DAJ CYNK

Gwiazdki, gwiazdki widzę...

02.03.2010

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Felietony

Interakcje: 8942

W mediach zaczyna być głośno o braku możliwości nawiązania połączenia pomiędzy klientami P4 i CentertNetu. W oficjalnych stanowiskach obu operatorów mowa jest o braku podpisania pewnego załącznika do umowy o połączeniu sieci. Jak zwykle w tego typu sprawach - chodzi o pieniądze.

W mediach zaczyna być głośno o braku możliwości nawiązania połączenia pomiędzy klientami P4 i CentertNetu. W oficjalnych stanowiskach obu operatorów mowa jest o braku podpisania pewnego załącznika do umowy o połączeniu sieci. Jak zwykle w tego typu sprawach - chodzi o pieniądze.

CenterNet rozpoczął uruchamianie własnych punktów styku z operatorami. Do tej pory ruch przechodził przez punkty styku PTC, a co za tym idzie (w uproszczeniu) - po stawce MTR 0,1677 zł. Teraz, odkąd CenterNet sam przyjmuje ruch, może stosować wyższe stawki za terminowanie ruchu w swojej sieci, w oparciu o indywidualne umowy z poszczególnymi operatorami. Stawki te wynoszą 0,65 zł, 0,48 zł lub 0,40 zł w zależności od pory dnia i tygodnia.

Z informacji, do jakich udało mi się dotrzeć wynika, że w dniu uruchomienia punkty styku, ruch z P4 do CenterNetu wzrósł nagle kilkudziesięciokrotnie. Co ciekawe, były to połączenia w większości z niezarejestrowanych, nowych starterów Play Fresh, wykonane z nieproporcjonalnie mniejszej liczby terminali (IMEI), dodatkowo na małą pulę numerów CenterNetu. Tego typu ruch, najczęściej generowany przez słynne FCT-y, uznawany jest przez operatorów za sztuczny i naruszający regulamin świadczenia usług. P4 zamknął w związku z tym punkt styku, co automatycznie uniemożliwiło rozmowy między klientami obu sieci. Stan taki trwa prawie od początku lutego.

Trzy tygodnie temu przedstawiliśmy CenterNetowi propozycję aneksu, regulującego odpowiedzialność za ewentualne nadużycia związane z generowaniem sztucznego ruchu. Do dzisiejszego dnia nie uzgodniliśmy ostatecznej wersji aneksu, albowiem CenterNet wciąż nie przedstawił własnej propozycji zapisów, na które nie wyraża zgody. Wystąpiliśmy do UKE o wydanie postanowienia wyznaczającego termin zakończenia negocjacji w tej sprawie - napisał na swoim blogu Marcin Gruszka, rzecznik P4.

Czasem FCT-y są używane do tańszego dostępu do sieci operatora, a czasem mogą posłużyć jako swoisty oscylator, który w dziejach polskiej telekomunikacji jest już znany, o czym kiedyś pisał Virrus na telekomunikacyjny.blox.pl.

P4 chciałoby, aby CenterNet odpowiadał za każde nieuprawnione przekierowywanie ruchu głosowego z Play do naszej sieci. Naszym zdaniem zabezpieczenie sieci przed tego typu działaniami powinno spoczywać na operatorze, który jest jej właścicielem (w tym przypadku na P4) dlatego natychmiast po otrzymaniu aneksu poddaliśmy go analizie prawnej i zaproponowaliśmy rozwiązania, które chronią każdą ze stron. (…) W naszej dotychczasowej współpracy ze wszystkimi operatorami P4 jest wyjątkiem - mówi z kolei TELEPOLIS.PL Grzegorz Tomczyk, wiceprezes CenterNetu.

Pytanie brzmi - kto wygenerował ten dodatkowy ruch i co się kryło pod docelowymi numerami? Na razie można pobawić się tylko w gdybanie… Minuta w Play Fresh kosztuje 0,237 zł netto. Po odjęciu od stawki MTR, jaką dostaje CenterNet, zostaje od 0,163 zł do 0,413 zł (w zależności od pory dnia i tygodnia). CenterNet mógł wynająć część swojej numeracji innemu podmiotowi i dzielić się z nim przychodem z tytułu MTR-ów, nie mając obowiązku interesowania się skąd pochodzi ruch. Taka współpraca nie jest niczym dziwnym w wypadku dużych klientów, generujących dziesiątki, setki czy miliony minut w skali miesiąca. A może ktoś miał po prostu kilka tysięcy zbędnych starterów Fresha i postanowił je wykorzystać?

Sprawa oprze się o UKE, który już obiecał przyjrzeć się sprawie. Tym bardziej, że prawo nakazuje możliwość realizacji połączeń do wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych i ich użytkowników końcowych. Na razie jednak sąd oddalił wniosek CenterNetu o zabezpieczenie powództwa w tej sprawie, który to pozew został złożony wkrótce po zamknięciu punktu styku.

P4 ma teraz twardy orzech do zgryzienia i dwa wyjścia - oba z taką samą ilością plusów i minusów, oba trudne w realizacji. Może zacząć walczyć ze zjawiskiem, konsekwentnie wyłączać podejrzane karty, na co poświęci sporo czasu specjalistów i niemało pieniędzy, dodając do tego fakt, że czasem oberwie się uczciwym klientom, tak jak to kiedyś już miało miejsce. Drugim wyjściem jest koniec reklam z "prześwietlaniem", doszlusowanie do największych operatorów i odejście od bezgwiazdkowych cenników wraz z podniesieniem ceny minuty do CenterNetu. Tu mocno ucierpi wizerunek i polityka marketingowa.

Co wybierze P4, jak zachowa się CenterNet i co o wszystkim powie UKE? Dowiemy się zapewne już wkrótce…

Komentarze
Zaloguj się
53. ~za trudny tekst?
0

2010-03-10 21:18:16

52. Czytanie ze zrozumieniem jest aż tak trudne? Przeczytaj ponownie początek postu #48, końcówkę #49 i potem jeszcze raz całość. Czy ten tekst napisałby gość pracujący dla W3? Dla P4 też nie pracuję. :-P. A teraz koło ratunkowe -jakch argumentów używa konkurencja P4?

Odpowiedz

52. ~48 i 49
0

2010-03-10 13:30:35

pracujesz dla W3 czy zawsze tak szczekasz i ziejesz jadem na kilometr? Akurat u mnie i moich znajomych wszystkie wymienione minusy nie mają miejsca. Cóż tobie płacą za takie głupie komentarze to i napiszesz, że czarne jest białe itp

Odpowiedz

51. ~c
0

2010-03-05 19:50:41

Czyli, takie rzeczy nie tylko w Erze

Odpowiedz

49. ~klientów w P4 coraz więcej :)
0

2010-03-05 14:42:58

Zapomniałem o najważniejszym 15. Play jest na SPRZEDAŻ. :) Jako klient PF od marca 2009 radzę sobie i kartę sim nadal mam niezarejestrowaną.

Odpowiedz

48. ~a klientów w P4 coraz więcej :)
0

2010-03-05 14:39:29

#47. Dorabiasz ideologię do faktów. playowcy i tak mają pod górkę, bo: 1. Do nich nikt nie dzwoni, bo drogo; 2. Brak zasięgu; 3. Net do bani i nie wszędzie; 3. Zły BOK; 4. Nieterminowe faktury; 5. Brak prestiżu; 6. Niszowa sieć dla małolatów; 7. Puste simy; 8. ważność doładowań w PF to głupota; 9. Skandaliczne odcięcie Centernetu 10. Drogie telefony; 11. Żerowanie na wyższym MTR; 12. Zła jakość rozmów; 13. Sms nie dochodzą i na koniec 14. podniesienie cen do wRodzinie - porażka marketingowa.

Odpowiedz

47. Muzzy
0

2010-03-05 09:37:00

Myślę że liczba NIENAWIDZĄCYCH się nie zmieni, Będą mieli tylko dodatkowy argument żeby pokrzyczeć. Co nie zmienia faktu że wprowadzenie gwiazdek byłoby porażką marketingową bo wytąciłoby poteżny reklamowy oręż z rąk operatora. Sporo ludzi zrozumiałoby że Play nie jest rewolucjonistą tylko podmiotem gospodarczym. Wtedy kilku "fanboy`ów" play stałoby się tylko zwykłymi uzytkownikami. Ot i taki byłby skutek. Moim zdaniem oczywiście.

Odpowiedz

46. ~Józiek z Gór
0

2010-03-05 08:39:56

A ja się z przedmówcą niezgadzam. Uważam, że osób NIENAWIDZĄCYCH Play jest tym więcej, im oferta Play jest lepsza niż W3. Pogorszenie oferty to zbliżenie jej do tego co prezentuje W3, za co klient słono płaci i zarazem ceni operatora. Jeśli coś jest tanie to z reguły małocenne. Pomijam teksty fanboy Playa i W3.

Odpowiedz

45. s1k0r3k
0

2010-03-04 21:31:34

44 wizerunek ucierpi, wystarczy poczytać posty pod artykułami. Ile jest osób NIENAWIDZĄCYCH Play? Nawet jakby rozdawali milion Dolarów to by krytykowali. Zamykam oczy i widzę już te teksty pełne jadu jakby się pojawiła pierwsza giazdka. Póki sprawa się nie wyjaśni, to nie będę oskarżał, a ponieważ nie znam nikogo w Centernecie to temat mnie za bardzo nie interesuje. Ale jakby podnieśli to nie miałbym nic przeciwko. Ale najgłośniej krytykowaliby Ci na pewno, którzy chieliby żeby play brał 29 gr mimo MTR 65 gr, a nie widzą nic złego w tym że W3 mimo MTR 38 gr (chyba) biorą od swoich klientów nawet 79 gr. I oczywiście Play nie używają:-)

Odpowiedz

44. Muzzy
0

2010-03-04 17:03:26

Myslę że bedzie tak: Pan Gruszka na swoim blogu ostro skrytykuje postawę CenterNetu przy okazji oberwie się Erze, Plusowi i Orange. Potem zrobi się jakąś fajna reklamę z cyklu "nonsens to nie wina Play". Następnie pojawi się gwiazdka w cenniku. Wizerunek nie ucierpi i wilk będzie syty....

Odpowiedz

43. WitekT
0

2010-03-03 16:28:33

42: regulamin jest umową cywilno-prawną, a nie aktem prawnym (ustawą, rozporządzeniem, itp.) ustanawianą przez władze ustawodawcze.

Odpowiedz

42. invadersmustdie
0

2010-03-03 14:56:01

@4 WitekT - tak z ciekawości zapytam: a zapisy w umowach, w których użytkownik zobowiązuje się do tego, aby nie generować sztucznego ruchu w sieci to nie podchodzą pod "prawne zakazanie" FCT?

Odpowiedz

41. ~tl111
0

2010-03-03 12:31:15

@32 - szwagier dzwoniłby za stawkę operatora, który udostępnia swoją sieć. W voip też to jest potrzebne + op który połączenie zestawia. W Polsce odbierający płaciłby za korzystanie z sieci do której jest zalogowany. Mógłby to być ryczałt np. 30 pln/m-c. Zakładając, że odbieranie = 0.

Odpowiedz

40. WitekT
0

2010-03-03 12:28:51

TomekO: no właśnie... Nie ma nic za darmo. :-) Są różne modele - w tym taki podany przez Ciebie. Punkt styku to rząd małych kilkuset tys, do tego łącza do tego...

Odpowiedz

39. ~Józiek z Gór
0

2010-03-03 12:02:12

Ups.. teraz mi się pomyliło - uwaga była nie do 28 tylko do 32. Bo zerowy MTR oczywiście załatwia sprawę definitywnie

Odpowiedz

38. TomekO
0

2010-03-03 12:01:51

Czy w FCT nie można zmienić IMEI ? Jeżeli ktoś miałby na tym zarabiać to na pewno poprzez Centernet ? Gdyby MTR był zerowy to robimy punkt styku VoIP-GSM ( nie wiem jaki koszt ) i oferujemy np. za 50 zł. nielimitowane do wszystkich sieci przez VoIPa. Można z komórki połączyć się z dostawcą VoIP poprzez sieć. Przy zerowym MTR chyba konieczna jest opłata za odebranie połączenia ?

Odpowiedz