DAJ CYNK

Laptop przyszłości: Asus ZenBook Pro Duo – co dwa ekrany, to nie jeden!

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 20622

Asus Zenbook Duo UX581G

Nie mów, że w branży laptopów padło już ostatnie słowo. Asus ZenBook Pro Duo pokazuje, że jeszcze można sporo kombinować i zupełnie zmienić sposób pracy. Drugi ekran dotykowy zmienia… wszystko. 

ASUS ZenBook Pro Duo UX581G – pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenie było raczej kiepskie. Po wyjęciu z pudełka ten ZenBook wydał mi się toporny i kanciasty. Jednak wystarczyło przyjrzeć się mu dokładniej, bym doceniła detale. To nie jest kanciastość laptopa pamiętającego powszechne użycie dyskietek 1,44 cala. To nowoczesny, nieco agresywny projekt. Kojarzy mi się z wieżowcem One World Trade Center.

Pierwsze godziny pracy na UX581G były frustrujące. Po latach korzystania z komputerów, które mają gładzik poniżej klawiatury, nie mogłam przekonać się do siadania przed nim niesymetrycznie. Piszę bezwzrokowo, ale tu musiałam upewniać się, że prawa ręka nie leży o 3 klawisze za daleko. Po dwóch dniach byłam już w stanie obsługiwać gładzik małym palcem prawej dłoni, co okazało się bardzo wygodne do nawigacji po pisanym tekście.

Asus ZenBook Pro Duo

 

Klawiatura została zsunięta aż do lewej krawędzi laptopa, ale producent zadbał o ergonomię. Jeśli uznasz to za stosowne, możesz skorzystać z dodatkowej podkładki pod nadgarstki. Podpora została wykonana z tanich materiałów i nie jest szczególnie wygodna. Klawiaturę w tym modelu uważam za słaby punkt – klawisze są nieco za wąskie i mają mało przyjemny skok. Blok numeryczny na touchpadzie to fajny bajer i świetne rozwiązanie do obracania modeli w Blenderze. Księgowi go nie pokochają z powodu braku skoku.

Mogę to wybaczyć, bo ZenBook Pro Duo to nie maszyna do pisania. To stacja robocza dla kreatywnych. W zestawie znajduje się także aktywne piórko (na baterię AAAA), z którego można korzystać na obu ekranach.

UX581G został wykończony granatowymi materiałami, ale na bokach odsłonięte zostało szczotkowane aluminium. Spód i okolice klawiatury pokrywa tworzywo sztuczne, górna klapa ma charakterystyczny szlif serii ZenBook.

Pokrywa ZenBooka UX581G

Na pewno nie jest to laptop do pracy na kolanach – jest zdecydowanie za duży i za ciężki na takie akrobacje, a jego zawias został zaprojektowany do stawiania na stole. Ponadto głośniki są skierowane w dół, tam też znajdują się wloty powietrza dla chłodzenia. Zapomnij o oglądaniu filmów na łóżku!

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu