Osoba nieproszona nie dotknie ci smartfona. Rusza wyczekiwana funkcja
Google w końcu wystartował z testami nowego systemu antykradzieżowego na telefony z Androidem. Telefon zablokuje się na podstawie nietypowych aktywności zarejestrowanych przez czujniki smartfonu.

Miał być lipiec, wyszedł sierpień
Google jako poligon doświadczalny nowej funkcji Androida wybrał Brazylię — to właśnie w Ameryce Łacińskiej mieszkańcy borykają się z jedną z największych skal kradzieży smartfonów. Innowacyjny system antykradzieżowy dla Androida skupia się nie tyle na szkodach materialnych wynikających z przejęcia samego sprzętu, ile na błyskawicznym blokowaniu nieautoryzowanego dostępu. Brazylijskie testy obejmą telefony z systemem Android w wersji 10. i nowszej.
Pierwotnie testy usługi miały ruszyć w lipcu tego roku, ostatecznie jednak Google nie wyrobił się i dopiero teraz ruszyła wysyłka wersji beta aplikacji. Jeśli testy zakończą się sukcesem, system zostanie wdrożony na smartfonach na całym świecie.



Proaktywne blokowanie telefonu
System antykradzieżowy Google'a bazuje na trzech filarach, wykorzystując do swojego działania różnego rodzaju czujniki zaszyte w smartfonie. Oto one:
- Wykrywanie ruchu: Wykorzystując wbudowane czujniki, telefon może wykryć nagłe ruchy sugerujące potencjalną kradzież. W takim przypadku ekran automatycznie się blokuje, wymagając hasła lub PIN-u do dalszego dostępu.
- Rozpoznawanie podejrzanej aktywności: System pozostaje czujny nawet wtedy, gdy telefon nie jest w ruchu. Jeśli wykryje nietypowe zachowania, takie jak długotrwały brak połączenia z internetem lub usunięcie karty SIM, automatycznie blokuje telefon, utrudniając nieautoryzowany dostęp.
- Zdalne blokowanie przez numer telefonu: Użytkownicy mogą zablokować zgubiony lub skradziony telefon, wpisując swój numer telefonu na specjalnej stronie internetowej Google'a, po uprzedniej weryfikacji.