DAJ CYNK

Zengel: Jak znaleźliśmy sposób na przyspieszenie LTE

18.08.2015

Dodane przez: Maciej Zengel

Kategoria: Dyskusje o rynku

Interakcje: 33046

Po niemal dwóch latach od uruchomienia LTE w Orange znaleźliśmy sposób by zwiększyć prędkość i pojemność sieci. Było to możliwe dzięki stopniowemu zmniejszaniu się ruchu 2G oraz przearanżowaniu - wspólnie z T-Mobile - starego pasma GSM. Po długich testach udało się wygospodarować blok o szerokości 15 MHz, na który przenieśliśmy ruch LTE. Zmiana ma czysto technologiczny charakter, a stan posiadania częstotliwości obydwu operatorów w żaden sposób się nie zmienił. Zwiększyła się za to efektywność wykorzystania pasma, na czym najbardziej skorzystają klienci - pisze w artykule dla TELEPOLIS.PL Maciej Zengel, dyrektor projektów infrastrukturalnych i rozwoju Orange Polska.

Po niemal dwóch latach od uruchomienia LTE w Orange znaleźliśmy sposób by zwiększyć prędkość i pojemność sieci. Było to możliwe dzięki stopniowemu zmniejszaniu się ruchu 2G oraz przearanżowaniu - wspólnie z T-Mobile - starego pasma GSM. Po długich testach udało się wygospodarować blok o szerokości 15 MHz, na który przenieśliśmy ruch LTE. Zmiana ma czysto technologiczny charakter, a stan posiadania częstotliwości obydwu operatorów w żaden sposób się nie zmienił. Zwiększyła się za to efektywność wykorzystania pasma, na czym najbardziej skorzystają klienci - pisze w artykule dla TELEPOLIS.PL Maciej Zengel, dyrektor projektów infrastrukturalnych i rozwoju Orange Polska.

Zobacz: NetWorkS! "miesza" na 1800 MHz, testuje LTE na 15 MHz.

Mobilna transmisja danych, w szczególności z wykorzystaniem technologii LTE, przeżywa boom. Coraz więcej osób w każdym miejscu chce połączyć się z internetem, sprawdzić pocztę, znaleźć ciekawe miejsce w okolicy, posłuchać muzyki czy porozumieć się za pomocą komunikatora ze znajomymi. Dlatego nieustannie modernizujemy naszą sieć by sprostać rosnącym potrzebom klientów na mobilną transmisję danych. Nasze nadajniki w większości są już dostosowane do technologii LTE, ale dalsze zwiększenie pojemności sieci - w sytuacji braku nowych zasobów częstotliwości i toczącej się aukcji - wymaga optymalizacji zasobów pasma nie tylko własnych, ale także naszych partnerów biznesowych.

Zobacz: Aukcja LTE - wyniki po 95. dniu.

Dzięki współpracy z T-Mobile, we wrześniu 2013 roku Orange po raz pierwszy zaoferował swoim klientom usługi LTE, bazując na bloku pasma 1800 MHz o szerokości 10 MHz, który umożliwia świadczenie usług z przepływnością do 75 Mb/s. Więcej nie dało się w tym czasie uzyskać, ze względu na wciąż intensywne wykorzystanie tego pasma przez usługi 2G. Mam tu na myśli usługi głosowe.

Przypomnę, że wcześniej też chcieliśmy znaleźć sposób na zwiększenie szerokość bloku LTE, aby móc zaoferować klientom jak najlepsze usługi. Niestety pierwszy pomysł, opierający się na zakupie dodatkowego pasma (2,4 MHz) od Polkomtela "nie wypalił". Po podpisaniu umowy Polkomtel po prostu się z niej wycofał. Ten kawałek pasma, który mógłby być wykorzystany do najnowszej technologii, być może leży teraz odłogiem. Jednak to już historia. Coraz mniejsza liczba użytkowników GSM sprawiła, że możliwość wreszcie się pojawiła i byliśmy w stanie wygospodarować 15 MHz pasma.

Zobacz: [Aktualizacja] Polkomtel sprzedał Orange blok 2,4 MHz w paśmie 1800 MHz.
Zobacz: Jabczyński: Polkomtel kręci piruety, a w biznesie też obowiązują zasady.

Co to oznacza dla klientów? Przede wszystkim zwiększenie maksymalnej przepływności z 75 Mb/s na 112 Mb/s. Dodatkowo pojemność sieci zwiększyła się o połowę. Różnica na pewno będzie pozytywnie odczuwalna. Do tego nie trzeba nic zmieniać w ustawieniach telefonu/tabletu, modemu czy routera. Po prostu szybkość transmisji danych i komfort korzystania z usług LTE w sieci Orange wzrośnie.

Zaadoptowanie pod LTE 15 MHz nie oznacza, że podział częstotliwości zmienił się. Dalej Orange jest operatorem o najmniejszych zasobach częstotliwości wykorzystywanych do świadczenia technologii LTE. Będziemy wraz z T-Mobile wspólnie korzystać z kanału 15 MHz, podczas gdy pozostali konkurenci mają pasma więcej: P4 ma również 15 MHz w paśmie 1800 MHz, ale tylko do swojej dyspozycji, natomiast Polkomtel korzysta z bloku 19,8 MHz w paśmie 1800 MHz (w posiadaniu powiązanych kapitałowo spółek Mobyland oraz Aero2), a także od niedawna 5 MHz w paśmie 800 MHz (w posiadaniu Sferii, powiązanej kapitałowo z udziałowcami Polkomtela). Dlatego aby dotrzymać kroku konkurentom i mimo toczącej się aukcji, dalej będziemy optymalizować sposób wykorzystania naszych zasobów częstotliwości i inwestycji sieciowych.

Na koniec trochę statystyk. Obecnie w zasięgu LTE od Orange mieszka 79% Polaków czyli blisko 30 mln osób. Sygnał LTE dociera do klientów z 6141 stacji, a z usług można korzystać w 2581 miejscowościach liczących powyżej 1000 mieszkańców. W ofercie Orange większość telefonów, tabletów, modemów i routerów już wspiera LTE, a takich urządzeń będzie przybywać, bo technologia nie już nowością tylko stała się standardem.

Partnerem działu Dyskusje o rynku jest Orange Polska.

Komentarze
Zaloguj się
62. dejmann
-1

2015-10-08 10:54:09

No dobra, u Was jest 75Mb/s a gdy wkładam sim orange do modemu LTE w prawie środku Warszawy to mam 8Mb/s (zawsze!!!!). Wkładam sim T-Mobile i mam 12-17Mb/s. Wkładam sim Playa i mam 45Mb/s. Wkładam Plusa i mam 50Mb/s. Jak to wytłumaczycie? W tych dwóch ostatnich nie kombinowali jak wspólnie dzielić się częstotliwościami a działają kilka razy szybciej. Drogie Orange. Jesteście siecią jaką jesteście. Moim zdaniem nic nie da te kombinowanie. Zacznijcie od ofert które są na poziomie Afganistanu. Za 5 dych na kartę dajecie 6GB. Odejmuję 5zł na browara i mam u konkurencji nolimit. I co?

Odpowiedz

61. ~
1

2015-08-29 20:09:04

@ 58. jedrek : Dzięki, faktycznie należało kartę SIM wymienić na USIM, teraz LTE już mi działa. Wymiana zajęła mi 2 dni, 3 podejścia i była pokazem niekompetencji pani w puncie Orange. Przy pierwszym podejściu pani oznajmiła mi, że muszę mieć dowód osobisty i 25 zł na koncie karty, bo opłata za zmianę SIM-karty będzie pobrana z konta. Wróciłem do domu, promocyjnie doładowałem kartę , następnego dnia wykonałem drugie podejście. Tym razem pani oznajmiła, że muszę mieć kartę zarejestrowaną w Orange, bez tego wymienić się nie da, a ona zarejestrować jej nie może, bo ich punkt ORANGE nie ma dostępu do odpowiedniej bazy danych w systemie. Na szczęście doradziła mi, abym poszedł do innego punku, w centrum handlowym Zakopianka. Na szczęście trzecie podejście zakończyło się sukcesem; młody mężczyzna punkcie Orange w przeciągu 10 minut wymienił mi kartę SIM, w dodatku bez żadnego pytania o rejestrację karty.

Odpowiedz

60. ~Mieeeetek
1

2015-08-29 20:00:49

A może znaleźli by lepiej sposób jak zwiększyć pojemność i stabilność sieci , bo u mnie i nie tylko u mnie internet mobilny Orange to tragedia .

Odpowiedz

59. ~
1

2015-08-28 10:40:39

Pierwsze zdanie drugiego akapitu jest śmieszne. Jakby przed LTE nie można było takich rzeczy robić...

Odpowiedz

58. jedrek
0

2015-08-26 21:29:20

@57 jeżeli karta sim jest paroletnia to nie obsługuje ona LTE i będziesz się tylko mógł łączyć w starszych, wolniejszych technologiach. Lecisz do salonu niech wymieniają na nowszą generację SIM.

Odpowiedz

57. ~
-2

2015-08-26 13:49:27

Czy w Orange do korzystania z LTE trzeba mieć jakąś specjalną kartę SIM lub taryfę, czy też każda karta powinna pracować w LTE? Mam Orange Free na Kartę i modem LTE ale w Orange łączę się co najwyżej w DCHSPA, chociaż pobliski nadajnik powinien obsługiwać także LTE.

Odpowiedz

56. ~Edek z fabryki Orange kredek
1

2015-08-25 19:59:09

Ostatnio testowałem ich to super szybkie LTE . 8Mb/s to standard , a już trzeba mieć duże szczęście by osiągnąć 12Mb/s . Testowane na dwóch różnych urządzeniach i na dwóch kartach sim . Więc sieć Orange ostatnio leży z szybkościami i jakością mobilnego internetu . Po UMTS900 też jest tragedia , jak prędkość osiągnie w tej technologi 0,5Mb/s to sukces.

Odpowiedz

55. ~zen
0

2015-08-24 22:16:00

Ostatni artykuł w Komputer Świat - Wielki test internetu bezprzewodowego zadano pytanie czy szybki internet bezprzewodowy może dorównać przewodowemu. Na razie oczywiście nie, ale przy okazji podano średnie z pomiarów. Orange w LTE bardzo nie ma czym się chwalić. Musi gonić konkurencję. Wygrał jak w ubiegłym roku Plus choć przewaga nie była już taka ogromna jak ostatnio.

Odpowiedz

54. ~
2

2015-08-24 21:49:25

@51nigdy nie mów nigdy. W większych miastach gdzie światłowody są praktycznie wszędzie Play ma na prawie każdej stacji światłowód, a to że jest radiolinia to wcale nie znaczy, że jest wykorzystywana. Zakłada się je, aby w razie awarii światłowodów sieć nadal działała. Są to głównie radiolinie 90Mb/s. Stacje, które działają wyłącznie na radiolach mają większe prędkości.@53 tak, ale łącza mają swoje, tzn. że T-mobile przepuszcza ruch tak jak roaming Play, czyli do pierwszego punktu styku. Dalej całe połączenie idzie po infrastrukturze Orange, które są o wiele gorsze niż w T-mobile, a kto wie czy nie najgorsze, bo Orange np. Youtube przepuszcza przez zapchany Frankfurt gdzie pozostali korzystają z usług takich jak np. PLIX.

Odpowiedz

53. ~pablok029
0

2015-08-24 16:57:18

Ale lte w orenge jest chyba od t-mobila??Prawda to??

Odpowiedz

52. ~AnetkaHC
-4

2015-08-24 12:40:06

Na tej stronce wygrałam darmowe doładowanie 5 złotych , może ktoś chciałby je kupić?

Odpowiedz

-3

2015-08-24 12:16:52

@32 Play nie jest technologicznie rozwinięty i nigdy nie będzie. A co do światłowodów do każdej stacji to już przeszłość. Play postanowił aktualnie łączyć BTSy poprzez chińską radiolinie o śmiesznym koszcie i działającą.. jak radiolinia. Chyba nie muszę mówić że do takiego natężenia ruchu głosowego i przesyłu danych to jest bardzo zły pomysł.. Ale za to jak tanio-jak cały play.

Odpowiedz

50. ~
1

2015-08-24 10:24:50

Taaa lte z orange ledwo dziala gdzie nie pojade.A na wsi, przy slabym zasiegu, po wlaczeniu wifi tel przerzuca sie na 2g, z ktorego nie da sie wykonywac polaczen. Na 3g jakos to dziala, tylko zeby skozystac z netu wlaczamy wifi, bo net z orange nie chodzi, zeby zadzwonic to trzeba je wylaczyc, bo na 2g sie nie da...

Odpowiedz

49. ~
1

2015-08-23 13:18:51

*@47

Odpowiedz

48. ~
3

2015-08-23 13:18:41

@57słynne 2,4MHz pomiędzy blokami Orange i T-mobile należące do Polkomtela. Umieszczenie strasznie nieefektywne, więc traci na tym również Polkomtel, ale ani sprzedać ani przesunąć tego bloku bliżej swoich pozostałych nie chce. W LTE ważna jest ciągłość pasma, a przez ten urywek NetWorkS! już więcej nie wyciśnie z LTE.

Odpowiedz