DAJ CYNK

Pajacyki na SORze. Kobieta zjadła 55 baterii

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Pajacyki na SORze. Kobieta zjadła 55 baterii

Irlandzcy lekarze przyjęli pacjentkę, która skarżyła się na mocne bóle brzucha. Ku ich zdziwieniu, badania pokazały, że jej żołądek wypełniony jest bateriami cylindrycznymi. 

Zwykle z takimi problemami do lekarzy zgłaszają się zatroskani rodzice, gdy ich pociecha połknęła pojedynczą baterię. W większości przypadków nie wymaga to interwencji medycznej, gdyż wydostaje się ona sama układem pokarmowym. Tym razem do irlandzkich lekarzy zgłosiła się 66 letnia kobieta, skarżąca się na bóle brzucha.

Badanie promieniami rentgenowskimi potwierdziło baterie w żołądku

Pacjentka wyjawiła lekarzom, że przyczyną bólu może być fakt połknięcia baterii, lecz nie potrafiła wskazać ich dokładnej liczby. Seria badań rentgenowskich potwierdziła, że w jej żołądku znajduje się ich bardzo dużo. Lekarze postanowili poczekać, mając nadzieję, że akumulatory same opuszczą jej ciało poprzez układ pokarmowy. Niestety, w ciągu tygodnia przez rectum przeszło ich zaledwie pięć, a ból u kobiety stawał się coraz bardziej nieznośny. 

Dalsze skany potwierdziły, że reszta baterii osiadła w żołądku i nie przedostaje się dalej. Co więcej, ich ciężar był zbyt wielki dla żołądka i ciągnął go w dół do okolic kości łonowej, co potwierdziła laparotomia. Chirurdzy nie mieli innego wyjścia, jak rozpocząć operację wydobycia ciał obcych z żołądka.

W tym celu wycięli małą dziurę w żołądku i pojedynczo wyjmowali wszystkie baterie, wśród których przeważały cylindryczne AA i AAA. Łącznie chirurdzy wyjęli ich aż 46 (ostatnie cztery znalazły się w okrężnicy i wydostały się przez rectum), co w połączeniu z pięcioma, które wcześniej wydostały się przez odbytnicę, daje łącznie 55 połkniętych baterii na raz. To najwyższy opisany wynik w dziennikach medycznych. 

Połykanie baterii jest niezwykle niebezpieczne. Nie tylko mogą utknąć w przełyku, lecz ich zewnętrzna struktura może zostać naruszona, a chemiczna zawartość wydostać się do układu pokarmowego.

Zobacz: Co ludzie myślą o sztucznej inteligencji? Znamy już odpowiedź
Zobacz: Krab bateria. Szalona teoria staje się faktem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Irish Medical Journal, Management of Cylindrical Battery Ingestion C.J. O’Mahony, I.S. Reynolds, S. Arya , R.S. Ryan , S.T. Martin

Przewiń w dół do następnego wpisu