Kobiety mają lepszą sprawność umysłową podczas miesiączki

O tym jak trudna potrafi być miesiączka wie przynajmniej połowa naszego społeczeństwa. Ale badania naukowe pokazują, że są też konkretne zalety początku cyklu menstruacyjnego. Ważne chociażby dla sportowczyń.

Bartłomiej Grzankowski (Grzanka)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Kobiety mają lepszą sprawność umysłową podczas miesiączki

Kobiety osiągają lepsze wyniki w testach kognitywnych podczas menstruacji, wynika z najnowszych badań. Początek cyklu oznacza dla nich lepszą sprawność umysłową i popełnianie mniej błędów. Może to mieć przełożenie chociażby na sportowczynie, które mogą w tym czasie osiągać lepsze wyniki.

Dalsza część tekstu pod wideo

Badania przeprowadzone przez Institute of Sport, Exercise and Health (ISEH) z University College London wykazały, że czas reakcji, dokładność i dbałość o szczegóły były zwiększone u kobiet podczas menstruacji. Wyniki te podważają między innymi obecne hipotezy dotyczące tego, jak kobiety radzą sobie podczas miesiączki.

To nie koniec badań

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Neuropsychologia, obejmowało dwa elementy: analizę danych od 241 uczestników (w tym, w celach porównawczych, 96 mężczyzn i 47 kobiet, które nie miesiączkowały regularnie ze względu na antykoncepcję), którzy ukończyli zestaw testów poznawczych w odstępie dwóch tygodni oraz gromadzenie danych dotyczących czasu reakcji i błędów. Dodatkowo osoby biorące udział w badaniu odnotowywały swój nastrój oraz ewentualne objawy miesiączkowania. Całość wsparto także aplikacjami do obserwacji cyklu, dzięki czemu można było lepiej oszacować w której fazie cyklu znajdowały się kobiety biorące udział w badaniu. 

Same testy natomiast obejmowały czas reakcji, uwagę, zdolność odnoszenia się do informacji wizualnych i przewidywanie, kiedy coś może się wydarzyć, i zostały zaprojektowane tak, aby naśladować procesy umysłowe podczas uprawiania sportu. W efekcie okazało się, że kobiety, które regularnie miesiączkowały, osiągały lepsze wyniki podczas menstruacji w porównaniu z jakąkolwiek inną fazą cyklu, wykazując szybsze czasy reakcji i popełniając mniej błędów. Co ciekawe, uczestniczki zgłaszały przy tym gorsze samopoczucie i twierdziły, że miało to negatywny wpływ na ich wynik.

Jak wskazują autorzy badania, pomysł na badanie powstał po rozmowach z piłkarkami i ich trenerami. Były to testy poznawcze na zamówienie, które miały naśladować wymagania stawiane mózgowi podczas gry oraz zbadać właśnie wpływ cyklu menstruacyjnego na wyniki tych testów. Naukowcy z ISEH wskazują jednak, że ich nieco zaskakujące odkrycie to także pretekst do dalszych badań w tej dziedzinie, ale i do innego spojrzenia na możliwość osiągania najlepszych wyników w sporcie przez kobiety.