DAJ CYNK

Rząd porządkuje smartfony Polaków. Nowy obowiązek od 25 marca

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Rząd porządkuje smartfony Polaków. Nowy obowiązek od 25 marca

Wystartował system wymiany informacji o smishingu. To kolejny etap wdrażania ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, przyjętej jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu.

Zespół CSIRT NASK uruchomił system teleinformatyczny, który służy do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach między przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi a CSIRT NASK, Policją oraz Prezesem UKE – podało Ministerstwo Cyfryzacji.

Oznacza to, że operatorzy mogą zgłaszać podejrzane wiadomości do CSIRT NASK, który z kolei będzie tworzył wzorzec takiej wiadomości.

Jest to kolejny etap wdrażania rozwiązań zawartych w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe prawo zastało przygotowane przez rząd Mateusza Morawieckiego i przyjęte w poprzedniej kadencji Sejmu. Ustawa weszła w życie 25 września 2023 r., jednak na pełną realizację przepisów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Od marca operatorzy będą blokować fałszywe SMS-y 

Od wczoraj operatorzy telekomunikacyjni przetwarzający wiadomości SMS mogą uzyskać dostęp do systemu wymiany wzorców i nadpisów poprzez wysłanie wiadomości e-mail pod adres: [email protected]

Kluczowa data działania systemu to 25 marca 2024 r. Od tego dnia telekomy będą miały obowiązek blokować fałszywe SMS-y zgodnie ze wzorcem fałszywej wiadomości przekazanej przez CSIRT NASK. 

Podmioty publiczne mogą też zastrzegać tzw. nadpisy wykorzystywane przez nie do wysyłki SMS-ów kierowanych do obywateli. Przykładem nadpisu jest skrót w tytułach SMS np. „e-US” używany przez Krajową Administrację Skarbową. Wykaz zastrzeżonych nadpisów również jest prowadzony przez CSIRT NASK. Operatorzy telekomunikacyjni będą blokować SMS-y z zastrzeżonymi nadpisami, które nie pochodzą od podmiotu publicznego. 

Jestem przekonany, że dzięki uruchomieniu systemu do wymiany wzorców wiadomości oszukańczych (…) walka z nadużyciami telekomunikacyjnymi i ograniczanie liczby oszukańczych SMS-ów, które wszyscy codziennie otrzymujemy, wejdzie na wyższy poziom. Taki cel ma także możliwość zastrzegania nadpisów. Efekty odczujemy już za 3 miesiące

 – powiedział wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.  

Zgłoszenia nadpisu SMS do CSIRT NASK można dokonać za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://incydent.cert.pl/nadpis.

Od dwóch miesięcy działa też prowadzony przez CERT Polska numer 8080, na który można przesyłać podejrzane wiadomości SMS. Należy pod nim zgłaszać próby wyłudzeń czy podszywania się pod innych nadawców w wiadomościach SMS. 

Zobacz: Galaxy S24 bez tajemnic. Dowiedziałem się wszystkiego, byście Wy nie musieli (wideo)

Zobacz: Sprawdź swój dowód. Prawie 3 mln Polaków czeka wizyta w urzędzie
Zobacz: Tylu Polaków zastrzegło swój PESEL. Można to zrobić w mObywatelu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Gov.pl

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji