DAJ CYNK

Routery są pełne znanych luk. To bardzo niebezpieczny sprzęt

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Bezpieczeństwo

Interakcje: 3750

Popularne routery są pełne luk

Popularne routery domowe mają oprogramowanie pełne znanych luk. Producenci rzadko kiedy zapewniają łatki bezpieczeństwa dla domowego sprzętu.

Specjaliści z Fraunhofer Institute for Communication przeanalizowali oprogramowanie 127 modeli routerów siedmiu producentów. Na liście znalazły się marki ASUS, D-Link, Fritz! (AVM), Linksys, Netgear, TP-Link i Zyxel. Analitycy porównani obrazy oprogramowania z listami znanych luk bezpieczeństwa. Wyniki nie nastrajają optymistycznie.

Zobacz: Nowy sprzęt w ofercie UPC Polska: routery LTE i telewizory

Żaden z routerów nie był wolny od luk. Każdy ze 127 modeli był podatny na przynajmniej jeden atak. 46 z nich nie dostało aktualizacji w ciągu ostatniego roku. 22 nie były aktualizowane przez całe dwa lata. Są też modele, które nie dostały nowego oprogramowania przez całe 5 lat.

Aktualizacje routerów
Liczba dni od ostatniej aktualizacji (przed 27 marca 2020)

Pewnym usprawiedliwieniem dla producentów może być niefortunny dobór modeli routerów. Na liście badanych znalazł się między innymi Linksys WRT54GL. Ruter wciąż ma wielu fanów, ale przecież od lat nie jest wspierany przez producenta. Nic dziwnego, że nie dostaje poprawek bezpieczeństwa.

Zabezpieczenia przez exploitami
Zabezpieczenia przed Exploitami na routerach różnych marek

Analitycy zwrócili uwagę też na inne czynniki. Porównali między innymi wersje jądra Linuxa na różnych routerach. Niepokojąco dużo działa na wersji 2.6, która nie jest już utrzymywana. Zbadane zostały też zabezpieczenia zapobiegające stosowaniu exploitów, choć one też nie gwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa.

Zobacz: Huawei prezentuje najnowsze routery Wi-Fi 6: 5G CPE Pro 2 i WiFi AX3

Te statystyki należy potraktować z pewnym dystansem – stare modele zostały tu porównane z całkiem nowymi. Na pewno też nie należy sugerować się tym raportem przy ocenie producenta routerów. Warto jednak wziąć pod uwagę wyniki dotyczące konkretnych modeli. Na 50 routerach nazwa użytkownika i hasło zostały zakodowane na stałe – takie modele należy omijać z daleka.

Zobacz: Nowa oferta Play Internet z 500 GB i router 5G

Po zapoznaniu się z badaniem mam jeszcze jeden wniosek – routery domowe są traktowane po macoszemu w porównaniu do sprzętu dla biznesu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Fraunhofer Institute for Communication

Źródło tekstu: Fraunhofer Institute for Communication

Przewiń w dół do następnego wpisu