Kradziony iPhone nie jest bezużyteczny. Można płacić Apple Pay

iPhone po kradzieży ma być bezużyteczny. Użytkownicy mają ufać swoim telefonom, a złodzieje mają czuć się zniechęceni do takich kradzieży. Jest jednak sposób, by wyczyścić komuś konto kradzionym iPhone'em.

Anna Rymsza (Xyrcon)
5
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Kradziony iPhone nie jest bezużyteczny. Można płacić Apple Pay

Analitycy znaleźli furtkę, która pozwala płacić kradzionym telefonem Apple bez autoryzacji, jeśli do usługi Apple Pay została dodana karta płatnicza Visa. W ten sposób można wydać nawet tysiące złotych, płacąc bezkontaktowo. Co więcej, można w ten sposób kraść pieniądze z telefonów w torebkach i kieszeniach innych osób, korzystając ze zbliżeniowego terminala płatniczego.

Dalsza część tekstu pod wideo

Kto nawalił? Trudno powiedzieć. Ten sposób płacenia jest możliwy dzięki niezałatanym podatnościom w systemach Visa i Apple Pay. By płatność była możliwa, karta musi działać w trybie Express Transit. To sposób płacenia przygotowany dla podróżujących transportem publicznym w niektórych miastach, w tym w metrze w Londynie i Mińsku. Małe kwoty są pobierane przy bramkach bez odblokowania telefonu, wystarczy zbliżyć go do czytnika przy bramkach.

Problem w tym, że ten sposób działa nie tylko przy wejściu do metra i można pobrać kwoty znacznie większe, niż za bilet na przejazd. Analitycy pokazali, jak można pobrać tysiąc funtów standardowym terminalem zbliżeniowym Europay. Konieczne jest ustawienie terminala w taki sposób, by udawał ten używany na bramce metra, a to żadne wyzwanie. Następnie obsługa płatności została przekierowana, by aplikacja na telefonie z Androidem mogła wychwycić sygnały autoryzujące płatność.

Co ciekawe, analitykom udało się nawet wykonywać płatności na kwoty przekraczające limit dla płatności bezkontaktowych, ustawiony w banku.

To nie pieniądze są problemem, a oszustwa

Ken Munro z Pen Test Partners skomentował to odkrycie. Jego zdaniem problemem nie są pieniądze. Możliwość kradzieży telefonu i płacenia tym sposobem otwiera drogę do oszustw, a może nawet do prania pieniędzy. Wcześniej PIN zabezpieczający byłby gwarancją bezpieczeństwa, ale nagle kradzież iPhone'a z włączonym Express Transit stała się atrakcyjna.

Szczęśliwie opisany przykład to ćwiczenie czysto akademickie. Visa twierdzi, że Apple Pay jest bezpieczny „w praktyce” i nie było żadnego nadużycia, które wykorzystywałoby opisany mechanizm. Oby tak pozostało. Podatność została zgłoszona Apple'owi w październiku 2020 roku, Visa zaś dostała informację o niej w maju 2021. Nadal nie dogadali się, kto powinien implementować poprawkę.

Za odkrycie luki w zabezpieczeniach odpowiadają analitycy z uniwersytetów w Birmingham i Surrey, wspierani przez brytyjskie National Cyber Security Centre (NCSC). Najlepiej więc nie korzystać z tego sposobu płacenia, a w razie kradzieży usunąć dane z urządzenia. Szczęśliwie jedyne polskie metro nie obsługuje tego sposobu płacenia.