DAJ CYNK

WhatsApp – obawiasz się podsłuchu? Arabowie doradzają

gtxxor

Aplikacje

WhatsApp – obawiasz się podsłuchu? Arabowie ruszają z kampanią

WhatsApp jako najpopularniejszy komunikator świata siłą rzeczy jest też bardzo kuszącym celem dla cyberprzestępców. Najwyraźniej na tyle kuszącym, że problem dostrzegł nawet pewien rząd, a konkretniej władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które... troszkę przedobrzyły. 

Emiracki Urząd ds. telekomunikacji i cyfryzacji (TDRA), odpowiednik naszego UKE, wydał właśnie specjalną instrukcję dla obywateli, tłumaczącą jak zachować się w razie podejrzeń zhakowania konta na WhatsAppie właśnie. Co jednak w tym przypadku szczególne, nie wszystkie porady są zupełnie szablonowe.

Obok kontaktu z działem wsparcia i powiadomienia znajomych, co brzmi niezwykle rozsądnie, pojawia się też pomysł bardziej ekstrawagancki. Zdaniem TDRA, ataku można uniknąć codziennie reinstalując WhatsAppa. Po kilka razy.

Cóż, pomijając fakt, że nie jest to szczególnie wygodne, najpewniej wynika ze swego rodzaju nadinterpretacji. Część exploitów 0-day, choćby tych używanych do ataków Pegasusem, nie jest w stanie przetrwać ponownego uruchomienia urządzenia. Nie ma natomiast żadnej gwarancji, że deinstalacja apki wpłynie na potencjalnie szkodliwe procesy w tle. Zatem, wypadałoby napisać: regularnie dokonuj rebootów i w takiej formie nie dość, że jest wygodniej, to w dodatku istotnie może zadziałać.

Poza tym abuzabijscy eksperci przypominają jeszcze o weryfikacji dwuetapowej, stosowaniu każdorazowo unikatowych haseł, a także unikaniu łączenia kont. Jak wiadomo, dwie furtki to zawsze więcej możliwości włamu niż jedna. Jest w tym logika, przyznajcie. 

Na zakończenie – ciekawostka. Z doniesień tamtejszych mediów wynika, że ZEA traktuje sprawę phishingów poprzez WhatsAppa bardzo poważnie. Ponoć od momentu wybuchu pandemii COVID-19, liczba tego rodzaju ataków zwiększa się z każdym kolejnym tygodniem. Mówi się, że rząd rozważa szerszą kampanię uświadamiającą, w tym kolportowanie ulotek i serię spotów telewizyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Unsplash (Jamie Street)

Źródło tekstu: TDRA, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu