Znana rakieta przechodzi na emeryturę. ESA nadal czeka na następcę
Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie poinformowała o tym, że już dłużej nie będzie korzystać z ciężkiej rakiety nośnej Ariane 5. Niestety, jej następca nadal nie jest gotowy do służby.

Ariane 5 jest ciężką rakietą nośną, która służy Europejskiej Agencji Kosmicznej od prawie trzech dekad. W tym czasie wyniosła w przestrzeń kosmiczną i na orbitę okołoziemską wiele ładunków. Najbardziej znane z nich to chociażby satelity nawigacyjne Galileo, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, czy ostatnio sonda JUICE. Teraz rakieta przejdzie na zasłużoną emeryturę.
Ariane 5 na emeryturze. Następcy nadal brak
Ostateczny start rakiety Ariane 5 odbył się w nocy ze środy na czwartek z portu kosmicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Kourou w Gujanie Francuskiej. Podczas transmisji spiker poinformował o tym, że Ariane 5 właśnie zakończyła swoją służbę. Pierwszy raz skorzystano z niej w 1996 roku, co oznacza, że brała czynny udział w kosmicznych misjach przez 27 lat. Podczas swojej ostatniej misji dostarczyła dwa satelity wojskowe.



Bowing out in style, Europe’s #Ariane 5 rocket has completed its final flight, placing @DLR_de's Heinrich Hertz and the French Syracuse 4B satellites into their planned geostationary transfer orbits 👉 https://t.co/XYYDp86r8Y pic.twitter.com/xzwLva90mu
— ESA (@esa) July 5, 2023
Warto wspomnieć o tym, że przez niemal trzy dekady projekt rakiety Ariane 5 był stale modyfikowany i powstawały różne warianty maszyny z finalnym ECA. Jej naturalnym następcą zostanie Ariane 6. Pomimo tego, że jest ona projektowana i testowana od dekady, nadal nie jest gotowa, by zająć miejsce swojej poprzedniczki. Najnowsze doniesienia wskazują na to, że Ariane 6 swój pierwszy lot wykona pod koniec 2023 roku, lecz może się to przesunąć na początek 2024 roku.