Ministerstwo przypomina. Chodzi o mObywatela
Polacy chętnie korzystają z aplikacji mObywatel. Co jakiś czas jest ona wzbogacana o nowe funkcje. Ministerstwo Finansów przypomina o najważniejszych z nich.
Każdego dnia z aplikacji mObywatel korzysta średnio 600 tys. osób. To tylko potwierdza, jak duży powodzeniem się ona cieszy. Jednak wciąż wiele osób może nie zdawać sobie sprawy ze wszystkich funkcji, które są dostępne w appce. O tym przypomina Ministerstwo Finansów.
Najważniejsze funkcje mObywatel
Jestem przekonany, że większość osób korzysta z mObywatel w formie cyfrowego portfela na dokumenty. Sam aplikacji używam głównie do tego, bo często nie chce mi się zabierać portfela z mnóstwem kart w środku, a telefon i tak zawsze mam przy sobie.
Nie oznacza to, że aplikacja służy tylko do tego. Co jeszcze można w niej zrobić? O tym przypomina Ministerstwo Finansów. Najważniejsze funkcje to:
- potwierdzenie zniżek w środkach komunikacji dzięki legitymacji szkolnej, legitymacji studenckiej, a także Karcie Dużej Rodziny
- sprawdzenie stanu technicznego autobusu przed szkolną wycieczką
- możliwość płacenia podatków dzięki usłudze ePłatności
- możliwość sprawdzenia miejsca głosowania w nadchodzących wyborach prezydenckich (miejsce głosowania można zmienić w serwisie mobywatel.gov.pl)
- tymczasowe prawo jazdy dla świeżo upieczonych kierowców
- możliwość sprawdzenia historii pojazdu
- możliwość sprawdzenia aktualnych mandatów i punktów karnych
- możliwość sprawdzenia rekomendacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat bezpiecznego podróżowania poza granicami Polski
- możliwość sprawdzenia recept
- możliwość umówienia wideorozmowy z pracownikiem ZUS
- zastrzeżenie numeru PESEL (zdecydowało się na to już 5 mln osób)
- możliwość zgłaszania niebezpiecznych stron internetowych dzięki usłudze "Bezpiecznie w sieci"
- możliwość sprawdzenia jakości powietrza w swojej okolicy.
Do tego dochodzą też wszystkie cyfrowe wersje dokumentów, w tym dowodu osobistego, prawa jazdy, prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, lekarza, dentysty i położnej, a także różnego rodzaju legitymacje np. emeryta i rencisty.