DAJ CYNK

Rząd porządkuje smartfony Polaków. Nowy obowiązek już 16 kwietnia

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Bezpieczeństwo

Rząd porządkuje smartfony Polaków. Nowy obowiązek już 16 kwietnia

Od jutra (16 kwietnia) szykuje się kolejny przełom w walce rządu z fałszywymi SMS-ami. Operatorzy będą mieli nowy obowiązek.

W styczniu wystartował system wymiany informacji o fałszywych SMS-ach, a od końcówki marca operatorzy mogą blokować szkodliwe wiadomości. Jednak na tym nie koniec. NASK szykuje dalsze usprawnienia, a przełom w tej kwestii ma nastąpić już jutro, czyli 16 kwietnia. Co się dokładnie zmieni?

Rząd porządkuje nasze smartfony

Co zmieni się 16 kwietnia? Od tego dnia każdy nowy cyberatak z wykorzystaniem SMS-ów, który zostanie zgłoszony do CERT Polska (za pośrednictwem numeru 8080), będzie od razu blokowany przez specjalny wzorzec. Od jutra operatorzy będą mieli w tej kwestii bezwzględny obowiązek. Brak blokady szkodliwych wiadomości ze wzorców udostępnionych przez NASK będzie skutkować karą finansową.

Przestępcy często sięgają po nisko wiszące owoce, czyli metody pozwalające dotrzeć z oszustwem do wielu osób. Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej ma sprawić, by te owoce były dużo trudniej osiągalne. Wzorce tworzymy na podstawie tego, co trafia do nas w zgłoszeniach, m.in. tych na numer 8080. Każda szkodliwa kampania to nowy wzorzec

– tłumaczy Szymon Sidoruk z CERT Polska.

Warto przypomnieć, że za tworzenie wzorów odpowiada właśnie NASK. Już wcześniej operatorzy sygnalizowali nam, jak ważna będzie tutaj rola państwowego instytutu badawczego.

Zastosowane rozwiązanie techniczne pozwala na dość skuteczne zwalczanie niechcianych bądź fałszywych wiadomości SMS, jednak trzeba pamiętać, że kluczem do sukcesu jest działanie CSIRT NASK, bowiem to na tej instytucji spoczywa obowiązek stworzenia listy wzorców blokowanych wiadomości czy też wykazu instytucji o nazwie zastrzeżonej.

- mówił redakcji TELEPOLIS.PL Arkadiusz Majewski z biura prasowego sieci Plus.

Jednak blokadzie podlegają nie tylko wiadomości z określonych wzorców, ale także nadpisy podmiotów publicznych (informacji o nadawcy, które wyświetlają się po otrzymaniu wiadomości SMS). Z naszych informacji wynika, że pod koniec marca zgłoszono tylko 11 wniosków o zastrzeżenie takich nazw, ale aktualnie może być ich już więcej. Problemem jest też to, że na razie zgłaszać mogą się tylko właśnie podmioty publiczne. Takiej możliwości nie mają firmy prywatne, np. kurierzy.

Poza tym w CERT Polska powstał też wykaz numerów, które pozwalają wyłącznie na odbieranie połączeń, aby np. nikt nie mógł podszyć się pod infolinię banku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: NASK, oprac. własne