DAJ CYNK

Przyznano Nagrodę Nobla z medycyny. Zwyciężyły badania nad genomem

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

W tym roku Nagroda Nobla została przyznana szwedzkiemu naukowcowi Svante Pääbo, specjaliście w dziedzinie genetyki ewolucyjnej. To właśnie w tym kierunku prowadził swoje badania, które zostały uznane za przełomowe.

Ludzkość od wieków zastanawia się, skąd właściwie pochodzi człowiek. Na początku dominowały teorie kreacjonistyczne, według których to bóstwo stworzyło człowieka, lecz w ostatnich stuleciach pojawia się coraz więcej dowodów potwierdzających wspólne cechy ludzi z innymi gatunkami homininów, przez co teorie ewolucjonistyczne zyskały na znaczeniu w świecie nauki. Svante Pääbo znacznie przyczynił się poszerzenia naszej wiedzy o pochodzeniu człowieka.

Neandertalczycy i Homo Sapiens

Komitet Noblowski przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny Svante Pääbo "za jego odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka". Wiadomo, że Neandertalczycy żyli na terenie Europy i Azji od ok. 400 000 lat do 30 000 lat temu. Badania potwierdziły, że 70 tysięcy lat temu Homo Sapiens wyemigrowali z Afryki na tereny Bliskiego Wschodu i dalej do Europy i Azji. Oznacza to, że Neandertalczycy i Homo Sapiens przez pewien okres żyli w tym samym obszarze i w tym samym czasie. 

Svante Pääbo już od początku lat 90. badał pochodzenie Homo Sapiens i ich relacje z Neandertalczykami. W swoich badaniach podjął próbę zsekwencjonowania genomu Neandertalczyka, co okazało się zadaniem niezwykle trudnym ze względu na braki kompletnego genomu. By osiągnąć swój cel, szwedzki naukowiec stworzył nową technikę badania DNA, co zaowocowało konkretnymi wynikami. W 2010 roku wraz z zespołem badawczym opublikował pełną sekwencję genomu Neandertalczyka. 

Okazało się, że DNA Neandertalczyków i Homo Sapiens żyjących na terenie Europy i Azji są do siebie o wiele bardziej podobne niż DNA Neandertalczyków i Homo Sapiens z terenów Afryki, co oznacza, że dwa gatunki się ze sobą krzyżowały. U współczesnych Europejczyków i Azjatów można znaleźć nawet 1-4% genomu Neandertalczyków.

Badania Szweda doprowadziły do skategoryzowania kolejnego gatunku homininów, którego przedstawiciele zostali nazwani Denisowianami. Nazwa pochodzi od nazwy jaskini, w które znaleziono szczątki przedstawiciela tego gatunku. Okazało się, że Homo Sapiens z nimi również się krzyżowali. Mieszkańcy południowo-wschodniej części Azji mogą mieć nawet 6% genomu Denisowian. 

Zobacz: Roślina lepsza niż krakowscy kibice? Tnie maczetą aż miło patrzeć
Zobacz: Pajacyki na SORze. Kobieta zjadła 55 baterii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Nobel Prize

Źródło tekstu: Nobel Prize oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu