Orange ma problem ze spółdzielniami mieszkaniowymi

Od 2015 roku Orange Polska skierował do UKE ponad 100 spraw dotyczących dostępu do nieruchomości - podał Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange.

Marian Szutiak (msnet)
57
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Orange ma problem ze spółdzielniami mieszkaniowymi
Orange ma problem ze spółdzielniami mieszkaniowymi




Mazowieckie To i Owo
Możemy panu włączyć światłowód, ale pod warunkiem, że nie mieszka pan w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej
Wojciech Jabczyński


Problem z dostępem mamy w wielu miejscach. Obecnie czekamy na decyzję regulatora w 57 przypadkach, w których realizujemy inwestycje światłowodowe i nie jesteśmy wpuszczeni, chociaż przepisy prawa nakazują właścicielom czy ich zarządcom udostępnianie nieruchomości


Ze względu na wiele takich przypadków - nawet przy dobrej woli regulatora - na rozstrzygnięcie sporu potrzeba, co najmniej kilku miesięcy. A każdy miesiąc oznacza blokowanie konkurencji i "kupowanie sobie czasu". Przepisy w praktyce nie zawierają sankcji dla utrudniających dostęp do nieruchomości. Dlatego zwyczajnie "opłaca się" przedłużać proces, zwłaszcza tym, którzy sami dostarczają usługi w danej lokalizacji albo współpracują z wybranym dostawcą. Tak jest m.in. w Legionowie. Biznesowo potrafię to zrozumieć, ale z punktu widzenia kilku tysięcy spółdzielców już niekoniecznie. I chyba tylko oni stanowią realną siłę by przekonać władze swojej spółdzielni.




Swoją drogą nie czekamy z założonymi rękoma na wydanie decyzji regulatora. Zawsze staramy się negocjować i przekonywać właścicieli nieruchomości by uzyskać ich zgodę na udostępnienie nieruchomości bez interwencji UKE. Zapewniamy o wysokim standardzie wykonania instalacji światłowodowej i korzyściach dla mieszkańców całej spółdzielni wynikających z podłączenia najnowszej technologii np. możliwości monitoringu. Niestety uzyskanie zgody na realizację inwestycji, zwłaszcza w dużych spółdzielniach (np. SM Przylesie w Koszalinie - 9246 gospodarstw domowych czy SM Hutnik w Częstochowie - 12 500 gospodarstw domowych) jest trudne i długotrwałe. Spółdzielnie, czy wspólnoty szczególnie niechętnie podchodzą do realizacji instalacji światłowodowej tam gdzie już są inni operatorzy kablowi. Zdarzało się nam, że uzależniały dostęp do nieruchomości np. od wybudowania placu zabaw.


Orange ma problem ze spółdzielniami mieszkaniowymi

Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska


Zobacz: