Rozliczenie PIT w 2023. Polacy zrobią to jak nigdy wcześniej
Opłacanie rocznych zobowiązań podatkowych PIT za pomocą systemu BLIK – takie ułatwienie wprowadza nowelizacja ustawy regulującej system podatkowy. Będzie można z niego skorzystać w nadchodzącym roku. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

Płatności za pomocą systemu BLIK zdobywają z roku na rok coraz większą popularność, jednak dotąd dostępne były przede wszystkim w sferze usług komercyjnych, np. jako jedna z metod transakcji w sklepach internetowych. Od nowego roku BLIK zyska jednak nieco inny wymiar – urzędowy. Będzie można za jego pomocą uregulować zobowiązania wynikające z rozliczenia rocznego podatku PIT.
Możliwość opłacania zobowiązań podatkowych za pomocą systemu BLIK wprowadziła znowelizowana „ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw”, która została przyjęta przez rząd w październiku 2022 r. i podpisana przez prezydenta 20 grudnia. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku.



Wszyscy klienci będą mogli uregulować zobowiązania podatkowe w zakresie rozliczenia PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy w tym Twój e-PIT za pomocą BLIK-a
– tłumaczy Ministerstwo Finansów.
Jak wyjaśnia resort finansów, w pierwszym kroku Krajowa Administracja Skarbowa udostępni klientom – zarówno osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcom, możliwość płatności BLIK-iem za roczne rozliczenie PIT. Chodzi o formularze PIT28, PIT36, PIT 37, PIT38 oraz PIT39.
Możliwość płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu BLIK-a dostępna będzie w e-Urzędzie Skarbowym.
Wybór BLIK-a jako urzędowej metody rozliczeń nie dziwi. System opracowany przez Polski Standard Płatności (PSP) zaczyna dominować na polskim rynku płatności. BLIK jest dostępny w aplikacjach mobilnych niemal wszystkich banków działających w Polsce. Można nim płacić we wszystkich polskich sklepach internetowych, a także regulować rachunki u dostawców usług, z BLIK-a skorzystamy także w 934 tys. terminali płatniczych i 20 tys. bankomatów.
Eksplozja zainteresowania BLIK przypada na ostatnie 12 miesięcy. Jak podawał ostatnio Polski Standard Płatności, od początku istnienia systemu, czyli w niecałe 8 lat, operator zarejestrował około 2,7 mld transakcji. Z tej liczby ponad miliard płatności dokonanych zostało tylko w roku 2022.