DAJ CYNK

Tak Polacy korzystali z Internetu w 2017 roku wg GUS-u

msnet

Prawo, finanse, statystyki

GUS opublikował dane na temat wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych.



GUS opublikował dane na temat wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych. Dane obejmują Polaków w wieku 16-74 lata i przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 osób.

Z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w latach 2014-2017 znacznie wzrósł odsetek Polaków posiadających smartfon. Najwięcej ich jest wśród osób w wieku 16-24 lat (91,5%), najmniej w grupie najstarszej (14,9%).



Internet wykorzystywany jest między innymi do korzystania z usług administracji publicznej. Statystycznie najwięcej osób, których to dotyczy, jest w województwach mazowieckim, pomorskim i zachodniopomorskim, najmniej w lubuskim, świętokrzyskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim.



Dzięki dostępowi do Internetu możemy rezerwować miejsca w hotelach oraz organizować sobie transport do miejsc, do których chcemy się udać. Z tego ułatwienia najczęściej korzystają mieszkańcy dużych miast, a najrzadziej mieszkańcy obszarów wiejskich.



Jeśli chodzi o przedsiębiorców i wykorzystywanie stron internetowych i platform handlowych do sprzedaży, nie wypadamy najlepiej na tle Europy.



Z mediów społecznościowych korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także firmy. Najczęściej są to serwisy społecznościowe.



A jak wypadamy na tle Europy pod względem dostępu do Internetu w ogóle i do szerokopasmowego Internetu w szczególności? Tu także nie mamy się za bardzo czym chwalić. Nie jest najgorzej, ale mogłoby być lepiej.



Z powyższej infografiki wynika, że 18% gospodarstw w Polsce nie ma dostępu do Internetu. Wśród powodów takiego stanu rzeczy najczęściej wymieniano brak potrzeby korzystania z Internetu (68%) i brak umiejętności (54%).



A do czego Polacy używali Internetu w 2017 roku? Najczęściej do czytania lub pobierania gazet lub czasopism (60,3%), korzystania z poczty elektronicznej (59,8%), wyszukiwania informacji o towarach i usługach (58,4%) oraz do korzystania z serwisów społecznościowych (48%).



Zobacz: Internet w telefonie służy nam przede wszystkim do przeglądania stron WWW

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: GUS

Źródło tekstu: wł