DAJ CYNK

Rewolucja w kartach. Nie zauważysz różnicy, ale natura ci podziękuje

Marian Szutiak

Wydarzenia

Rewolucja w kartach. Nie zauważysz różnicy, ale natura ci podziękuje

Mastercard chce, by do 2028 roku wszystkie karty płatnicze z logo tej firmy były eko-certyfikowane. Ma to być możliwe dzięki rezygnacji z używania w nich jednorazowego plastiku.

Od 1 stycznia 2028 roku wszystkie nowe, plastikowe karty płatnicze Mastercard będą musiały być wykonane z bardziej zrównoważonych materiałów, w tym z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub biopochodnych, takich jak rPVC, rPET czy PLA.

Przed wprowadzeniem do użytku, karty zatwierdzane będą w ramach specjalnego programu certyfikacji. Mastercard zamierza wspierać swoich globalnych partnerów (wydawców kart) w procesie odchodzenia od pierwotnego PVC.

Mastercard zainicjował działania związane z wprowadzaniem do obiegu ekologicznych kart już w 2018 roku. Od tego czasu do prowadzonego przez firmę programu zapisało się ponad 330 wydawców z ponad 80 krajów. Współpracują oni w z największymi producentami kart płatniczych nad zamianą ponad 168 milionów kart na te produkowane z bio-materiałów i surowców recyklingowych.

Ogłoszone zobowiązanie nie tylko wspiera te wysiłki, ale także uzupełnia działania firmy Mastercard w zakresie oferowania innowacyjnych, wirtualnych kart  (digital-first), które całkowicie eliminują potrzebę oferowania klientom kart fizycznych.

Mastercard ekologiczna karta płatnicza

Dzięki zmianie zasad wszystkie nowo wyprodukowane karty będą certyfikowane przez Mastercard pod kątem oceny ich składu oraz oświadczeń producenta dotyczących strategii zrównoważonego rozwoju.

Certyfikat weryfikowany będzie jeszcze przez zewnętrznego audytora. Gdy karta uzyska takie potwierdzenie, zostanie na niej nadrukowany znak „Karty Ekologicznej”.

Mastercard kształtuje wspólne dążenie naszej branży do bardziej zrównoważonej i bardziej świadomej ekologicznie przyszłości. Podążając za naszymi klientami, którzy pragną dokonywać przyjaznych dla środowiska wyborów, podejmujemy zdecydowane zobowiązanie do zmniejszenia naszego wpływu na środowisko, z korzyścią dla ludzi i planety.

– powiedział Ajay Bhalla, prezes ds. Cyber & Intelligence, Mastercard

Mastercard angażuje się w działania na rzecz klimatu i ograniczanie odpadów prowadząc działania zmierzające do wypełnienie zobowiązania zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Korzysta również ze swoich możliwości i sieci partnerskiej, by przyspieszyć przechodzenie na niskoemisyjną, odnawialną gospodarkę.

– dodała Ellen Jackowski, Chief Sustainability Officer, Mastercard

W 2018 roku, za pośrednictwem Mastercard Digital Security Lab, firma nawiązała współpracę w zakresie Greener Payments Partnership z producentami kart, takimi jak Gemalto, Giesecke+Devrient i IDEMIA, aby ograniczyć użycie jednorazowego plastiku PVC w produkcji kart.

Banki współpracujące z Mastercard obejmują ponad 80 różnych krajów na całym świecie. W 2021 roku firma uruchomiła program Mastercard Card Eco-Certification („CEC”).

Zobacz: Mastercard się zbroi. Zapewni klientom bezpieczeństwo
Zobacz: Płatności uśmiechem lub machnięciem dłoni. Mastercard już to testuje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: hodim / Shutterstock.com, Mastercard

Źródło tekstu: Mastercard