Rząd wzywa do walki z pedofilią w sieci

W ciągu ostatniego roku w Internecie odnotowano ponad siedmiokrotny wzrost treści związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Dane są alarmujące – 85% ofiar to dzieci poniżej 13. roku życia, a 95% stanowią dziewczynki. W obliczu tego zagrożenia kluczową rolę odgrywają organizacje i instytucje zajmujące się monitorowaniem sieci oraz szybkim reagowaniem na przestępcze treści.

Marian Szutiak (msnet)
6
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Rząd wzywa do walki z pedofilią w sieci

Szybka reakcja kluczem do walki z przestępczością w sieci

Dzięki międzynarodowej współpracy oraz nowoczesnym technologiom, zespół Dyżurnet.pl, działający w ramach NASK, skutecznie identyfikuje i usuwa nielegalne materiały. Jak pokazują statystyki, aż 90% treści zgłoszonych w Polsce jest usuwanych w ciągu 48 godzin, a 85% znika już w ciągu pierwszej doby.

Dalsza część tekstu pod wideo

Wzrost przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie to bolesne przypomnienie o ciemnej stronie technologii. Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest skuteczna współpraca – międzynarodowa, instytucjonalna i społeczna – która pozwala szybciej wykrywać i usuwać przestępcze treści. Nie może być zgody na świat, w którym dzieci są narażone na taką krzywdę. Dlatego konsekwentnie rozwijamy narzędzia ochrony, takie jak funkcja zgłaszania nielegalnych treści w mObywatelu, a także intensyfikujemy działania na poziomie europejskim. Prowadzimy także aktywną edukację, aby każdy wiedział, jak walczyć z tym problemem i gdzie zgłaszać niebezpieczne treści.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji

Niepokojący wzrost przypadków w Polsce

W porównaniu z 2023 rokiem, liczba incydentów związanych z wykorzystywaniem dzieci w Internecie wzrosła w Polsce o ponad 400%. To ogromne wyzwanie, które wymaga natychmiastowych działań zarówno ze strony organów ścigania, jak i firm technologicznych czy użytkowników internetu.

Ochrona dzieci w internecie to wysiłek nas wszystkich. Zarówno zespołów reagujących, które działają, aby ograniczyć dystrybucję materiałów, jak i platform internetowych i policji. Ale to też działania rodziców oraz wszystkich użytkowników Internetu. Przez lata zmieniają się technologie, które sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych zjawisk, ale również pojawiają się nowe narzędzia, które pomagają w walce przeciwko dystrybucji nielegalnych treści.

Martyna Różycka, kierownik zespołu Dyżurnet.pl

Jak zgłaszać nielegalne treści?

Każdy użytkownik Internetu może pomóc w walce z przestępczością internetową, zgłaszając podejrzane materiały. Można to zrobić poprzez:

  • formularz zgłoszeniowy na stronie Dyżurnet.pl,
  • e-mail do zespołu NASK,
  • aplikację mObywatel – funkcja „Bezpiecznie w sieci”.

Usługa dostępna w aplikacji mObywatel umożliwia szybkie i anonimowe zgłaszanie treści zawierających między innymi pornografię dziecięcą, patotreści czy inne materiały przestępcze. Zgłoszenia są natychmiast przekazywane do ekspertów Dyżurnet.pl, którzy podejmują dalsze kroki we współpracy z odpowiednimi służbami.

Technologia w walce z przestępczością online

Zespół Dyżurnet.pl od blisko 20 lat pełni rolę kluczowego punktu kontaktowego dla zgłoszeń dotyczących nielegalnych treści w sieci. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i współpracy z policją, Interpolem oraz dostawcami usług internetowych, skutecznie ogranicza rozpowszechnianie nielegalnych materiałów.

Mimo dynamicznego rozwoju technologii, przestępcy wciąż znajdują nowe sposoby na obchodzenie zabezpieczeń. Dlatego tak istotne jest stałe ulepszanie narzędzi do monitorowania sieci oraz edukowanie społeczeństwa na temat zagrożeń.