Orange: daj drugie życie telefonom! Operator namawia do ich odzyskiwania i recyklingu
Do produkcji telefonu o wadze ok. 120 gramów potrzeba aż 70 kg surowców, w tym m.in. plastiku, miedzi i szkła – wylicza Orange. Surowce do produkcji smartfonów okrążają Ziemię 4 razy, zanim urządzenie trafi do naszych rąk. Operator zachęca, by dać drugie życie posiadanym przez nas urządzeniom. Inaczej mówiąc – by korzystać z dobrodziejstw gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

Cóż to takiego ten GOZ? Jak wyjaśnia Orange na swoim blogu, istotą takiej gospodarki jest racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. Jest to odejście od modelu gospodarki „produkcja – użycie – wyrzucenie”.



Smartfony są produktem tzw. liniowego modelu ekonomicznego: od wydobycia surowców potrzebnych do ich produkcji, przez krótki okres użytkowania, aż po kres ich życia w szufladach lub na wysypiskach śmieci. Faza produkcji ma największy wpływ na środowisko – 75% wpływu powstaje na tym etapie, pozostałe 25 % jest związane z codziennym użytkowaniem smartfonu przekładającym się na zużycie przez niego energii.
Pomarańczowa sieć przekonuje, że stosuje zasady gospodarki obiegu zamkniętego już na etapie ekologicznego projektowania aż po ponowne użycie, odnowę, naprawę i recykling.
Orange: zebraliśmy ponad 15 mln urządzeń
Recykling, czy odsprzedaż nieużywanego smartfonu mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zachowania zasobów planety. Grupa Orange chwali się, że udało jej się we wszystkich krajach, gdzie jest obecna, zebrać z rynku przez 10 ostatnich lat ponad 15 milionów urządzeń. Operator ma większe ambicje – do roku 2025 Orange planuje odzyskać z rynku 30% używanych telefonów.
Jak wylicza Orange, średnio co dwa, trzy lata wymieniamy telefony na nowe. Aż 38% badanych Polaków twierdzi, że ma nieużywany telefon, który kurzy się w szufladzie. Wiele z urządzeń jest sprawnych i zalega, starzejąc się i tracąc na wartości. Część użytkowników nie przekazuje zużytych telefonów do recyklingu i pozbywa się ich, wyrzucając do zwykłego kosza. To marnowanie surowców, energii oraz zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Szacuje się, że w polskich domach może być przechowywanych ponad 4 miliony zużytych telefonów komórkowych.
Pomarańczowi zachęcają nas wszystkich do działania – żebyśmy sprawdzili w swoich szufladach, czy nie zalegają w nich stare, nieużywane telefony. Zepsute można przynieść do dowolnego z salonów Orange i zostawić w specjalnym pojemniku. Operator przekaże je swojemu partnerowi do recyklingu. Mając całkiem sprawny, starszy model smartfonu, można skorzystać z oferty odkupu używanych smartfonów, dostępnej w każdym z salonów Orange.