Chrome 83 wprowadza grupowanie kart i bezpieczniejszy DNS
Google Chrome w wersji 83 stopniowo wprowadza zapowiadane nowości. Możemy już skorzystać z grupowania kart podczas przeglądania oraz z DNS overt HTTPS, czyli szyfrowanej komunikacji z serwerami nazw.

Grupowanie kart to wybawienie dla wielu osób, które otwierają dziesiątki kart w jednym oknie przeglądarki. W końcu przychodzi ten moment, w którym na kartach nie mieszczą się tytułu odwiedzonych stron i naprawdę trudno się połapać, co jest gdzie. Szkoda cennego czasu na poszukiwanie odpowiedniej karty.
Chrome zapewniał do tej pory dwa rozwiązania tego problemu – korzystanie z kilku okien, co preferuję, albo rozszerzenia ułatwiające zarządzanie kartami. W wersji 83 wprowadzone zostało trzecie, czyli długo oczekiwana możliwość tworzenia grup kart. Jak to działa? Najpierw musisz upewnić się, że masz włączoną flagę chrome://flags/#tab-groups.



Przed zgrupowaniem kart musisz utworzyć grupę. Jeśli zamierzasz szukać informacji o 5G w Polsce na TELEPOLIS.PL, na pewno nie skończy się na jednej karcie. Trzeba więc przygotować grupę specjalnie dla tego zadania, możesz wybrać dla niej nazwę i kolor. Wszystkie karty otwarte z kart w grupie będą do niej należeć. Możesz też przenieść tam karty otwarte wcześniej.
Karty z jednej grupy będą oznaczone wybranym kolorem. W razie potrzeby możesz przenieść je do osobnego okna przeglądarki albo wszystkie zamknąć.
Zobacz: Chrome 82 nie zostanie wydany przez koronawirusa. Czekamy na Chrome 83
Zobacz: Google Chrome 80 - maniacy bezpieczeństwa będą zadowoleni
DNS over HTTPS, czyli bezpieczne rozwiązywanie nazw
Zanim Chrome załaduje stronę, którą chcesz odwiedzić, musi najpierw wiedzieć, pod jakim adresem IP się znajduje i skąd brać dane. Jeśli wpiszesz w pasku adresu telepolis.pl, Chrome wyśle tę nazwę do serwera nazw (DNS), a serwer odpowie adresem IP, z którym trzeba się połączyć.
Przez wiele lat ta komunikacja była nieszyfrowana, co narażało ją na podsłuch i ataki – na przykład podmieniające adres IP na kierujący do strony phishingowej. Na szczęście powoli standardem stają się szyfrowane zapytania DNS i coraz więcej serwerów obsługuje taką komunikację.
W przeglądarce Chrome 83 Google wprowadził DNS przez HTTPS w taki sposób, by nie miało to wpływu na konfigurację systemu. Odpowiada za to flaga chrome://flags/#dns-over-https. Jeśli ją włączysz, Chrome 83 spróbuje wysyłać szyfrowane zapytania do serwerów nazw, z których korzysta twój system. Jeśli to możliwe, komunikacja będzie szyfrowana.
Jeśli twój dostawca internetu nie udostępnia serwera DNS z obsługą HTTPS, możesz skorzystać z któregoś z ogólnodostępnych serwerów. Dobrym wyjściem jest 1.1.1.1, uruchomiony przez Cloudflare lub 8.8.8.8, zarządzany przez Google. Z czasem Google zaktualizuje także ustawienia przeglądarki Chrome, by dbanie o bezpieczeństwo było łatwiejsze.