DAJ CYNK

Orange ma problem ze spółdzielniami mieszkaniowymi

11.08.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8121

Ważne 6

0

Od 2015 roku Orange Polska skierował do UKE ponad 100 spraw dotyczących dostępu do nieruchomości - podał Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange.



Od 2015 roku Orange Polska skierował do UKE ponad 100 spraw dotyczących dostępu do nieruchomości - podał Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange.

Serwis Mazowieckie To i Owo doniósł niedawno, że jeden z jego czytelników, mieszkaniec Legionowa, usłyszał w punkcie obsługi Orange: Możemy panu włączyć światłowód, ale pod warunkiem, że nie mieszka pan w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej. Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy Orange Polska, Wojciech Jabczyński. Z jego słów wynika, że spółdzielnie mieszkaniowe, w tym ta z Legionowa, utrudniają pomarańczowej sieci dostęp do swoich nieruchomości, co mocno ogranicza rozbudowę sieci stacjonarnej Orange oraz zamyka mieszkańcom dostęp do najszybszego Internetu.

Problem z dostępem mamy w wielu miejscach. Obecnie czekamy na decyzję regulatora w 57 przypadkach, w których realizujemy inwestycje światłowodowe i nie jesteśmy wpuszczeni, chociaż przepisy prawa nakazują właścicielom czy ich zarządcom udostępnianie nieruchomości - napisał na swoim blogu Jabczyński.

Ze względu na wiele takich przypadków - nawet przy dobrej woli regulatora - na rozstrzygnięcie sporu potrzeba, co najmniej kilku miesięcy. A każdy miesiąc oznacza blokowanie konkurencji i "kupowanie sobie czasu". Przepisy w praktyce nie zawierają sankcji dla utrudniających dostęp do nieruchomości. Dlatego zwyczajnie "opłaca się" przedłużać proces, zwłaszcza tym, którzy sami dostarczają usługi w danej lokalizacji albo współpracują z wybranym dostawcą. Tak jest m.in. w Legionowie. Biznesowo potrafię to zrozumieć, ale z punktu widzenia kilku tysięcy spółdzielców już niekoniecznie. I chyba tylko oni stanowią realną siłę by przekonać władze swojej spółdzielni.

Sprawa dotycząca działania Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie została skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej 21 marca bieżącego roku i jeszcze się toczy. Od 2015 roku Orange Polska skierował do UKE w sumie ponad 100 takich spraw.

Swoją drogą nie czekamy z założonymi rękoma na wydanie decyzji regulatora. Zawsze staramy się negocjować i przekonywać właścicieli nieruchomości by uzyskać ich zgodę na udostępnienie nieruchomości bez interwencji UKE. Zapewniamy o wysokim standardzie wykonania instalacji światłowodowej i korzyściach dla mieszkańców całej spółdzielni wynikających z podłączenia najnowszej technologii np. możliwości monitoringu. Niestety uzyskanie zgody na realizację inwestycji, zwłaszcza w dużych spółdzielniach (np. SM Przylesie w Koszalinie - 9246 gospodarstw domowych czy SM Hutnik w Częstochowie - 12 500 gospodarstw domowych) jest trudne i długotrwałe. Spółdzielnie, czy wspólnoty szczególnie niechętnie podchodzą do realizacji instalacji światłowodowej tam gdzie już są inni operatorzy kablowi. Zdarzało się nam, że uzależniały dostęp do nieruchomości np. od wybudowania placu zabaw. - napisał rzecznik Orange.


Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska

Zobacz: Nowa oferta abonamentowa sieci Orange

Źródło tekstu: Orange Polska, wł

Komentarze
Zaloguj się
57. ~qwerty
0

2017-09-05 15:57:35

Kiedy Orange poradzi sobie w końcu z tym okrąglutkim spoconym OKI na przylesiu w Koszalinie?

Odpowiedz

56. ~Jasio
0

2017-08-18 23:56:10

w Stargardzie jest podobnie SM Zachód to granda ! tylko Vectra i MM - a Orange ze swoim światłem może sobie.... do UKE pisać.Rodzina w Szczecinie ma Światło z Orange i kosztuje sensownie i śmiga dobrze , nie mówię że Vectra jest słaba no nie mają optyki ale jest OK tylko jak się ma komórki z Orange to już pakiet ze Światłem wychodzi bardzo sensownie .Może tak szanowna SM Zachód też to przemyśli ....

Odpowiedz

55. ~
0

2017-08-18 13:46:46

U mnie w nowym bloku z technikami chodził człowiek z administracji, który miał przygotować opis w jaki sposób nastąpi instalacja światłowodu i sam też proponował rozwiązania. W efekcie oprócz dwóch dziur w garażu wszystko dało się rozwiązać kanałami technicznymi. Faktem jednak jest że mało kto z tego chyba skorzysta gdy do wyboru mam około 8 innych operatorów z cenami dużo lepszymi nawet niż te w pakiecie Orange.

Odpowiedz

54. ~zaba
-1

2017-08-18 13:36:27

KOSZALIN PRZYLESIE CHCEMY ŚWIATŁOWÓD NIE CHCEMY KABLÓWKI

Odpowiedz

53. ~olek
0

2017-08-18 13:32:57

Dramatyczna jest sytuacja klientów spółdzielni w Koszalinie tam prezes spółdzielni jest jednocześnie prezersem kablówki prośba o pomoc mądre głowy

Odpowiedz

52. Gormar
0

2017-08-14 22:36:38

@50cd. Vectra u mnie na osiedlu również wybudowała kanalizację teletechniczną, ale zdaje się nie ciągnęli kabli do każdego mieszkania. Kilku klientów akurat im udało się podłączyć, gdyż pojawili się wcześniej.

Odpowiedz

51. Gormar
0

2017-08-14 22:33:20

@50. Do skrzynki w bloku dochodzi światłowód 4J. Jedynie brakuje tam splitera PLC i kabli do samych klientów (FTTH). Ale z tego co wiem ta firma ciągnie takie łącza pojedynczo do każdego zamówienia. Na pewno chcieli podłączać klientów, gdyż sam dostałem od nich taką propozycję. Akurat nie skorzystałem, gdyż przez ponad miesiąc nie działała ich strona internetowa i straciłem do nich zaufanie. Chociaż ostatnio je odbudowali :).

Odpowiedz

50. ~
0

2017-08-14 21:21:46

47.Gormar a w tej kanalizacji jakieś kable i urządzenia są czy tylko szczury biegają? u mnie w bloku podobnie zachowała się vectra. korytka i skrzynki są ale puste. dokładnie na odwrót postąpiło upc, instalacja do każdego mieszkania obojętnie czy ktoś korzysta czy nie. efekt? usługi od upca ma 55 na 60 mieszkań a z vectry nie korzysta nikt. gdy pytałem się przedstawiciela terenowego czy te magabity są rzeczywiste czy papierowe to odpowiedział że łącze będzie przez całą dobę z maksymalną prędkością bo nikt na osiedlu (!) nie ma podłączonego internetu

Odpowiedz

49. ~
0

2017-08-14 17:44:54

Orange... Gdy chciałem od nich ME, to mi zawołali kilkanaście tys. zł za przekopanie całej miejscowości w celu położenia do mnie osobnej rurki od centrali. Nic to, że dosłownie za droga jest ichniejszy światłowód. Nic to, że o wiele taniej byłoby dostarczenie do mnie łacza droga napowietrzna. Jakiś jajogłowiec myślał, że dorwał frajera i będzie miał deal życia. Wziałem wówczas TK Telekom a betonowi z TP i z Emitela podziękowałem.Zamiast kopać rynienki, można by zrobić jak u konkurencji - puszczać światło na wioskach po kablach energetycznych. Ale po co? Tam mieszka jakiś motłoch, który potrzebuje góra 2Mbps. Dzięki temu powstaja jak grzyby po deszczu lokalni ISP, a Orange dalej pcha się tam, gdzie rynek już praktycznie nasycony. Myślenie godne Nobla!Orange pcha się tam, gdzie nie bardzo jest sens. Chca konkurować z kablówkami, aczkolwiek kablówki sa bardziej elastyczne! Chcę mieć światłowód z szybkim uploadem? U kablówki bez problemu - w Orange "niedasie". Obecnie jestem przed wyborem Orange vs Toya i chyba zdecyduję się na ta druga. Tam mam 100Mbps uploadu zamiast 10/30/60. Stały IP - w kablówce normalnie w cenniku - u Orange zamotane jak świnka w kalesonkach, byle nikt nie wział.Orange to korporacja gdzie liczy się Excel a nie elastyczne podejście do klienta. Liczy się potencjalny zasięg niż realny. Managerowie musza udowodnić że sa do czegoś potrzebni, więc olewa się tereny i budynki, gdzie infrastruktura Orange faktycznie byłaby potrzebna. Ładniej brzmi - mamy największy zasięg od mamy najlepszy zasięg :)

Odpowiedz

48. ~
1

2017-08-14 12:56:45

@ 47. Gormar: Zapewne dlatego, że po wykonaniu tej kanalizacji przez nowego operatora, dotychczasowy operator obniżył ceny swojej oferty. Tak właśnie było u mnie, gdy na nasze osiedle wszedł Orange.

Odpowiedz

47. Gormar
0

2017-08-13 22:06:24

U mnie w bloku jest jeszcze ciekawiej. Jeden z lokalnych operatorów wykonał własną kanalizację teletechniczną około półtora roku temu, a do tej pory nie udało mu się podłączyć nawet jednego klienta na GPON (FTTH).

Odpowiedz

46. ~
1

2017-08-13 12:32:25

@ 45. ~Tomcio: Problem Majkela wynika właśnie stąd, że jego blok jest 4-letni, gdyż odpowiednie rozporządzenie weszło w życie w 2013 roku:"Weszły w życie zmienione przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dzięki temu nowe budynki wielorodzinne będą wyposażone w instalację telekomunikacyjną umożliwiającą szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz możliwość odbioru cyfrowych programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości." -

Odpowiedz

45. ~Tomcio
0

2017-08-13 11:58:38

Majkel twój 4 letni blok projektował jakiś patałach po przyśpieszonym kursie chyba albo jest to jakaś wersja budżetowa. Ja się jeszcze nie spotkałem z takim blokiem z ostatnich kilku lat by wprowadzając nową instalację trzeba było dokladać rurki natynkowe.

Odpowiedz

44. ~Tomcio
0

2017-08-13 11:54:06

U mnie w bloku jest 3 albo 4 operatorów. Orange od niecałego roku. Zrezygnowałem z poprzedniego operatora internetu i wziąłem stacjonarkę, kablówkę i net z orange. Dzięki temu dostałem jeszcze zniżkę na komórkę. Za wszystko płacę 131,73 zł. A jak odliczyć ratę za telefon, który i tak wyszedł taniej niż najniższe oferty na allegro czy ebay, albo amazon to wychodzi jakieś 86 zł. Jak dla mnie taniutko, zważywszy, że jakieś 10 lat temu za samą kablówkę analogową w upc płaciłem 50 zł. Instalacja? Leci w rurkach, ale patrząc na mój blok to i tak wygląda to estetycznie. Nie wiem z czym macie problem. W nowych blokach są osobne piony na operatorów. W starych można spokojnie na klatkach zrobić ścianki gipsowe ze skrzynkami i podkuć trochę ściany i ładnie wszystko schować, to jest akurat najmniejszy problem. Tak jak ktoś pisał powyżej, trzeba dać w łapę albo dać plac zabaw. Ktoś pisał, że co będą z frajer usługi świadczyć. Właśnie tak powinno być, mnie gdyby spółdzielnia ograniczała prawo wyboru, to jestem skłonny się wyprowadzić gdzie indziej i nie łożyć się na przemycone w czynszach pensje prezesów i ich świty z obsługi spraw mieszkaniowych czy kredytowania inwestycji spółdzielczych.

Odpowiedz

43. ~Mariano
0

2017-08-12 21:13:24

W moim wieżowcu też narobili syfu. Montowali to chłopaszki z jakiejś zewnętrznej firmy, co do których miałem wątpliwość, czy są w ogólne pełnoletni. Rura chamsko uczepiona sufitu biegnie na każdym piętrze od windy. Po identyfikacji wifi też nie widzę użytkowników tego wynalazków, same vectry, upc, czasem mobilny. Są spóźnieni o 6 lat.

Odpowiedz