DAJ CYNK

Masz smartfon Samsunga? To jest pilna rzecz do zrobienia

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

Smartfony Samsunga mają lukę

Niektóre smartfony marki Samsung maja lukę, która jest aktywnie wykorzystywana do ataków.

Samsung wie o istnieniu luki i exploita, który pomaga wykorzystać ją do złych celów. Luka i sposób jej wykorzystania zostały niejawnie zgłoszone Samsungowi 17 stycznia 2023 roku. Informacje te zostały ujawnione w majowym biuletynie bezpieczeństwa, zgodnie ze standardową praktyką w branży.

Zalecamy więc jak najszybszą aktualizację smartfonów Samsunga. Producent nie wymienia konkretnych modeli – wiemy jedynie, że podatność jest obecna w oprogramowaniu bazującym na Androidzie 11, 12 i 13. Nie zaszkodzi więc, jeśli zaktualizowane zostaną wszystkie smartfony.

Jak można obejść zabezpieczenia Samsunga?

Luka została oznaczona jako CVE-2023-21492 i zaklasyfikowana jako średnie zagrożenie (CVSS score: 4.4). Samsung opisał ją jako obecność wskaźników do pamięci w logach jądra. Ujawniane w dzienniku informacje można wykorzystać, by obejść zabezpieczenie ASLR (address space layout randomization).

Jak to działa? ASLR stosuje się po to, by ukryć przed aplikacjami informacje o tym, gdzie w pamięci urządzenia są dane innych aplikacji. W ten sposób nie można dobrać się do działającej apki z poziomi RAM-u, nie można pamięci uszkodzić i wywołać błędu czy też wstrzyknąć złośliwego kodu. Po prostu nie wiadomo, pod jaki adres pukać.

Informacje o tych adresach były jednak dostępne w dzienniku. Jeśli więc odpowiedni malware już zagnieździł się na smartfonie i uzyskał właściwe uprawnienia, miał ułatwione zadanie, by wyrządzić dalsze szkody.

Nie mamy informacji na temat tego, jak realnie wykorzystywana jest opisana luka, gdzie i przez kogo. Można jedynie spekulować, czy jest podstawą komercyjnego oprogramowania szpiegowskiego, czy wpadła w ręce małego gangu cyberzłodziei.

Zobacz: TeleMIX (odc. 7) – skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: N.Z.Photography / Shutterstock

Źródło tekstu: nvd.nist.gov, Samsung