Marynarka Wojenna Niemiec nie chce już dyskietek. Tylko, jest problem

Marynarka Wojenna Niemiec w dalszym ciągu używa do przechowywania danych ośmiocalowych dyskietek. Są one wciąż niezbędne do polowania na łodzie podwodne, a ich historia sięga 1971 roku.

Lech Okoń (LuiN)
5
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Marynarka Wojenna Niemiec nie chce już dyskietek. Tylko, jest problem

8-calowe dyskietki? Co to w ogóle takiego?

Ośmiocalowe dyskietki to babcie dyskietek 5,25 cala oraz 3,5 cala, z którymi prędzej mogliście mieć do czynienia. Te pokaźnych rozmiarów nośniki wykorzystywały i, jak się okazuje, nadal wykorzystują zapis magnetyczny, a ich pojemność z początkowych 80-175 kB wyewoluowała ostatecznie do wręcz militarnych 1,2 MB.

Dalsza część tekstu pod wideo
Marynarka Wojenna Niemiec nie chce już dyskietek. Tylko, jest problem

Dyskietki 5,25 cala zaczęły wypierać je od 1978 roku, a w 1983 roku na rynek weszły rewolucyjne jak na swoje czasy dyskietki 3,5 cala, których magnetyczny krążek zamknięto w twardej skorupie, znacznie mniej podatnej na uszkodzenia niż miękkie okładki dyskietek 8 i 5,25 cala. Nośniki te królowały również w Polsce, w czasach rozkwitu systemów DOS i początków Windowsa. Nawet Windowsa 95 można było kupić jeszcze na dyskietkach, a nie tylko na płytach CD.

Marynarka Wojenna Niemiec nadal korzysta z dyskietek do polowania na łodzie podwodne

Choć trudno w to uwierzyć w czasach dysków SSD i wszędobylskiej chmury, wynalazek sprzed 50 lat nadal jest aktywnie wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną Niemiec i 8-calowe dyskietki są niezbędne do działania fregat klasy Brandenburg F123, oddanych do użytku w połowie lat 90.

Marynarka Wojenna Niemiec nie chce już dyskietek. Tylko, jest problem

Służą one do kontrolowania podstawowych funkcji statków, takich jak napęd i generatory energii. Fregaty F123 są przy tym wyspecjalizowane w polowaniu na łodzie podwodne, mowa więc o newralgicznym elemencie uzbrojenia.

Niemcy mówią jednak dość i chcą czegoś nowego

Marynarka Wojenna Niemiec zabrała się do modernizacji swoich Fregat F123, a głównym wykonawcą jest szwedzka firma Saab. Wymiana trzydziestoletniego sprzętu komputerowego z jednoczesnym zachowaniem pełnej funkcjonalności systemów statków to wielkie wyzwanie.

Stąd pomysł by, zamiast totalnej przebudowy, jedynie zmienić nośniki pamięci na bardziej niezawodne. I tutaj z pomocą przyjść mogą takie rozwiązania jak napędy Gotek, które mogą emulować różne standardy i formaty dyskietek.

Nie ma co się śmiać z Niemców

Z podobnymi problemami borykają się też instytucje i urzędy na całym świecie. Japoński rząd świętował likwidację dyskietek raptem na początku tego miesiąca, a były one niezbędne do różnych oficjalnych zgłoszeń regulacyjnych. Z dyskietkowym problemem borykał się jeszcze w tym roku system kontroli pociągów w San Francisco, a do 2019 roku z 8-calowych dyskietek korzystał też militarnie amerykański Strategic Automated Command and Control System (SACCS).