Sklep Play kłamie. Większość aplikacji ukrywa istotną kwestię

Oznaczenia bezpieczeństwa aplikacji w Google Play to w większości bzdura. Można by pomyśleć, że Twitter i TikTok elegancko chronią wszystko, czym się z nimi podzielisz.

Anna Rymsza (Xyrcon)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Sklep Play kłamie. Większość aplikacji ukrywa istotną kwestię

Google wprowadził oznaczenia Bezpieczeństwo Danych, by wyciągnąć od twórców aplikacji czytelną deklarację, co robią z danymi użytkowników. Formularz jest dość długi i wymaga podania takich informacji jak cel zbierania danych o lokalizacji czy dostępu do plików, a także jakie dane mogą być udostępniane innym firmom i organizacjom. Użytkownik ściągający apkę ma wszystko wypisane jak na dłoni. Teoretycznie to doskonały pomysł.

Dalsza część tekstu pod wideo

4 z 5 apek mają błędy w oznaczeniach

Analitycy z Fundacji Mozilla zbadali 40 najpopularniejszych aplikacji z Google Play, darmowych i płatnych. Specjaliści zauważyli, że z oznaczeń można wyciągnąć błędne wnioski – na przykład, że TikTok i Twitter nie udostępniają żadnych danych firmom trzecim. Na karcie TikToka w Google Play można zobaczyć poniższy opis:

Sklep Play kłamie. Większość aplikacji ukrywa istotną kwestię

Wystarczy zajrzeć do polityki prywatności wymienionych aplikacji, by dowiedzieć się, że te oznaczenia to bzdura – dane wędrują do dostawców reklam, operatorów i innych platform i podmiotów. W badanej grupie aż 80% aplikacji jest oznaczone niezgodnie ze stanem faktycznym.

Ponadto analitycy pogrupowali aplikacje według tego, jak ich oznaczenia korespondują z polityką prywatności, zamieszczoną w aplikacji. Aż 40% z 40 badanych (20 darmowych i 20 płatnych) otrzymało najniższą ocenę. Co ciekawe, wiele z tych „najgorszych” to aplikacje płatne. Tylko 15% aplikacji – czyli 6 z 40 – ma te same informacje w polityce prywatności i w oznaczeniach bezpieczeństwa danych w Google Play. Mozilla podaje pełną listę 20 darmowych i 20 płatnych aplikacji, których oznaczenia były analizowane. Możesz też przeczytać pełny raport (PDF).

Sklep Play kłamie. Większość aplikacji ukrywa istotną kwestię
Sklep Play kłamie. Większość aplikacji ukrywa istotną kwestię

Analitycy uważają, że choć etykiety bezpieczeństwa danych to krok w dobrą stronę, formularz ma wadę – nie wymaga, by deweloperzy zgłaszali udostępnianie danych stronom trzecim, zawiera zbyt wąskie pojęcia zbierania oraz udostępniania danych, a także wyłącza dane „anonimowe” z obowiązku zgłoszenia. Dzięki temu autorzy aplikacji nie muszą przyznawać się do wszystkiego, co robią z informacjami o nas. Skoro nie muszą, wielu tego nie robi, co pokazała analiza Fundacji.

Google zaś uważa, że metodologia Mozilli jest wadliwa, brakuje informacji potwierdzających tezę, a przede wszystkim ocena Mozilli nikomu nie pomaga i o niczym nie informuje. Tak przynajmniej wynika z komentarza zamieszczonego na łamach The Register.