DAJ CYNK

PKO BP ma nowe karty. Przebyły długą drogę do portfeli Polaków

Mieszko Zagańczyk

Płatności bezgotówkowe

Bank PKO pochwalił się nowymi, „zielonymi” kartami płatniczymi. Zostały one wykonane z materiału Ocean Plastic, pochodzącego z odzysku. Już korzystają z nich pierwsi klienci.

Nowy typ ekologicznych kart w PKO trafił do pierwszych klientów pod koniec czerwca, ale bank dopiero dziś ujawnił związane z tym szczegóły. Są to przejrzyste karty kredytowe wykonane w 70 procentach z tworzywa z Ocean Plastic, czyli plastiku PET pochodzącego z recyklingu (tzw. rPET).

Materiał, który posłużył do wykonania nowych kart, pochodzi z przetwarzania plastikowych butelek odzyskiwanych ze środowiska naturalnego przez ekologiczną organizację Parley for the Oceans

Nowe, przejrzyste karty kredytowe różnią się wizualnie od wcześniejszych umieszczonym na rewersie napisem „Wykonano w 70% z Ocean Plastic®” wraz z symbolem recyklingu. Z wyjaśnień PKO wynika, że zastosowanie maksymalnie 70 procent tworzywa PET pochodzącego z odzysku wynika ze specyfiki konstrukcji karty i wymagań technologicznych procesu jej produkcji oraz konieczności spełnienia międzynarodowych norm definiujących jakość kart. 

Użyte jako surowiec do ich produkcji plastikowe butelki zbierane są np. na plażach oceanicznych, na wyspach i obszarach przybrzeżnych w krajach, w których takie butelki najprawdopodobniej nie zostałyby poddane recyklingowi i trafiłyby do oceanów.

I nie jest to nasze ostatnie słowo w tym obszarze. Przewidujemy, że plastikowe, fizyczne karty płatnicze już niedługo zaczną znikać z rynku i będą stopniowo zastępowane przez karty cyfrowe – czyli karty oferujące co najmniej takie same funkcje co karty tradycyjne, ale dostępne jedynie w wersji cyfrowej w mobilnych aplikacjach bankowych czy w serwisach internetowych instytucji finansowych

 – powiedziała Edyta Tararuj, dyrektorka Biura Rozwoju Produktów w PKO BP.

W portfelach klientów PKO znajduje się 10 milionów kart płatniczych, w sumie jest to około 50 ton plastiku. Bank zapowiada, że do końca 2023 roku rozpocznie stopniowe wydawanie wszystkich swoich nowych i wznawianych plastikowych kart w bardziej ekologicznej wersji – będą wyprodukowane z materiałów pochodzących z odzysku. W miejsce standardowego tworzywa sztucznego PVC stosowanego do produkcji kart płatniczych zostanie wykorzystane PVC z recyklingu (tzw. rPVC).

Podczas produkcji tego typu kart jako materiał najczęściej wykorzystywane są odpady przemysłowe np. pochodzące z branży opakowań i poligrafii. Jednocześnie te karty spełniają wszelkie odpowiednie normy jakościowe i bezpieczeństwa. 

Na rewersie tych nowych kart znajdzie się napis „Wykonano w 100% z PVC z recyklingu” oraz logo recyklingu. Takie karty zaczną się pojawić w portfelach klientów PKO Banku Polskiego w 4 kwartale tego roku – stopniowo wraz z wyczerpaniem dotychczasowych zapasów tradycyjnych kart plastikowych poszczególnych rodzajów.

Zobacz: PKO BP wprowadza zmiany. Takiej karty już nie dostaniesz
Zobacz: Rewolucja w kartach. Nie zauważysz różnicy, ale natura ci podziękuje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl, PKO BP

Źródło tekstu: PKO BP