DAJ CYNK

Duthoit: chcemy walczyć ofertą detaliczną, a hurt zostawić

30.07.2014

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Wywiady

Interakcje: 43233

Planujemy kontynuować naszą politykę dotyczącą sprzedaży hurtowej i dostępu do naszej sieci. Zresztą byłoby nierozsądne jej nie kontynuować, bo hurt jest dla nas ważną częścią biznesu. Innym ważnym aspektem tej możliwej deregulacji jest wdrożenie bardziej korzystnych warunków do inwestowania w sieci światłowodowe, które wspierają osiągnięcie celów Europejskiej Agendy Cyfrowej - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Bruno Duthoit, prezes Orange Polska.

Planujemy kontynuować naszą politykę dotyczącą sprzedaży hurtowej i dostępu do naszej sieci. Zresztą byłoby nierozsądne jej nie kontynuować, bo hurt jest dla nas ważną częścią biznesu. Innym ważnym aspektem tej możliwej deregulacji jest wdrożenie bardziej korzystnych warunków do inwestowania w sieci światłowodowe, które wspierają osiągnięcie celów Europejskiej Agendy Cyfrowej - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Bruno Duthoit, prezes Orange Polska.

Zobacz: Będzie deregulacja rynku usług internetowych.

Wszyscy operatorzy mają oferty bez limitu za 29 zł. Jest już naprawdę tanio. Jak w takiej sytuacji odróżnić się na tle konkurencji? Co jest kluczem w zdobyciu klienta w takich realiach?

Ceny usług rzeczywiście są często porównywalne. Większe różnice zaczynają się np. w cenach urządzeń oferowanych w promocjach i tu jesteśmy konkurencyjni. Ale tak naprawdę kluczem jest zdobycie pozycji operatora świadczącego usługi o najlepszej jakości i mającego największy zasięg. Dlatego kompleksowo zmodernizowaliśmy naszą sieć. Mamy już 97% zasięgu 3G i ponad 50% LTE. Będziemy się na tym skupiać w naszej komunikacji marketingowej. Kluczowa jest także sprawna obsługa klientów i tu mamy spore możliwości poprawy.

Inni operatorzy też chcą chwalić się jakością swojej sieci i proponowanych rozwiązań...

To absolutnie normalna sytuacja marketingowa. Ważne, aby za deklaracjami szły realne działania i klient mógł je odczuć. Tak właśnie budujemy zaufanie do Orange Polska. Oczywiście mamy przed sobą dużo pracy, ale dotychczasowe wysiłki przynoszą wymierne efekty np. systematycznie maleje nam wskaźnik odejść klientów internetu stacjonarnego. Dla grupy Orange zawsze ważne były działania związane z odpowiedzialnym biznesem. Jesteśmy w nich najaktywniejsi na polskim rynku. Realizujemy wiele projektów wspierających edukację i pomoc dzieciom, rozwijamy wolontariat pracowniczy, stworzyliśmy pracownie Orange i pomagamy bibliotekom, dzięki którym ponad 5 mln osób może korzystać z internetu i zdobywać wiedzę. Dajemy klientom Orange Warsaw Festival i Środy z Orange. Jestem przekonany, że to nas pozytywnie wyróżnia.

Patrząc na wyniki przenośności numerów, Orange idzie bardzo dobrze. Pozyskujecie jednak głównie duże firmy. Czym je przyciągacie?

Przede wszystkim kompleksowością, czyli konwergentną ofertą łączącą usługi mobilne i stacjonarne. Naszej konkurencji trudno ją skopiować. Ważne jest też zaufanie do marki Orange i spełnianie oczekiwań klientów.

Zobacz: Pełny raport o przenośności numerów w 1H2014.

Wiceprezes Polkomtela Dominik Libicki powiedział, że duże firmy to podmioty, na których marża jest bliska zeru. A to chyba tych klientów głównie pozyskuje Orange.

Szanuję Polkomtel, jako konkurenta i z tego, co widzę to wcale nie odpuszczają na rynku biznesowym. Prawdą jest, że w I półroczu przejęliśmy kilku dużych klientów m.in. trzy banki. Marża z takich klientów jest trochę poniżej średniej, ale na pewno warto o nich walczyć. Nasz dobry wynik w przenośności numerów to efekt naszych sukcesów zarówno na rynku klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Zobacz: Libicki: spadek Polkomtela to odejścia niskomarżowych klientów i czyszczenie bazy.

Co Orange da deregulacja na rynku 5, czyli BSA?

W tej chwili jesteśmy regulowani na dwóch poziomach. Pierwszy hurtowy, zobowiązuje nas do udostępniania swojej infrastruktury konkurentom po określonych kosztach. To nie problem, bo stawki hurtowe zapewniają nam pokrycie kosztów. Druga sprawa dotyczy oferty detalicznej Orange Polska, która musi być zatwierdzana przez UKE. Taki mechanizm działa w wielu krajach, gdzie jest dominujący operator. Problem pojawia się w miastach i regionach gdzie nasz udział spadł nawet poniżej około 20%, który trudno uznać za znaczący. Jeśli w zaproponowanych przez UKE 76 gminach deregulacja stanie się faktem pozwoli nam stworzyć bardziej elastyczne i zróżnicowane cenowo oferty. Dla klientów to oczywista korzyść, bo zwiększy się konkurencja. Planujemy kontynuować naszą politykę dotyczącą sprzedaży hurtowej i dostępu do naszej sieci. Zresztą byłoby nierozsądne jej nie kontynuować, bo hurt jest dla nas ważną częścią biznesu. Innym ważnym aspektem tej możliwej deregulacji jest wdrożenie bardziej korzystnych warunków do inwestowania w sieci światłowodowe, które wspierają osiągnięcie celów Europejskiej Agendy Cyfrowej.

Dziś w dużych miastach operatorzy ścigają się na megabity. Padają duże liczby. Typowi użytkownicy długo jeszcze będą kojarzyli Orange z hasłem "do 20 Mb/s".

Niestety taka jest nadal percepcja niektórych klientów, co wynika z przeszłości. A w rzeczywistości nasza sieć VDSL zapewnia usługi o prędkości do 80 Mb/s a w jej zasięgu jest ponad 3 mln gospodarstw domowych. To więcej niż w przypadku jakiejkolwiek sieci telewizji kablowej. Możemy też mocniej inwestować w sieć światłowodową gwarantującą wyższą prędkość i więcej usług, ale musi być to efektywne biznesowo.

Czy ogłaszacie już jakieś szczegóły dotyczące współpracy Orange z mBankiem przy usługach bankowych?

Podtrzymujemy, że chcemy wystartować w tym roku. Skupimy się na ofercie dla dotychczasowych klientów, która w założeniu ma być prosta i atrakcyjna. Jeśli chodzi o szczegóły, proszę o jeszcze chwilę cierpliwości. Dodam, że pracujemy też nad nową ofertą sprzedaży prądu. Pilotażowo powinniśmy ruszyć jeszcze w tym roku. Zaangażowanie na rynkach energetycznym i finansowym ma na celu przede wszystkim zwiększenie lojalności klientów.

Dziękuję za rozmowę.

(wywiad autoryzowany)

Komentarze
Zaloguj się
79. ~Tomo
0

2014-08-11 01:21:25

heh, fakt, plus ma jakieś 70% powierzchni kraju w lte, a pozostałym do plusa jeszcze dużo, dużo brakuje. Ale cóż, trzeba czekać, kiedy lte będzie na całym obszarze kraju.

Odpowiedz

78. ~tomwi
0

2014-08-05 13:17:05

Panie Prezesie, co Pan pie.przy. Jakie 97% w LTE??Chyba powinno być, mamy 97% w centrach miast:)Po ostatnich modernizacjach jest gorzej niż było.

Odpowiedz

77. iperyt
0

2014-08-05 13:12:16

Większość wypowiedzi Pana Duthoit to takie nic nie wnoszące tautologie pod którymi można by zmieniać nazwiska prezesów wszystkich operatorów i oni by się pod tym podpisali.Coś podobnego jak w dyplomacji o /''/''deeskalacji/''/'' i /''/''niepokoju/''/'' . Artykuł wciągający jak przemówienie Prezydenta Bronisława Komorowskiego.Być może jak Pan Duthoit język podszkoli to zacznie jakoś ciekawie mówić:)Mnie zawsze uczyli że jak chcę coś osiągnąć w świecie to muszę się języków uczyć...widać teraz jest inaczej.Na chwilę obecną artykuł wygląda jak zobowiązanie Witka wobec nowego inwestora.

Odpowiedz

76. gudcezar
1

2014-08-03 23:40:23

no a propo orangw, to ja wlasnie s p i e r d a la a m z njumobajla, nie dochoadza smsy odrazu tylko z opoznieniem, ostanio kazsy ssms am komunikat ze nie moze zostac dostarczony, zrywa poloczenie a zasieg tez slaby, jak bylem w plej nie gubilem rozmowy w zlotych tarasach czy podziemiach w srodmiesiu wawy. TOTALNY GNOJ TEN NJU UVIEKAM DO RBM i taniej

Odpowiedz

75. ~
0

2014-08-03 22:25:11

Pewnie miał na myśli tego żółtego kartofla - tylko wstydził się wymienić nazwę. :D

Odpowiedz

74. ~zizu
0

2014-08-03 18:02:01

Nie wiedzialem ze orange ma bez limitu za 29 zl. Niech pan prezes mnie oswieci bo wyczytalem ze za 69 zl jest Orange bez tel bez limitu i nie moge znalezc tej oferty...

Odpowiedz

73. ~rcn
0

2014-08-03 11:22:31

Witam.Witku, mam prośbę, może przy okazji następnego wywiadu: co dalej z RCN Konstantynów? Którego to Orange jest właścicielem, niestety.. Dla przypomnienia: stał tam najwyższy maszt Świata z nadajnikiem mocy 2MW. Niestety.. "zawalił" się, pozostałości, bardzo cenne, budynki, nadajniki Brown Boveri, radiolinia NEC/''a, niszczeją i niedługo znikną z powierzchni ziemi. Ludzie! To jest nasze dziedzictwo! Należy ten obiekt udostępnić do zwiedzania, zadbać o niego i nie dopuścić do degradacji!

Odpowiedz

72. ~
0

2014-08-03 03:35:41

@6 Dwa to ING i mBank. Trzeci nie wiem

Odpowiedz

71. ~?
0

2014-08-01 11:46:51

zasięg w okolicy Krakowa gdzie mieszkam jest coraz gorszy. regularnie żeby złapać 3 kreski muszę się przełączać z wcdma/gsm na tylko gsm co utrudnia mi dostęp do internetu w komórce bardzo dla mnie ważny. zasięg gsm jeszcze jako tako łapie z tym że są też sytuacje gdzie jestem w pracy na obrzeżach Krakowa i nie ma zasięgu gsm tylko pokazuje mi 4 kreski na edge. więc jak tu konkurować zasięgiem skoro modernizację sieci w Krk przeprowadziliście w 2013 roku a w okolicach i na obrzeżach ten zasieg jest fatalny. co do urządzeń zawsze Orange miał lepsze ceny no poza iphonami i telefonami rzeczywiście biznesowymi bo jak tam kiedyś pracowałem to zawsze na to narzekali klienci. Generalnie co do neostrady fatalnie na niej działa you tube i inne podstawowe pierdo*y. tu ameryki pewnie nie odkryje. tv Orange to rozwiązanie dobre dla kogoś kogo nie stać na nc + czy cpolsat. ale jakościowo w stosunku do tego co było też sie popsuli.

Odpowiedz

70. ~as
0

2014-07-31 23:31:31

Jesli walka oferta detaliczna to proponuje uruchomic w koncu usluge przekierowanie polaczen w ofertach orange na karte. Tmobile ma to juz dawno.

Odpowiedz

69. ~
0

2014-07-31 20:28:22

@22 to są osoby które miały znajomości i plecy, dlatego tam siedzą od czasów Łączności/Polskiej Poczty Telegrafu i Telefonu. Z drugiej strony zobacz ilu w tej firmie naprawdę dobrych pracowników i fachowców zwolniono.

Odpowiedz

68. ~
1

2014-07-31 20:24:45

Pan Bruno jest kolejnym który albo mówi to co wielu chce słyszeć albo wierzy że Orange będzie kiedyś firmą najlepszą pod każdym względem. Mówi o sprawnej obsłudze klientów a ja się pytam, kim? Neostrada 80 mbit/s wcale nie działa z pełną prędkością, przynajmniej ja tego nie zauważyłem. Stan sieci w wielu miejscach - lepiej nie mówić. Stan osobowy w firmach krzakach - lepiej nie mówić.

Odpowiedz

67. wlo
0

2014-07-31 17:46:36

Jedna sieć z unijnych miała budować, to tylko ludzie z kredytami zostali na lodzie... KAŻDY może ;-) Nie każdy ma możliwości ;-)

Odpowiedz

66. wlo
0

2014-07-31 17:45:26

~zdeprawowany... a co do cholery za znaczenie ma z czyich pieniędzy? Inni nie mogą? Liczy się efekt chyba?

Odpowiedz

65. ~zdeprawowany
0

2014-07-31 17:36:06

@64, dowiedz się najpierw, czy nie skorzystali z unijnych pieniędzy, bo to jednak dziwne, oni nie inwestują... ;)

Odpowiedz