KNF w ofensywie. Robi porządek z instytucjami płatniczymi

Komisja Nadzoru Finansowego podczas ostatniego posiedzenia podjęła kilka ważnych decyzji w sprawie tzw. Małych Instytucji Płatniczych (MIP). Jedne spółki straciły ten status, z kolei innym został odmówiony ten tytuł.

Patryk Łobaza (BlackPrism)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
KNF w ofensywie. Robi porządek z instytucjami płatniczymi

Płatności internetowe zyskują na popularności. Coraz więcej osób ma dostęp do Internetu, mobilnej bankowości i wielu sposobów płatności bezgotówkowych. Nic zatem dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej instytucji oferujących swoim klientom wygodne metody płatnicze. KNF na ostatnim posiedzeniu obradował nad małymi instytucjami płatniczymi i padło kilka zakazów.

Dalsza część tekstu pod wideo

COINQUISTA i VCA tracą status MIP

24 lutego zebrała się Komisja Nadzoru Finansowego i na posiedzeniu zapadło kilka ważnych decyzji dotyczących niektórych przedsiębiorstw płatniczych i giełd. Przede wszystkim komisja jednogłośnie zakazała firmie COINQUISTA SA wykonywania działalności w charakterze małej instytucji płatniczej. Powodem jest naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem działalności poprzez nieprzekazanie informacji o łącznej wartości i liczbie transakcji płatniczych wykonanych w I, II i IV kwartale 2020 roku.

Ponadto, zakazano również kilku podmiotom wykonywania działalności w charakterze biura usług płatniczych. Mowa o VCA, Send and GO i Play Kantor. Tutaj główny powód decyzji jest taki sam, jak w przypadku COINQUISTA SA, czyli nieprzekazanie odpowiednich dokumentów i informacji do Komisji Nadzoru Finansowego. 

Co więcej, Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wpisania warszawskiej spółki Eypay jako małej instytucji płatniczej do rejestru dostawców i wydawców pieniądza elektronicznego. Powodem odmowy wpisu było nieprzekazanie przez Eypay kompletnego opisu oraz schematu planowanych usług płatniczych.