Huawei MateBook 14s – test świetnego laptopa do pracy i nie tylko
Huawei MateBook 14s to nowy laptop tej firmy na polskim rynku. Urządzenie ma niezłe wyposażenie i świetnie wygląda, oferując jednocześnie swoim użytkownikom kilka ciekawych funkcji. Jakich? Tego się dowiesz z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

MateBook 14s, który jest tematem tej recenzji, to laptop firmy Huawei wyposażony w 14,2-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, który może odświeżać obraz z częstotliwością 90 Hz. Wysokiej jakości obrazu towarzyszy, według zapewnień producenta, również świetny dźwięk, który wydobywa się z czterech wbudowanych głośników.
Nad płynnym działaniem urządzenia czuwa procesor Intel Core 11. generacji, zintegrowany z układem graficznym Intel Iris Xe i wspierany przez 16 GB pamięci RAM. Jest tu też kamera HD, przydatna podczas wideokonferencji, która w końcu została umieszczona w dobrym miejscu, czyli nad ekranem.



W smukłej obudowie znalazło się miejsce dla kilku różnych portów, które mogą być przydatne podczas codziennego użytkowania laptopa. Sam komputer możemy natomiast odblokować przy użyciu biometrii, co pozwoli w szybki sposób rozpocząć korzystanie z zainstalowanego fabrycznie Windowsa 10. System będzie można zaktualizować do najnowszego Windowsa 11.
Specyfikacja laptopa:
- Aluminiowa obudowa, kolor zielony (Spruce Green),
- Wymiary: 313,82 x 229,76 x 16,7 mm, masa: 1430 g,
- Podświetlana klawiatura wyspowa QWERTY, touchpad, czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania,
- 14,2-calowy wyświetlacz LTPS o rozdzielczości 2,5K (2520 x 1680 pikseli, 3:2, 213 ppi), dotykowy, czujnik oświetlenia, błyszcząca powłoka,
- Czterordzeniowy procesor Intel Core i5-11300H (3,1 GHz, maks. 4,4 GHz, 8 MB Cache L3, 10 nm),
- Grafika Intel Iris Xe,
- 16 GB pamięci RAM LPDDR4X Dual Channel, dysk SSD 512 GB NVMe PCIe,
- Gniazda i porty: 2 x USB-C (dane, zasilanie, DisplayPort), USB-A 3.2 Gen1, HDMI, Jack 3,5 mm (słuchawki + mikrofon),
- Łączność: Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2,4/5 GHz, 160 MHz, 2 x 2 MIMO), Bluetooth 5.1,
- Kamera HD 720p (zgodna z Windows Hello), 4 głośniki, 4 mikrofony,
- Wbudowany akumulator litowo-polimerowy o pojemności 60 Wh,
- Zasilacz sieciowy 65 W (3,25 A, 20 V),
- System operacyjny Windows 10 Home 64-bit (19043),
- Cena: 5999 zł.
Zawartość pudełka
Huawei MateBook 14s przyjechał do mnie w kartonowym pudełku w towarzystwie zasilacza sieciowego o mocy 65 W oraz przewodu USB.
Wygląd zewnętrzny i ergonomia, biometria
Testowany laptop marki Huawei to stosunkowo niewielki oraz lekki laptop, który zachowuje udany design innych modeli MateBooków. Dzięki temu całość świetnie wygląda i pasuje wizualnie do różnych rodzajów użytkowników, z poważnymi biznesmenami włącznie.
Obudowa urządzenia nie jest szczególnie podatna na zbieranie odcisków palców czy innych zabrudzeń, a poza tym można je dosyć łatwo i skutecznie usunąć. To ważne, ponieważ Huawei MateBook 14s został stworzony do przenoszenia, czemu służą jego gabaryty.
Huawei wyposażył swój produkt w 14,2-calowy wyświetlacz przykryty błyszczącym ekranem. Ten element brudzi się najłatwiej, ponieważ ekran jest dotykowy. Z każdej strony ma on po kilka milimetrów ramki, najwięcej na dole i na górze. Nad ekranem znalazło się miejsce dla kamery HD, zgodnej w końcu z funkcją Windows Hello (umożliwia odblokowanie systemu twarzą). W modelach, w których kamera jest ukryta w klawiaturze (co uważam za zły pomysł), takiej zgodności nie ma.
Skoro już o biometrii, na wyposażeniu laptopa znajduje się też czytnik linii papilarnych, który został zintegrowany z przyciskiem zasilania. Działa on bardzo dobrze i pozwala szybko odblokować komputer. Podczas testów mój palec był zawsze prawidłowo rozpoznawany, co również należy uznać za zaletę.
Przycisk zasilania został umieszczony powyżej wyspowej klawiatury QWERTY, która po krótkim przyzwyczajeniu się do nieco innego rozstawu klawiszy w dolnym rzędzie w porównaniu z tym, czego używam na co dzień, okazała się bardzo wygodna. Klawiatura jest podświetlana (dwa stopnie jasności). Poniżej jest duża płytka dotykowa do wygodnego poruszania kursorem po ekranie.
Na bokach dolnej części laptopa znalazły się wszystkie porty – 2 x USB-C, HDMI i Jack 3,5 mm po lewej stronie oraz USB-A po prawej. Z przodu znajdziemy otwory czterech mikrofonów, natomiast z tyłu otwory wentylacyjne (wyloty).
Huawei MateBook 14s ma na spodzie podłużne, gumowe nóżki, a także kolejne otwory – wloty powietrza chłodzącego podzespoły laptopa oraz wyloty głośników.
Wyświetlacz i jakość obrazu
Huawei MateBook 14s ma 14,2-calowy wyświetlacz LTPS o rozdzielczości 2520 x 1680 pikseli, co daje zagęszczenie punktów na poziomie około 213 ppi. Przekłada się to na ostry obraz, pozbawiony poszarpanych krawędzi. Ten może być odświeżany z częstotliwością 60 Hz lub 90 Hz – żeby to zmienić, wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy Fn + R. Wyższa częstotliwość to płynniejszy ruch na przykład podczas przewijania ekranu.
Ekran w testowanym laptopie wyświetla wysokiej jakości obraz również pod względem kontrastu oraz kolorów, zapewniając niemal 100% pokrycie gamy sRGB. Możemy tu również liczyć na szerokie kąty widzenia – kolory wyglądają tak samo dobrze pod niemal każdym kątem, a niewielkim zmianom ulega tylko jasność.
Temperatura bieli | Pokrycie Gamy | Objętość Gamy |
6245 K | 97,2% sRGB 69,4% AdobeRGB 71,2% DCI P3 |
100,8% sRGB 69,5% AdobeRGB 71,4% DCI P3 |
Huawei obiecuje, że jasność ekranu w MateBooku 14s wynosi 400 nitów. Z przeprowadzonych przeze mnie pomiarów wynika, że jest nawet lepiej – 445 nitów. Jeśli chodzi o równomierność podświetlenia, to po podziale wyświetlacza na 9 części i sprawdzeniu jasności w centrum każdego z tych obszarów różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym sięgnęła 6%. Szczegóły na zamieszczonej poniżej infografice.
Przy niższej jasności różnice są minimalnie mniejsze.
Ciekawym dodatkiem jest aplikacja Menedżer ekranu, która pozwala zmienić balans bieli oraz włączyć filtr światła niebieskiego (ochrona wzroku). Znajdziemy go w menu dostępnym po kliknięciu pulpitu prawym przyciskiem myszy (lub touchpada).
Głośniki i jakość dźwięku
MateBook 14s został wyposażony w cztery głośniki. Dwa większe są skierowane w dół, a dwa mniejsze w górę – te ostatnie umieszczone są pod dolnymi narożnikami klawiatury. Wszystkie razem grają bardzo dobrze, a do pełni szczęścia brakuje tylko subwoofera. Za jakość dźwięku odpowiada tu system Huawei Sound.
Maksymalna zmierzona głośność w odległości około 60 cm od głośników wyniosła 81,4 dB. Do rozkręcenia imprezy to mało, jednak do słuchania muzyki podczas pracy czy korzystania z multimediów to w zupełności wystarczy.
Dobre głośniki przydadzą się również podczas wideo- i telekonferencji, podczas których skorzystamy także z zestawy czterech mikrofonów, które – jak zapewnia producent – są w stanie odebrać głos użytkownika z każdego kierunku wokół laptopa, z odległości nawet 5 metrów. Sprawdziłem to w nieco mniejszej odległości i rzeczywiście działa. O czystość naszego głosu oraz odizolowanie go od dźwięków otoczenia dba funkcja Personal Voice Enhancement.
Podczas słuchania muzyki czy korzystania z innych multimediów możemy też skorzystać ze słuchawek, które podłączymy do laptopa przewodowo (Jack 3,5 mm) lub bezprzewodowo (Bluetooth). Jeśli będą one miały odpowiednio dobrą jakość, to nie zabraknie wtedy również głębszych basów, których głośniki laptopa nie są w stanie odtworzyć.
System operacyjny i aplikacje
Huawei MateBook 14s pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Home, który od wersji Pro różni się brakiem niektórych funkcji biznesowych, w tym szyfrowania dysku za pomocą rozwiązania Bitlocker. Laptop oczywiście spełnia wymagania Windowsa 11, więc jego posiadacze mogą liczyć na darmową aktualizację. Ta w trakcie testów nie była jeszcze dostępna poprzez funkcję Windows Update.
Po pierwszym uruchomieniu komputera znajdziemy w jego pamięci standardowy zestaw programów dostarczanych razem z systemem operacyjnym, a także kilka dodatkowych narzędzi od firmy Huawei. Jest wśród nich Menedżer PC Huawei, który pozwala między innymi sprawdzić sprzęt pod kątem ewentualnej awarii, zoptymalizować jego wydajność czy skorzystać z serwisu producenta.
Program ten pozwala również na łatwe i szybkie połączenie komputera z telefonem Huawei czy skorzystać z funkcji Huawei Share. Niestety podczas testów nie dysponowałem odpowiednim smartfonem, więc nie mogłem sprawdzić działania tych funkcji.
Jeśli dysponujemy tabletem z systemem Harmony OS 2.0, możemy go wykorzystać jako dodatkowy ekran. Dzięki temu można na przykład uruchomić dwa programy pełnoekranowe jednocześnie – jeden na ekranie laptopa, drugi na tablecie. Obraz może być też dublowany i synchronizowany między dwoma ekranami, dzięki czemu szkice wykonane na tablecie za pomocą rysika zobaczymy od razu na ekranie laptopa. Możliwości oczywiście jest o wiele więcej.
Z kolei jeśli położymy słuchawki Huawei FreeBuds w pobliżu testowanego laptopa, zobaczymy na jego wyświetlaczu okienko pokazujące żywotność baterii słuchawek oraz etui ładującego.
Łączność i porty
Nowy laptop firmy Huawei może się łączyć ze światem zewnętrznym za pomocą Wi-Fi, również w standardzie 802.11ax (Wi-Fi 6). Podczas testów mogłem dzięki temu bez żadnych problemów korzystać z Internetu, po podłączeniu komputera do domowej sieci bezprzewodowej. Z kolei Bluetooth pozwoliło mi podłączyć do laptopa słuchawki bezprzewodowe, a także telefon – w celu przesłania plików. Tu również wszystko działało prawidłowo.
Huawei MateBook 4s został wyposażony w dwa porty USB-C, które możemy wykorzystać do zasilania laptopa oraz urządzeń do niego podłączonych, do przesyłania danych, a także do przewodowego podłączenia zewnętrznego monitora. W komplecie jest też również bardziej tradycyjny port USB-A, pełnowymiarowe HDMI oraz gniazdo audio Jack 3,5 mm, do podłączenia słuchawek czy mikrofonu.
Zestaw portów, który znajduje się w testowanym komputerze, uważam za wystarczający do codziennego korzystania z tego urządzenia. Mnie osobiście brakuje tu tylko czytnika kart pamięci, z którego regularnie korzystam – na szczęście mam też taki zewnętrzny, podłączany do USB.
Wydajność i kultura pracy
Za wydajne działanie MateBooka 14s odpowiada czterordzeniowy, ośmiowątkowy procesor Intel Core i5-11300H z układem graficznym Intel Iris Xe, wspieranym przez 16 GB pamięci RAM. Taki zestaw jest wystarczający do płynnego działania interfejsu systemowego oraz typowych programów służących do pracy, nauki czy rozrywki. Przeglądarka internetowa, pakiet biurowy, program graficzny czy odtwarzacze filmów wideo, także w wysokiej rozdzielczości, działają tu bardzo dobrze. W każdym z tych przypadków docenimy też wysoką rozdzielczość ekranu.
Model | 3DMark TimeSpy | GeekBench 4 | GeekBench 5 | PCMark 10 | Crystal Disk Mark | |||
Single Core | Multi Core | Single Core | Multi Core | Odczyt sekwencyjny | Zapis sekwencyjny | |||
Acer Swift 5 (2020) | 1583 | 6598 | 23120 | 1543 | 5801 | 4805 | 2201,3 MB/s | 1057,0 MB/s |
Asus ROG Zephyrus Duo 15 | 8924 | - | - | 5893 | 3546,5 MB/s | 3357,0 MB/s | ||
Asus ZenBook 14 UX425J | 545 | 5283 | 16758 | 3704 | 1514,7 MB/s | 977,4 MB/s | ||
Asus ZenBook Pro Duo | 5316 | - | - | - | 3128,9 MB/s | 2391,1 MB/s | ||
HP Spectre x360 13 (2020) | 1429 | 6690 | 22002 | 1522 | 4984 | 4369 | 2063,1 MB/s | 1111,4 MB/s |
Huawei MateBook 14s | 1581 | 6351 | 21954 | 1454 | 5567 | 4983 | 3445,8 MB/s | 2440,3 MB/s |
Huawei MateBook D 15 (2021) | 1291 | 1339 | 4735 | 3423,6 MB/s | 2986,1 MB/s | |||
Huawei MateBook D 16 | 1009 | 4971 | 23692 | 1131 | 5836 | 5087 | 3568,6 MB/s | 2976,7 MB/s |
Huawei MateBook X (2020) | 392 | 4864 | 13871 | 1077 | 2728 | 3476 | 3541,6 MB/s | 2981,8 MB/s |
Lenovo ThinkPad X1 Fold | 441 | 4096 | 7035 | 832 | 1763 | 2493 | 1775,8 MB/s | 1677,3 MB/s |
Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga | 1277 | 5882 | 15857 | 1437 | 4074 | 4551 | 2455,0 MB/s | 1972,0 MB/s |
Microsoft Surface Book 3 | 4808 | 5964 | 19193 | 4249 | 1973,2 MB/s | 793,4 MB/s | ||
Microsoft Surface Laptop 4 13" AMD | 982 | 4505 | ||||||
Microsoft Surface Laptop 4 13" Intel | 1501 | 4177 | 2300,5 MB/s | 1178,4 MB/s | ||||
Microsoft Surface Laptop 4 15" AMD | 1357 | 5083 | 28499 | 1175 | 7322 | 5115 | 2256,5 MB/s | 1067,9 MB/s |
MSI Prestige 14 EVO | 1794 | - | 4961,4 MB/s | 2502,2 MB/s | ||||
Razer Book 13 | 1746 | 6696 | 21309 | 1563 | 5455 | 4817 | 3397,4 MB/s | 2985,3 MB/s |
Techbite Arc 11.6 HD | 121 | 1915 | 3309 | 445 | 762 | 1453 | 309,4 MB/s | 213,4 MB/s |
Nie jest to komputer gamingowy, więc o bezstresowym korzystaniu z najnowszych, wymagających tytułów możemy zapomnieć. Nie znaczy to, że na tym komputerze nie można w ogóle grać – nie każda gra potrzebuje wszak bardzo wydajnej grafiki, której tu nie ma. Wiele innych tytułów zadziała tu w miarę płynnie, jeśli zjedziemy z ustawieniami graficznymi w dół oraz zmniejszymy rozdzielczość.
Do swojej dyspozycji w testowanej wersji laptopa Huawei MateBook 14s mamy dysk SSD o pojemności 512 GB, przy czym przestrzeń ta jest fabrycznie podzielona między innymi na dwie dostępne dla użytkownika partycje o pojemności 129 i 364 GB. Zastosowana tu pamięć dyskowa pozwala na sekwencyjny zapis z szybkością do około 2,4 GB/s i odczyt z szybkością niemal 3,5 GB/s, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Huawei MateBook 14s wyróżnia się bardzo dobrą kulturą pracy, która wyraża się nie tylko płynnym działaniem oprogramowania, ale także niskim poziomem hałasu i brakiem problemów z wysoką temperaturą. Zastosowane tu wentylatory działają zawsze bardzo cicho, nie przekraczając nigdy 40 dB (mierząc około 60 cm od komputera). Podczas dużego obciążenia obudowa komputera osiągnęła w najcieplejszym miejscu 45,3°C (spodnia część obudowy).
Zasilanie
Jak każdy typowy laptop, Huawei MateBook 14s może być zasilany z sieci elektroenergetycznej za pomocą dowolnego zasilacza sieciowego o mocy 60 W lub więcej, podłączanego przez port USB-C. Możemy również wykorzystać wbudowany akumulator, co może się przydać na przykład podczas przenoszenia komputera z miejsca na miejsce lub wtedy, gdy nie chcemy się otaczać żadnymi kablami.
Wbudowana bateria podczas typowego dnia pracy wystarczyła na niemal 8 godzin. W tym czasie komputer pracował w trybie zasilania Lepsza bateria, ekran miał włączoną automatyczną regulację jasności, a ja pisałem ten tekst w Wordzie, słuchając w tle muzyki strumieniowanej w przeglądarce Microsoft Edge z serwisu Tidal. Podczas tego testu został też zaktualizowany system Windows i nastąpił jeden restart komputera z tym związany. Czas pracy można oczywiście jeszcze bardziej wydłużyć, obniżając jasność ekranu (ja korzystałem z nieco niżej niż maksymalna) oraz włączając tryb oszczędzania baterii.
Skoro już o baterii mowa, dołączony do zestawu testowego zasilacz o mocy 65 W pozwolił naładować ją od 1% do 100% w około dwie godziny, przy uruchomionym systemie.
Podsumowanie
Huawei MateBook 14s to kolejny udany i świetnie wyglądający laptop tego chińskiego producenta, który powinien pozwolić nawet wymagających użytkowników, szukających narzędzia do pracy, ale także umożliwiającego korzystanie z rozrywek. Komputer ten nie za bardzo nadaje się jedynie do grania w tytuły, które wymagają bardzo wydajnych podzespołów, w szczególności układu graficznego.
Na nabywców czeka tu rewelacyjny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, zestaw aż czterech głośników, które świetnie sobie radzą z odtwarzaniem dźwięku, a także cztery mikrofony, które – razem z kamerą HD – przydadzą się podczas wideokonferencji czy kontaktowania się z rodziną lub znajomymi. Duży plus za porzucenie pomysłu z umieszczaniem kamery pod ekranem, dzięki czemu nie narażamy się na to, ze ktoś nam będzie zaglądał do nosa, nie grozi nam również „efekt pająka”.
Testowany komputer cechuje się wysoką kulturą pracy, na co składa się bardzo dobra wydajność procesora wspieranego przez 16 GB RAM-u, szybki dysk SSD, cicha praca oraz stosunkowo niska maksymalna temperatura obudowy. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe funkcje, które ten laptop oferuje, w szczególności dla posiadaczy innych urządzeń firmy Huawei. Na wyposażeniu znajdziemy też bogaty, jak na obecne standardy, zestaw portów i gniazd – mnie tu brakowało jedynie czytnika kart pamięci (używam go dosyć często).
Huawei MateBook 14s kosztuje 5999 zł. Nie jest to mało, jednak w zamian otrzymujemy porządny, dobrze wykonany i wyposażony komputer mobilny, na którym praca to przyjemność. A największą zaletą tego sprzętu jest to, że prawie nie ma w nim wad.
Ocena końcowa: 9,5/10
Wady:
- Brak czytnika kart pamięci,
- Przeciętna wydajność układu graficznego,
- Wysoka cena.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania i użytych materiałów,
- Stosunkowo małe rozmiary i niska masa,
- Kamera w końcu trafiła na właściwe miejsce,
- Sprawnie działająca biometria,
- Wygodna, podświetlana klawiatura,
- Bardzo dobry, jasny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości,
- Świetna jakość dźwięku z wbudowanych głośników,
- Użyteczna aplikacja Menedżer PC,
- Funkcje dodatkowe dla posiadaczy innych urządzeń Huawei,
- Bogaty zestaw portów i gniazd (z jednym brakiem),
- Wysoka wydajność procesora,
- Cicha praca, nawet pod wysokim obciążeniem,
- Szybki dysk SSD,
- Zasilanie przez port USB-C,
- Dobry czas pracy na baterii.