonalność, choćby nowoczesne telewizory i odtwarzacze wideo. inne działają automatycznie np. kamery reagujące na ruch albo sygnał zagrożenia. jak mam ściągnąć plik z domowego kompa skoro on nie może połączyć się netem gdy przy nim nie siedzę? itd, itp. łączy je jedno - nie ma potrzeby aby były stale podłączone, nie wymagają dużych prędkości transmisji ani dużych transferów. teraz stały się niedostępne. a co do łączy stałych, to jest wiele obszarów, gdzie nie ma takiej możliwości a jest zasięg aero2

Odpowiedz

197. AERO2 USER
0

2014-04-04 00:32:47

Częstotliwości też nie są za darmo. Jak chce się blokować dostęp to trzeba je kupić. Gościu powiedz to swojemu panu że jest padlinożercą/ścierwojadem bo żeruje na gratisie.

Odpowiedz

196. ~gościuuuuu
0

2014-04-03 20:35:46

~OLLL i ~uuuuuuuuuuu - a ja odnoszę wrażenie, że jesteście jak pisałem gatunkiem padlinożercą/ścierwojadem. Dlaczego? Bo zamiast kupić sobie stałe łącze i nie narzekać to żerujecie na gratisie, przez co inni mają teraz kapcia. Miło wam? Podejrzewam, że jak jesteście w markecie i jest jakaś promo gratis to walicie z torbą i plecakiem zgarniając wszystko z tacek. Tak jak pisałem żal mi tych wszystkich użytkowników aero, którzy przez torrentowco-redtubowców muszą teraz wpisywać kapcia, co 60 min. A jesteście nimi WY, bo widać to z tego, co piszecie. Co do płatnego netu to brałem go (tak jak pisałem), bo miał pewne parametry i jak mój operator (a nie jest nim plus) ich nie dotrzymuje to pisze/dzwonie i marudzę. A WY NIEMACIE DO TEGO PRAWA korzystając z aero i tyle.

Odpowiedz