Obejrzyj dokładnie zanim zapłacisz. Inaczej możesz mieć kłopoty
Podczas pobierania pieniędzy z bankomatu, lepiej dokładnie obejrzeć wydane banknoty, zanim wylądują w naszym portfelu. Niektóre wydane egzemplarze mogą sprawić bowiem, że zostaniemy posądzeni o popełnienie przestępstwa.

Aż 40 procent polskich bankomatów jest wyposażony w system ich znaczenia (IBNS) i może zdarzyć się, że omyłkowo w nasze ręce dostanie się banknot zafarbowany. System ten służy ochronie pieniędzy i jego zadaniem jest udaremnienie złodziejom kradzieży gotówki z bankomatów. Działa on w ten sposób, że w momencie próby włamania lub nieautoryzowanej próby otworzenia maszyny, oznacza banknoty specjalnym tuszem. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy takimi banknotami płacić. To są znaczone pieniądze i mogą sprawić jedynie, że zostaniemy posądzeni o kradzież.
Co zatem zrobić, kiedy w nasze ręce wpadną zafarbowane banknoty?
Tylko jedna reakcja jest słuszna w takiej sytuacji. Należy jak najszybciej udać się do najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego i zgłosić tam całe zdarzenie. Bank nie dość, że zbada całą sprawę i jeśli potwierdzi się jej legalność, to jeszcze wymieni przypadkowo zafarbowane banknoty na te pełnowartościowe. Podobnie ma się rzecz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami - z reguły można je wymienić w kasie każdego banku działającego w Polsce. Pod warunkiem, że więcej niż 45 procent jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym fragmencie i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.



Wszelkie statystyki przeprowadzone w krajach europejskich są jednogłośne - system ten jest bardzo skuteczny na złodziei gotówki z bankomatów. Niestety, system, jak niemal każdy z systemów, nie bywa nieomylny. Raz na jakiś czas, może się zdarzyć, że maszyna na skutek pomyłki lub awarii wypłaci poplamiony banknot w wyniku zupełnie legalnej transakcji.