DAJ CYNK

Udany start rakiety LVM3. Indie lecą podbić Księżyc

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Właśnie wystartowała rakieta w ramach misji Chandrayaan-3. Indie posłały w kierunku Księżyca swój lądownik wraz z łazikiem. Oba te obiekty zostały zaopatrzone w sprzęt do przeprowadzania pomiarów na Srebrnym Globie.

Księżyc, jako jedyny naturalny satelita Ziemi budzi wielkie zainteresowanie wśród naukowców, astronomów i firm przemysłu kosmicznego. Pomimo tego, że człowiek już kilkukrotnie lądował na Srebrnym Globie, nadal kryje on przed nami wiele tajemnic. NASA próbuje ponownie wysłać człowieka na Księżyc w ramach misji Artemis. Chiny również realizują podobny program i zapowiadają stworzenie specjalnych baz badawczych na powierzchni naturalnego satelity. Tymczasem Indie wysłały tam swój lądownik wraz z łazikiem.

Indie wysłały swój sprzęt na Księżyc. Dotrze tam za ponad miesiąc

Ostatnio informowaliśmy o tym, że Indie planują wysłać na Księżyc swój lądownik wraz z łazikiem. Wszystko poszło zgodnie z planem i już dzisiaj (14 lipca) około godziny 11:00 czasu polskiego doszło do startu rakiety Launch Vechicle Mark III. Najpierw byliśmy świadkami udanego startu, a później pomyślnej separacji. Teraz lądownik będzie krążył wokół Ziemi, a w dogodnym momencie wyruszy w kierunku Księżyca. Przed lądowaniem wykona również kilka manewrów wokół Srebrnego Globu. Właśnie dlatego lądowanie na Księżycu odbędzie się planowo dopiero pod koniec sierpnia.

Zarówno lądownik, jak i łazik zostały zaopatrzone w technologie służące do przeprowadzenia pomiarów na Księżycu. Zostaną wykonane badania właściwości termicznych i chemicznych powierzchni Księżyca oraz przeprowadzone pomiary sejsmiczne.

Zobacz: Chiny zostawiają Amerykanów w tyle. To pierwszy taki udany lot
Zobacz: Sensacja na Marsie. To znalezisko może zmienić podręczniki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ISRO

Źródło tekstu: ISRO