DAJ CYNK

Orange ma już 700 tys. klientów światłowodu

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Orange ma już 700 tys. klientów światłowodu

Julien Ducarroz, prezes Orange Polska, poinformował na Twitterze, że liczba pozyskanych przez operatora klientów oferty światłowodu wynosi już 700 tys. Pomarańczowym „światełkiem” można by opasać Ziemię 3,5 razy.

Więcej na temat rozwoju usługi światłowodu w Orange napisał na firmowym blogu rzecznik operatora – Wojtek Jabczyński. Z wpisu wynika, że Orange Światłowód dociera do 153 miejscowości w całym kraju, korzysta z niego już ponad 700 tys. klientów, a w zasięgu znajduje się 4,9 mln gospodarstw domowych

Gdyby pokusić się o ułożenie wszystkich światłowodów operatora jeden za drugim, można by okrążyć w ten sposób Ziemię 3,5 razy. Tzw. długość trasowa światłowodów Orange Polska to ok. 140 tys. km, tymczasem obwód Ziemi ma 40 tys. km.

Zobacz: Wyniki Orange po 3Q2020: świetny kwartał dla światłowodu i usług mobilnych

Jak podaje rzecznik Orange, zauważalna jest rosnąca popularność światłowodów wśród mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi. W takich miejscach korzysta z niego blisko co piąte gospodarstwo domowe, znajdujące się w zasięgu. Dla porównania, w połowie tego roku, w całej sieci światłowodowej Orange Polska, wskaźnik nasycenia wyniósł ok.14 proc. 

W małych miejscowościach Orange prowadzi inwestycje własne, a także będące częścią programu POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa). Operator zapowiada, że wiele z nich będzie kontynuowanych w przyszłych latach i zdradził, że Orange Polska inwestuje w rozbudowę sieci światłowodowej rocznie od 700 do 800 mln zł.

Zobacz: Światłowód i dostęp do rozrywki T-Mobile od 1 zł w promocji

Jak ocenia Wojtek Jabczyński, na większe zainteresowanie światłowodami wpływ ma pandemia. W sieci stacjonarnej Orange Polska, w pierwszych dniach lockdownu i masowym przejściu na zdalną pracę oraz naukę, ruch w szczytowym momencie zwiększył się o ponad połowę. Jesienią podczas drugiej fali COVID-19 skok był mniejszy, ale również znaczący.

Zobacz: Światłowód w domu: mam i nie żałuję. Warto korzystać z FTTH

Rzecznik operatora zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt inwestycji – ochronę środowiska. Uśrednione zużycie energii elektrycznej na klienta światłowodu Orange jest od kilku do kilkunastu razy niższe niż w technologii wykorzystującej miedź. Jednocześnie w tej chwili, aby zapewnić szybki internet światłowodowy, operator potrzebuje czterokrotnie mniej energii na jednego klienta, niż w 2015 roku, kiedy ta technologia była wprowadzana na rynek. 

Zobacz: UPC: darmowy światłowód w czasie pandemii. Dla kogo?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange

Źródło tekstu: blog Orange Polska, Twitter

Przewiń w dół do następnego wpisu