DAJ CYNK

To koniec tanich pamięci RAM? Producenci przeszli do ofensywy

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Nie mamy dobrych wieści dla osób, które wstrzymywały się z modernizacją obecnego lub kupnem nowego zestawu komputerowego. Wygląda na to, że to koniec dużych obniżek na rynku modułów RAM DDR4 i DDR5.
 

Osoby uważnie obserwujące rynek PC z pewnością zauważyły, że od początku roku mamy do czynienia ze znacznymi obniżkami cen konkretnych podzespołów komputerowych. Zarówno SSD, jak i pamięci RAM są rekordowo tanie. Co więcej z miesiąca na miesiąc mogliśmy obserwować dalsze spadki.

W Q3 2023 pamięci RAM potanieją maksymalnie o 5%

Najnowszy raport od grupy badawczej TrendForce dotyczący rynku DRAM daje jasno do zrozumienia, że sytuacja w trzecim kwartale 2023 się zmieni. Co prawda nadal ma być taniej, ale obniżki cen będą znacznie mniejsze i wolniejsze. Dotyczy to pamięci dla rynku PC, serwerów, urządzeń mobilnych i kart graficznych.

W drugim kwartale 2023 roku zaobserwowano spadki cen pamięci DRAM o 13-18%. W przypadku obecnie rozpoczętego, trzeciego kwartału 2023 zakłada się już obniżki już tylko o 0-5%. Najbardziej ma tanieć starsza technologia, czyli pamięci DDR4, ale należy zakładać również niższe ceny za standard DDR5.

To koniec tanich pamięci RAM? Producenci przeszli do ofensywy

Co jest powodem takiej sytuacji? Najwięksi producenci pamięci DRAM - Samsung, Micron i SK hynix - przeszli wreszcie do działania. Znacznie zmniejszono produkcje, a dodatkowo utrzymywane są wysokie stany magazynowe. To zmniejsza możliwości negocjacyjne partnerów i pozwala zachować aktualne ceny.

Oczywiście taka taktyka może być zdradliwa. Jeśli jedna z wymienionych firm się wyłamie i zacznie wyprzedawać swoje zapasy, to reszta producentów będzie musiała zareagować i czekają nas nawet szybsze i większe obniżki cen niż w Q1 i Q2. Jest to jednak mało prawdopodobne. Już wielokrotnie udowadniano, że najwięksi producenci są dziwnie zgodni, gdy chodzi o utrzymanie wysokich cen.

Zobacz: Ta wyjątkowa karta graficzna NVIDII kosztuje tyle co mieszkanie
Zobacz: AMD szykuje promocję na procesory Ryzen 7000. W zestawie gra AAA

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: TrendForce, Shutterstock

Źródło tekstu: oprac. własne