Cięcia w NASA. Oberwie znany teleskop
Stany Zjednoczone ograniczają finansowanie przyszłych misji kosmicznych. W związku z tym NASA zmuszona jest zmniejszyć budżet niektórych projektów. Wiemy, co ucierpi najmocniej.

Misje kosmiczne są niezwykle kosztowne, a to tylko część działalności NASA. Agencja prowadzi szereg badań oraz utrzymuje innowacyjne programy. Opłaca również umowy z prywatnymi przedsiębiorstwami. Pomimo tego, że przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego wnioskowało o zwiększenie budżetu, tak najprawdopodobniej będą musieli dokonać kilku poważnych cięć.
Stany Zjednoczone tną finansowanie NASA
Jeszcze w lipcu pisaliśmy o tym, że NASA wystąpiła o zwiększenie środków na operacje kosmiczne. Jednak senacka komisja do spraw środków finansowania, która zebrała się 13 lipca, podjęła inną decyzję. NASA wyliczyła, że aby utrzymać aktualne badania oraz rozpocząć nowe programy, potrzebuje 27,2 miliardów dolarów. Tymczasem przyznano im 25,4 miliarda dolarów.



NASA nie chcą rezygnować z rozwoju, musi ciąć koszty już rozpoczętych programów. Potwierdził to Mark Clampin, dyrektor wydziału astrofizyki NASA, który 13 października wystąpił na zebraniu komisji do spraw astronomii i astrofizyki Narodowej Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny Stanów Zjednoczonych. Zapowiedział, że cięcia dotkną szerokich operacji, w które wliczają się teleskopy Chandra i Hubble. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na nowe programy, w tym teleskop Nancy Grace Roman.