DAJ CYNK

Epic Games nie odpuszcza - złożyli apelację do wyroku przeciwko Apple

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Gry

Epic Games nie odpuszcza - złożyli apelację do wyroku przeciwko Apple

W zeszłym tygodniu sąd w końcu wydał wyrok w sprawie Epic Games kontra Apple. Każda ze stron może czuć się jednocześnie wygranym i przegranym. Nic dziwnego, że twórcy Fortnite'a złożyli już apelację.

W zeszłym tygodniu sąd ostatecznie wydał wyrok w sprawie Epic Games przeciwko Apple. Chociaż trudno uznać którąkolwiek ze strony za wygranego lub przegranego tego sporu, to nie ma wątpliwości, że firma z Cupertino będzie musiała zmienić regulamin App Store. Co prawda sędzia nie zgodził się z wnioskiem Epic Games o wspieranie sklepów z aplikacjami innych firm, ale jednocześnie Apple musi pozwolić deweloperom na dodawanie przycisków, linków zewnętrznych i innych CTA (call to action), które przekierowują do alternatywnych zakupów w aplikacji. Pomimo tego twórcy Fortnite'a postanowili odwołać się od wyroku.

Epic Games wygrywa z Apple?

Piątkowy wyrok sądu w praktyce oznacza, że Apple musi pozwolić deweloperom gier i aplikacji mobilnych na alternatywne formy płatności, które omijają mechanizm App Store i tym samym zabierają firmie z Cupertino 30-procentową prowizję. Tim Cook i spółka mają na to 90 dni, przy czym prawo nie działa wstecz. Oznacza to, że Epic Games musi oddać Apple około 3,5 mln dolarów, czyli 30 procent zarobków z Fortnite'a na iOS. Jednocześnie sąd uznał, że usunięcie konta Epic Games było zgodne z prawem, bo na tamten moment deweloper łamał regulamin, do przestrzegania którego się zobowiązał. Dodatkowo sędzia nie uznał Apple za monopolistę, twierdząc, że sukces nie jest nielegalny.

Wydawałoby się, że Epic Games może uznawać się za zwycięzcę tego sporu. Co prawda sąd zgodził się tylko z jednym, ale za to najważniejszym wnioskiem dewelopera. Pomimo tego Tim Sweeney uważa ten wyrok za porażkę dla wszystkich twórców i konsumentów. Dlatego też jego firma złożyła apelację. Na jej wyniki prawdopodobnie poczekamy kolejne długie miesiące.

Zobacz: Apple nie przywróci konta Epic Games i to pomimo próśb dewelopera
Zobacz: PlayStation Showcase - wszystkie zapowiedzi i trailery w jednym miejscu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: xxx

Źródło tekstu: wccftech

Przewiń w dół do następnego wpisu