Myślisz, że używając VPN jesteś całkowicie anonimowy w sieci? Właściwie tak powinno być, ale najnowszy przypadek pokazuje, że można dojść do tego, kto co robi podczas korzystania z wirtualnej sieci prywatnej.
Z założenia wirtualna sieć prywatna powinna dawać pełną anonimowość - dotyczy to zarówno odwiedzanych stron, jak i pobieranych danych z sieci. Jednak prawnicy zatrudnieni przez Fallen Production, producenta odpowiedzialnego m.in. za film "Świat w ogniu" (2019) z Gererdem Butlerem i Morganem Freemanem, złożyli siedemnaście pozwów przeciwko osobom, które przy wykorzystaniu VPN-ów pobierały z sieci pirackie kopie filmów. Większość oskarżonych korzystała z sieci VPN o nazwie Private Internet Access (PIA). Dostawca nie przechowuje żadnych logów, ale jak się okazuje - można skorzystać z rozwiązań firm trzecich, aby odkryć tożsamość osoby korzystającej z sieci VPN.
Samo PIA nie jest winne - przyczyna identyfikacji to baza danych YTS, strony z pirackimi torrentami. Jej baza użytkowników została udostępniona w innej sprawie sądowej jakiś czas temu. Pozwoliło to na odkrycie ISP oraz e-maili użytkowników PIA, którzy korzystali z YTS. Tak więc po nitce do kłębka - od filmu do posiadacza skrzynki pocztowej. Ponadto jeden z prawników domaga się de-anonimizacji użytkowników PIA, twierdząc, że "skoro ukrywają swoją aktywność, oznacza to, że prowadzą nielegalne działania".
Zobacz: Mozilla rusza globalnie z własną siecią VPN
Private Internet Access nie ustosunkowało się jeszcze do żądań. Na swojej stronie wystosowało tylko przypomnienie o polityce "zero logów", czyli braku rejestrowania aktywności użytkowników. Jak jednak zaznaczają prawnicy, siedziba PIA mieści się w Kolorado, zatem każdy, kto korzysta z usług dostawcy, podlega pod prawo tego stanu. A wracając do oskarżeń - jak na razie nie wiemy, jakiego zadośćuczynienia domaga się Fallen Production. I zobaczmy, jak ta sprawa dalej się potoczy - jeśli uda się uzyskać informacje o osobach korzystających z VPN, cały rynek będzie musiał pomyśleć nad nowymi, lepiej chroniącymi użytkowników, przepisami.
Źródło zdjęć: Pexels/Pixaby
Źródło tekstu: Techspot