Podręczniki do wyrzucenia? Zaskakujące odkrycie we francuskiej jaskini

W jednej z francuskich jaskini odkryto najstarsze ślady Homo Sapiens w Europie. Teraz odnaleziono tam również przedmiot, którego zupełnie się nie spodziewano, gdyż dotychczas sądzono, że do użytku wszedł 40 tysięcy lat później.

Patryk Łobaza (BlackPrism)
6
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Podręczniki do wyrzucenia? Zaskakujące odkrycie we francuskiej jaskini

Najnowsze odkrycia wskazują na to, że Homo Sapiens dotarli do Europy ponad 50 tysięcy lat temu. A dotychczasowe ślady wskazywały, że korzystali raczej z prymitywnych narzędzi stworzonych z drewna, kamienia lub kości. Dotychczas sądzono, że ich główną bronią podczas polowań były włócznie w postaci zaostrzonych patyków lub zwieńczone kamieniem. Okazuje się, że już wtedy mogli korzystać z łuków.

Dalsza część tekstu pod wideo

Łuki i strzały były w użytku już 50 tysięcy lat temu

Dotychczas najstarszym dowodem na korzystanie przez człowieka z łuku i strzał w Europie (W Afryce i na Sri Lance korzystano z nich wcześniej) było odkrycie ich w Stellmoor w Niemczech. Odnalezione narzędzia datowane są na 10 do 12 tysięcy lat wstecz, choć historycy podejrzewali, że ludzie mogli korzystać z łuków znacznie wcześniej.

Najnowsze odkrycie, którego dokonano we francuskiej Mandrin Grotte wskazuje, że z łuku i strzał Homo Sapiens mogli korzystać już 40 tysięcy lat wcześnie niż sądzono. Naukowcy przeszukali poziom E jaskini, gdzie znaleziono wiele 852 artefakty, a wiele z nich po poddaniu analizie okazało się być grotami strzał. Metody datowania wskazały, że łucznictwo pojawiło się w Europie już 54 tysiące lat temu.

Podręczniki do wyrzucenia? Zaskakujące odkrycie we francuskiej jaskini

Archeologowie pod wodzą Ludovica Slimaka z Uniwersytetu w Tuluzie odtworzyli kamienne artefakty. Te okazały się być bardzo drobne, miały od 30 do 60 milimetrów długości. Co więcej, testy wykazały, że są one zbyt małe i lekkie, by posłużyć za groty do włóczni, a naukowcom udało się uzyskać zadowalający efekt dopiero po osadzeniu ich w strzale i wystrzeleniu z łuku.